Jak dostat tuk z vývaru?

Jak odstranit tuk z vývaru

Pokud tuku není na hladině příliš, můžete na povrch položit kuchyňskou papírovou utěrku, nechat ho k ní přilnout a následně vyhodit. Papírovými utěrkami také můžete vyložit cedník nebo sítko, odstátý vývar přes ně opatrně slít a zachycený tuk pak i s utěrkou vyhodit.
Archiv

Co dělat když se zakalí vývar

Pokud se vám polévka přece jen zakalí, vyšlehejte tuhý sníh z bílků, vmíchejte ho do vychladlého vývaru a zahřívejte, až se bílky vysrážejí.

Jak se zbavit mastnoty v polévce

Pokud spěcháme, sebereme mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položíme silně savý kuchyňský papír a tím odejmeme tukový povlak. Nebo do vývaru vhodíme několik kostek ledu a jakmile k nim mastnota přilne, vyjmeme je. Máme-li více času, necháme vývar vychladnout.
Archiv

Jak nemít zakalený vývar

Chcete-li mít vývar čirý a ničím nezakalený, je potřeba kosti nejdřív připravit. Důkladně je omyjte studenou vodou, potřete kapkou oleje a asi deset minut pečte v troubě vyhřáté na 200 °C. Zbavíte je tak přebytečných bílkovin, které způsobují zakalení, a zároveň bude chuť, již vývaru dodají, intenzivnější.

Co se zbylým vývarem

Krémová květáková polévka, klasická zeleninová nebo zdravá pohanková, všechny polévky zpestří vývar. Jen musíte dobře zvolit druh vývaru ke druhu polévky. Ke květákové, houbové, kulajdě nebo pórkové se hodí se hodí spíše vývary z drůbeže, rajskou, frankfurtskou, dršťkovou nebo houbovou naopak lépe dochutí vývar hovězí.

Jak se zbavit mastnoty v jídle

Smíchejte teplou vodu a jedlou sodu v poměru 2 : 1.

Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na mastný povrch. Nechte působit 5 minut a pak vše otřete měkkou houbičkou. Opakujte tak dlouho, dokud mastnotu neodstraníte. Vše pak utřete do sucha.

Jak zchladit vývar

Pokud vám po použití na přípravu dalších pokrmů nějaký vývar zbude, lze ho bez problému skladovat. Doporučujeme ho zprudka zchladit – položte hrnec do studené vody. Vodu můžete několikrát vyměnit.

Jak oddelit tuk

Pokud spěcháte a nemáte čas čekat, než celý pokrm vychladne, můžete si poradit s kostkami ledu. Nasypejte je do hrnce s jídlem, kde budou plavat na hladině a povrch lokálně zchladí. Tuk se spojí do drobných kapiček, které pak děrovanou lžící vylovte spolu se zbylým ledem.

Jak dlouho táhnout vývar

Táhnout vývar necháme minimálně 5 hodin, ale můžeme až 10 hodin. Poté vývar procedíme přes jemné sítko nebo plátno (nejlepší jsou staré pleny).

Proč se sbírá pěna z vývaru

Když se začne vývar z kostí vařit, začne se objevovat na hladině pěna a drobečky. Nedá se tomu zabránit, a ani nejpomalejší vaření nezpůsobí, že vývar je čistý bez nějakého dalšího zásahu. Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty.

Co rozpouští mastnotu

Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.

Co proti mastnotě

Jedlá soda je skvělý pomocník v domácnosti, který vás spolehlivě zbaví mastnoty. Dejte pět lžic jedlé sody ve větším hrnku. Důkladně zamíchejte a roztok naneste s pomocí hadříku na mastné skvrny. Nechte je tam chvíli působit a následně je setřete.

Jak to udělat aby byl vývar Čirý

Je ale možné zvolit jednodušší cestu a scedit vývar až po uvaření buď přes jemné sítko, nebo přes plátýnko. Po scezení necháme vývar v lednici. Tuk s nečistotami vyplave na povrch a ztuhne. Pak je možné jej sesbírat lžící a zůstane jen krásná želatině podobná hmota – náš čirý vývar.

Proč je vývar kyselý

Polévka nejčastějí zkysne proto, že v ní narostou mikroorganismy (např. kvasinky či bakterie rodu Lactobacillus a mnoha dalších), které produkují jednoduché organické kyseliny, hlavně kyselinu mléčnou, máselnou, octovou. Mikroorganismy se tedy živí naší polévkou a zplodiny jejich metabolismu pak polévku okyselí.

Jak Vydusit stavu na tuk

Vždy se jedná o postupné odvaření tekutiny a koncentraci vydušeniny nebo výpeku. Na závěr se zpravidla oddělí tuk ve kterém se vše osmahne. Tím dojde k zesílení chuťových látek. Samozřejmě se nesmí kašovitá vydušenina spálit.

Čím odstranit starý tuk

Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny. Čerstvý olej rozpustí ten starý. Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit.

Jak se zbavit zaschlé mastnoty

Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.

Jak odstranit mastnotu z kuchyňské linky

Do nádoby nalijte vodu a smíchejte ji s octem v poměru 1 : 1. Pak směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Roztok nastříkejte na kuchyňské skříňky či dlaždičky a nechte 10 minut působit. Pak povrchy důkladně otřete vlhkým měkkým hadříkem.

Jak se zbavit mastných skvrn

Dobrým způsobem, jak si ulehčit čistění mastných skvrn, je nejdříve opatrně odstranit všechny pevné části (např. zbytky jídla) a poté skvrnu zasypat savým práškem. Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte.

Jak dlouho vydrží vývar

Po zchlazení vydrží vývar v ledničce až pět dní. Můžete ho také zamrazit, zmražený vývar vydrží přibližně tři měsíce.

Jak se dělá dušené maso

Na tuku zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, necháme mírně zezlátnout. Poté zasypeme mletou paprikou, přisypeme kuličky pepře a chviličku osmahneme, pak přidáme na plátky nebo na kostičky pokrájené maso, posolíme, necháme zatáhnout. Podlijeme vodou a dusíme doměkka jednu až dvě hodiny (dle zvoleného druhu masa).

Co je to dušené maso

Dušení je tepelná úprava pokrmu velmi podobná vaření s tím rozdílem, že se používá menší množství vody a pokrm se vaří pod pokličkou převážně ve vlastní šťávě. Tím dojde k uchování a zvýraznění charakteristické chuti pokrmu. Kromě masa se dušením upravuje zelenina a také houby.

Co je dobré na odmaštění

Pro běžné zamaštění lze použít klasické saponáty (bez silikonu) s vodou a následné opláchnutí čistou vodou. Také lze kombinovat – pro hrubší omaštění použít např. BENZÍNOVÝ ČISTIČ P7005 nebo ACETON TECHNICKÝ R7003 a vše poté doporučujeme vždy zakončit „vodou“ jako je saponát nebo emulzní čistič.

Jak umýt cernou kuchyn

K běžné údržbě matných lakovaných povrchů tedy stačí pouze vlažná voda s trochou mýdla nebo saponátu a měkký hadřík. Vyvarujte se používání různých pískových čističů, acetonu, benzinu a přípravků s obsahem alkoholu.

Jak odstranit skvrny od tuku

Staré skvrny od tuku na bavlněných látkách nejprve změkčíme glycerínem a potom podložíme z líce i rubu savým papírem a přežehlujeme teplou žehličkou. Při větším znečištění můžeme papíry vyměnit. Staré mastnoty na límcích sak potřeme kašičkou z benzínu a soli a za několik hodin vykartáčujeme.