Kdy řezat dřeviny
Období vegetačního klidu
V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.
Kdy stříhat DRIN
V závislosti na stylu prořezávání pak může vytvořit dřín obecný živý plot a zároveň si můžete vybrat, zda ho budete tvarovat jako strom, nebo spíše jako keř. Toto tvarování se pak provádí v předjaří nebo v druhé polovině června.
Archiv
Kdy řezat suché větve
Vhodné období pro řez je závislé na stáří, druhu a vitalitě stromu. Nejvhodnějším obdobím je obecně konec zimy a začátek jara, po odeznění posledních mrazů, kdy se strom probouzí z vegetačního klidu. Toto období však pro řez není vždy nezbytné, zpravidla záleží na rozsahu a charakteru řezu.
Kdy se stříhají keře a stromy
Pro stromy je vhodná doba řezu od poloviny léta do konce srpna. Většinu keřů je vhodné řezat na jaře před tím, než začnou růst nové listy. Keře prořezávejte, když jsou příliš husté, nebo když se značně sníží množství květů či plodů. Živé ploty stříhejte každý rok.
Jak omladit keře
Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.
Jak správně stříhat keře
Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.
Jak chutná dřín
Plody dřínu jsou drobné peckovice tmavě červené barvy. Jsou extrémně bohaté na antioxidanty a vitamin C. Chutná sladkokysele a je vhodný na kompotování, nebo džemy, ale i na ujídání rovnou ze stromu.
Jak správně řezat větve
Nejdříve nařízneme asi 20 až 30 cm od kmene větev ze spodu. Pak shora odřezáváme ve vzdálenosti 30 až 40 cm od kmene. Větev vlastní hmotností klesá, řez se otevírá, větev se sama odlomí a spadne. Vzdáleností řezů na spodní a vrchní straně větve regulujeme rychlost padání větve.
Jak se stříhají maliny
Jak provádět řez a střih
Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.
Kdy se může řezat ořech
Řez vždy proveďte, až když má strom listí, nejvhodnější doba je ke konci května. Pokud byste větve řezali v zimě nebo v předjaří, strom by velmi oslabila ztráta mízy, která by na jaře v době rašení vytekla z ran. A prořezanému stromu by neprospěl ani mráz, rány by se nezhojily a staly se branou pro vstup infekcí.
Kdy řezat keře
V chladnějších oblastech je nejvhodnější dobou pro prořezávání keřů a stromů březen až polovina dubna, dokud rostliny ve vegetačním klidu. Když se rostlina prořezává v této době, řezné plochy se hojí rychleji.
Kdy stříhat stálezelené keře
Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.
Co udělat z dřínu
Plody lze konzumovat ještě syrové, ochucené medem či cukrem, nebo také sušené. Dřínky lze dále různě nakládat, či jinak konzervovat, vyrábí se z nich také chutné likéry, mošty, vína, destiláty, sirupy… Nakládané dřínky jsou skvělé k různě upraveným masům, především se hodí k tmavému masu, tedy ke zvěřině.
Kdy Plodi dřín
Náš původní divoký keř, pěstovaný a oblíbený pro své ovoce – dřínky (červené peckovice). Nenáročný, nádherně žlutě kvete, plody se sbírají koncem srpna. Konzumují se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.
Kdy řezat břízy
Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.
Jak a kdy řezat třešeň
Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.
Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.
Kdy se stříhají maliny
Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.
Jak stříhat maliny na zimu
Jak provádět řez a střih
Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.
Jak se stříhá ořech
Ořešák se totiž obecně příliš neřeže, jeho korunu nelze udržovat přesně tvarovanou, pouze mladé roubovance je třeba usměrnit. Je-li však třeba zkrátit vrchol statného stromu a odstranit některé větve, řez provedeme až v době, kdy již má dřevina listí, tedy nejlépe na konci května.
Jak tvarovat ořešák
U tohoto stromku jen zkrátíme větve na tři až pět pupenů podle hustoty internodií, a to na jaře po narašení letorostů. Zapěstování a výchovný řez pak děláme po dobu čtyř až pěti let podle délky výhonů a tvorby postranních větví a plodného obrostu.
Jak řezat zlatice
optimální čas pro řez zlatice je po odkvětu (květen). nejstarší hlavní větve odřežeme 5 cm nad zemí. polovinu až dvě třetiny hlavních větví ponecháme. Pokud možno je ani nezkracujeme.
Čím stříhat keře
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.
Kdy dozrává dřín
Plody dozrávají od konce srpna, když začínají opadávat. Mají vysoký obsah vitaminu C, sacharidů, pektinů a minerálů, jí se čerstvé, zavařené, výborné pro přípravu džemů, vín, likérů.
Jak vypadá strom dřín
Jak poznáte dřín obecný Dřín obecný (také dřín jarní) je rozkladitý strom nebo keř, který dorůstá až do výšky 7 metrů. Jeho dřevo je velice tvrdé, má tmavě hnědou borku olupující se v plochých šupinách a lesklé, sytě zelené listy, které bývají vstřícné, eliptické, vejčité nebo kopinaté.
Jak tvarovat dřín
Dřín obecný – řez
Dřín je nenáročný, i co se týče lidského zásahu. Coby dřevina se dá dobře tvarovat. Pravidelný řez však není nutný. U živého plotu se odstraňují jen nežádoucí výhonky, které tvar plotu deformují.