Jak řezat kámen?

Jak opracovat kámen

Pro broušení kamenů se užívá hlavně brusné zrno volné. Na podložní kotouč se nanáší suspenze brusného zrna s vodou. Pro opracování křemenných materiálů lze použít i brusivo vázané pojivem, tedy brusných kotoučů. Vhodné jsou korundové nebo karborundové brusné kotouče, tzv.

Jak Lestit mineraly

Ohlazené a leštěné valounky různých minerálů se zpracovávají v rotačních bubnech, který se nazývá Tambler. Skládá se z bubnu poháněného motorem. Úlomky minerálů se vloží do bubnu, přidá se hrubé brusivo s vodou a nechá se otáčet. Potom se valounky vyperou, přidá se jemné brusivo, které valounky vyleští.

Jak brousit drahé kameny

Broušení začíná tím, že si kámen důkladně prohlédne brusič a rozhodne, jaké jsou tvarové možnosti daného drahokamu. Následně je kámen diamantovou pilkou vyřezaný do zhruba požadovaného tvaru a dále se brousí na kotouči do fazet. Poté, co se drahokam vybrousí do požadovaného tvaru, přichází na řadu leštění.

Čím se leští kameny

Kámen je ideální leštit pod vodou, ale diamantové leštící kotouče GENT DRYPOLEX umožňují i leštění za sucha. Při leštění diamantem nikdy netlačte, může dojít ke spálení leštícího diamantového kotouče.

Jak vyleštit kámen doma

Kámen můžete za sucha vyleštit s využitím úhlové brusky. Pořiďte si speciální diamantový leštící kotouč, který zajistí šetrné opracování povrchu kamene. Při leštění na sucho je potřeba postupovat pomalu a na kámen příliš netlačit, aby nedošlo ke spálení kotouče.

Jak osekat kámen

Pro stabilitu kamene, rozložení síly úderu a přesnost práce je vhodné osekávat kameny na vrstvě písku. Na potřebný rozměr se kameny rovněž řežou flexou s diamantovým kotoučem, která je kvůli nutnosti souběžného chlazení vodou zabezpečena oddělovacím transformátorem.

Jak doma vyleštit kámen

Kámen můžete za sucha vyleštit s využitím úhlové brusky. Pořiďte si speciální diamantový leštící kotouč, který zajistí šetrné opracování povrchu kamene. Při leštění na sucho je potřeba postupovat pomalu a na kámen příliš netlačit, aby nedošlo ke spálení kotouče.

Jak Tromlovat kameny

Kameny se s přídavkem brusiva tvarují mechanicky v otáčivém bubnu, jako by se omílaly po staletí v řece. Je to ovšem rychlejší, zejména díky přidanému karbidu křemíku o hrubosti 20-80. Kameny je nutno každý týden promýt a dodat nový brusný prášek. Průběžně se vybírají ty hotové.

Jak se řežou acháty

Po vytřídění už můžeme začít acháty řezat. K řezání se používá diamantový řezací kotouč, buď nabíjený nebo sintrovaný. Kameny určené k řezání se upevní nebo přidrží na pile, pustíme pilu a řežeme. Když je kámen rozříznutý, vyndáme ho z pily a znovu si ho prohlédneme jestli není příliš popraskaný nebo vyhořený.

Jak vyleštit oblázky

Nejefektivnějším způsobem, jak oblázky budou zase zářit, je udělat jim dvoudenní lázeň ze silného solného roztoku. Na vodní řasu naopak platí ocet. Věnujte oblázkům svůj čas, odměnou vám bude krásně vypadající a čistá zahrada.

Jak vyčistit přírodní kámen

Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.

Jak oživit kameny

Prostředky Owatrol zajistí oživení zašlého vzhledu kamene a impregnaci jeho povrchu. Doporučuje použít penetrační olej Owatrol POLYTROL, který jednoduchým a rychlým způsobem obnoví původní barevný odstín kamene a jeho ztracený lesk.

Čím spárovat přírodní kámen

Použít můžete spárovací špachtli, na nepravidelné spáry kamenů se ovšem nerozpakujte využít ruce. Experimentovat lze i se sáčky, do nichž se naleje spárovací hmota a vytlačuje se pak odstřiženým rohem podobně jako krém při zdobení cukroví. Co použít ke spárování Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu).

