Jak se zbavit omastku v omáčce
Je-li omáčka příliš tučná a vy právě držíte dietu, pomůžete si tímto způsobem: Do hotové omáčky vložte suchý krajíček bílého chleba a ten po chvíli opět vyjměte, jakmile do sebe nasaje tuk.
Archiv
Co delat s hořkou omáčkou
Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience. Intenzivní dojem hořkosti zeslabuje i tuk.
Jak zachránit připálené jídlo
Může se stát, že vám ujede ruka s pálivou paprikou při dochucování guláše. S tím se dá pracovat. Kuchaři doporučují omáčku trošku naředit a zahustit strouhanou syrovou bramborou, nebo strouhaným opečeným chlebem. Druhou variantou je přidat ještě jeden kousek masa a udělat nový základ – tentokrát nepálivý a vše smíchat.
Jak se zbavit mastných ok
Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je.
Archiv
Jak dostat tuk z vývaru
Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit. Další z možností je vhodit do vývaru několik kostek ledu. Tuk okolo nich ztuhne, přilne k nim a vy je pak spolu s ním jen vylovíte a vyhodíte.
Jak zmírnit sladkost omáčky
Nejpoužívanější kyselou ingrediencí, která by vám mohla pomoci vyvážit sladké jídlo, je citronová šťáva. Fungovat by mohla také šťáva z limetky. Pomerančovou šťávu nepoužívejte vůbec, stejně jako některé druhy octa (například ocet balsamico).
Jak opravit horkou omáčku
Pokud jde o omáčku smetanovou, vmíchejte do ní trochu mouky rozšlehané v mléce nebo smetaně a za stálého míchání ji přiveďte k varu. Pak přidejte silnější plátek citronu, krátce povařte a omáčku nakonec přeceďte.
Jak se redukuje omáčka
Když se omáčka rozdělí, stačí dolít studenou nebo vlažnou vodu a znovu ji zašlehat ručně, tyčovým mixérem nebo v termomixu.
Co s Připáleným jídlem
Připálené jídlo
Spálené části už nezachráníme, to se nedá nic dělat, ale tomu zbylému dejte ještě naději. Vložte do čistého hrnce a přidejte tzv. pohlcovač. Jedná se o potraviny, které nasakují spálené aroma.
Jak se zbavit kalu ve vývaru
Tu je potřeba sbírat lžicí nebo děrovanou naběračkou, vývar by zbytečně zakalila. Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí. Nachytají na sebe všechny nečistoty a při cezení se na nich udrží.
Jak oddělit tuk od šťávy
Pokud tuku není na hladině příliš, můžete na povrch položit kuchyňskou papírovou utěrku, nechat ho k ní přilnout a následně vyhodit. Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit.
Co se zbylým vývarem
Krémová květáková polévka, klasická zeleninová nebo zdravá pohanková, všechny polévky zpestří vývar. Jen musíte dobře zvolit druh vývaru ke druhu polévky. Ke květákové, houbové, kulajdě nebo pórkové se hodí se hodí spíše vývary z drůbeže, rajskou, frankfurtskou, dršťkovou nebo houbovou naopak lépe dochutí vývar hovězí.
Jak se čistí vývar
Ze 2 bílků ušlehejte sníh, přidejte do zchladlého vývaru, NEMÍCHEJTE, pomalu přiveďte k varu, přičemž bílky na sebe nachytají vysrážené bílkoviny a klesnou ke dnu. Do cedníku vložte čisté plátno a vývar přes něj přeceďte. Počítejte ale s tím, že spolu s nečistotami s sebou bílky vezmou vývaru i část chuti.
Co se Spalenym jidlem
Připálené jídlo
Spálené části už nezachráníme, to se nedá nic dělat, ale tomu zbylému dejte ještě naději. Vložte do čistého hrnce a přidejte tzv. pohlcovač. Jedná se o potraviny, které nasakují spálené aroma.
Jak se zbavit hrudek v omáčce
A kdybyste na to někdy přece jen zapomněli a v hrnci se znovu objevily nevzhledné hrudky, přidejte v době varu do jídla špetku prášku do pečiva. Ten sraženiny rozpustí a připravovaná dobrota bude zase jemná.
Co s Připáleným masem
Pokud je maso opravdu připálené, raději ho hned vyhoďte, i když je vám to líto. Ale jestli se maso jen začalo chytat ke dnu nebo nahoře tmavnout a neobjevila se zatím pachuť připáleniny, ještě je čas na nápravu. Přichycené maso přendáme do čistého pekáče nebo kastrolu.
Co znamená redukovat omáčku
Termín redukovat znamená česky pro kuchaře odvařit čili zmenšit obsah nějaké tekutiny. Při vaření či dušení se odpařuje voda a tím dochází k zesilováníi chuťových a dalších látek v pokrmu.
Kdy přidat ocet do omáčky
Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř. Omáčka se sraženou smetanou se dá poměrně dobře napravit ponorným mixérem.
Co dělat když je jídlo přesolené
Přidáním škrobovitých potravin zjemníte slanou a převařenou chuť polévek a dušených pokrmů. Připravili jste kuře v omáčce, kterou jste bohužel přesolili Přidejte lžičku zakysané smetany nebo smetany na vaření. Ta zachrání přesolenou omáčku, ale také dodá pokrmu jinou chuť.
Proč nejíst spálené jídlo
Při přehřívání a hlavně při připalování potravin vznikají heterocyklické aminy a také polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které vytváří již zmiňované diskutované riziko vzniku rakoviny. Možná vás překvapí, že tyto látky nevznikají pouze u připálených jídel, ale také v uzených potravinách!
Proč se zakalí vývar
Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.
Co dělat aby byl vývar Čirý
Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.
Co dělat když se zakalí vývar
Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.
Jak odstranit chuť Spaleniny
Použít můžete i korek, například korkovou zátku. Dejte ji ale do sítka na koření nebo plátěného pytlíčku, aby se případné kousky korku nedostaly do omáčky. Korek má silné absorpční vlastnosti a chuť připáleniny z omáčky doslova "vysaje". Pak ho opět vyndejte.
Jak Odkyselit omáčku
Jak zachránit překyselenou omáčkuPřidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí.Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka.Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.