Čím spojit kameny

Základem pod zdivo je mrazuvzdorný beton. Kameny různé velikosti a tvaru jsou vyzděny betonovou směsí a spárování je provedeno speciální spárovací maltou odolnou proti výkvětům a klimatickým vlivům. Vodoodpudivost systému lze zlepšit speciálním nátěrem Cemsill S.

Jak vyprat kameny

Základním a nejběžnějším postupem pro očistu kamenů doma je jejich vložení do proudu tekoucí vlažné vody. Myslete na to, jak z nich smýváte vše negativní. Doba omývání je intuitivní, sami poznáte, zda jsou kameny již energeticky čisté. Po omytí své kameny velmi opatrně a pečlivě osušte měkkým a čistým hadříkem.

Co to je Tromlování

Tromlování (tamblování) je proces, který z hrubého kamene broušením udělá pěkný a lesklý valounek (troml, tambl). To se provádí v otáčivých nebo vibračních bubnech a s přidaným brusivem nebo leštícím prostředkem (například oxidem hlinitým).

Co je to Tromlovaný kámen

Tromlované nebo-li tamblované kameny jsou leštěné drahé kameny, které vznikají z drcených surových kamenů. Surovina se otáčí několik dní v bubnech s brusným a lešticím práškem. Napodobuje se tak přírodní proces omílání kamenů v řece.

Jak vzniká drahokam

Metaformované horniny vznikají z hornin vyvřelých, nebo sedimentárních, přičemž působením ohromných tlaků a teplot uvnitř Země dochází k jejich přeměně (metamorfóze) v jiné horniny, které pak mohou obsahovat i jiné minerály, než ty horniny původní, a tedy také jiné drahé kameny.

Jak čistit umělý kámen

Skvrnu co nejvíce vyčistěte za pomoci vody, papírové utěrky nebo hadříku. Pokud skvrna přetrvává, navlhčete hadřík a použijte jemný čisticí roztok. Vyhněte se ovšem prostředkům se silnou kyselou bází. Pokud používáte čisticí sadu Krion, využijte speciální čisticí prostředek K-CLEANER a přípravek K-CREAM.

Jak spárovat přírodní kámen

Drenážní spárovací malta se vysype na navlhčenou dlažbu. Pomocí koštěte s dlouhými, tvrdými štětinami se drenážní spárovací malta rovnoměrně rozhrne do spár. Je třeba dbát na to, aby spáry byly zcela vyplněné spárovací maltou. Plocha s vyplněnými spárami se jemně navlhčí.

Které kameny nesmí do vody

Do vody nepatří lepidolit, selenit, kalcit, malachit, azurit, fluorit, celestýn, rodonit nebo hematit. Pokud plánujete pít vodu, ve které předtím necháte minerál, ujistěte se, že pochází od důvěryhodného zdroje a nemůže vám ublížit třeba tím, že na něm ulpěly stopové prvky nebezpečných látek.

Čím se lepí kámen

Epoxidové tmely a pryskyřice se používají pro tmelení a lepení mramoru, žuly a kamene. Díky charakteristickému trvajícímu lepícímu účinku a odolnosti jsou doporučené pro venkovní použití, kde teploty mohou klesnout pod 0°C. Jejich použití je možné i na mokré povrchy.

Jak spárovat kamenné zdivo

Použít můžete spárovací špachtli, na nepravidelné spáry kamenů se ovšem nerozpakujte využít ruce. Experimentovat lze i se sáčky, do nichž se naleje spárovací hmota a vytlačuje se pak odstřiženým rohem podobně jako krém při zdobení cukroví. Co použít ke spárování Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu).

Čím lepit přírodní kámen

Přírodní kámen. Obklad se lepí stavebními flexibilními lepidly určenými pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb. V naší nabídce máme pro lepení obkladů tloušťky 1-2 cm lepidlo QM RKS, které lze použít i pro silnější kámen. Lepidlo obsahuje TRAS proti vzniku výkvětů na kameni.

Jak se čistí lávové kameny

Na čištění kamenů nepoužíváme kyseliny, saponáty ani alkohol. Na odmaštění nejlépe poslouží antiseptické nebo přírodní mýdlo. Dezinfikovat kameny můžete vyvařením, roztokem mořské nebo himálajské soli (sůl lze použít i pro přímé čištění), ve sterilizátoru nebo ředěným Tea Tree olejem (5 kapek na 1 litr vody).