Jak řezat maliny?

Kdy a jak řezat maliny

A teď už tedy ke střihu: Vystříhejte odplozené výhony. Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře. Horní část šlahounů malinovníku zakraťte.
Archiv

Jak stříhat maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.
Archiv

Jak se stříhají Stáleplodící maliny

2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo. Zůstanou pouze nově narostlé výhony, ze kterých se bude sklízet na podzim. Těmto výhonům se po odplození sestřihnou vršky (cca 30cm) a bude se z nich sklízet znovu, další léto.

Jak řezat Remontantní maliny

Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.
Archiv

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Jaké hnojivo na maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Kdy rostou maliny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá. Maliny chutnají nejlépe v plné zralosti, sklízíme je tedy nejméně třikrát týdně, protože přezrálé padají na zem.

Jak poznat Remontantní maliny

Odrůdy maliníku plodí buď na výhonech vyrostlých v loňském roce, takovým říkáme jednouplodící, nebo již na nových letorostech, a to na jejich koncích; takové odrůdy nazýváme remontantní.

Co je Remontantni Malina

Výhony jednouplodících odrůd po sklizni odumírají, ale už během vegetace vyrůstají výhony nové, které budou plodit v příštím roce, kdežto výhony remontantních odrůd po přezimování znovu plodí. Tato plodnost ovšem není tak vysoká jako v prvním roce a výhony pak po sklizni odumřou.

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Co potřebuje maliník

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Co dát pod maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Co potřebují maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Kdy jsou zrale maliny

Na jednouplodících rostlinách zrají plody od července na loňských výhonech, na remontantních sklízíme poprvé od poloviny července, avšak hlavní úrody se dočkáme na podzim, kdy dozrávají plody na nových výhonech. Dočkáme se tedy dvou sklizní v jediném roce.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Kdy sbírat malinové listí

Kdy listy maliníku a ostružiníku sbírat Právě větvičky a listy patří mezi nejzdravější části rostliny, a to jak v případě maliníku, tak v případě ostružiníku. Listy můžeme sbírat od dubna do konce září, nejlépe ovšem do doby, než keř vykvete.

Jak dlouho Zraji maliny

Nejzajímavější odrůdy maliníku

Jednou plodící druhy, jejichž sklizeň probíhá během července a trvá asi 14 dní, jsou například: Canby, sytě červený kuželovitý plod. Fallgold, žlutý kulatý plod. Ljulin, sytě červený pevný plod, doba sklizně je až 60 dní

Jak casto pít Malinik

V případě sypaného čaje použijte na 250ml vody 1 kávovou lžičku a 15 minut louhujte. Listy natrhané během července a srpna usušte. Čaj připravíte z 2 kávových lžiček, které zalijete 1/4 l vroucí vody a necháte 10 minut vyluhovat.

Jak často pít Maliník

Čaj z maliníkového listí se začíná pít nejčastěji až ve třetím trimestru a to proto, že ve větším množství může vyvolat porod. V malém množství ho můžeme pít již od počátku těhotenství. Během prvního trimestru se doporučuje maximálně jeden šálek denně. V druhém trimestru můžete pít dva až tři šálky denně.

Jak správně trhat maliny

Maliny chutnají nejlépe v plné zralosti, sklízíme je tedy nejméně třikrát týdně, protože přezrálé padají na zem. Maliník plodí až čtyři týdny. Plody sbíráme opatrně a bez stopky, pokud nejdou snadno oddělit, nejsou ještě v plné zralosti. Abyste období sklizně měli co nejdelší, nesmí být zem příliš suchá.

Na čem rostou maliny

Malina je plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Ovoce je složeno z drobných kuliček, peckovic růžové barvy, tvořících známé plody.

Jak si zpříjemnit porod

Vyzkoušejte tyto přírodní metody tlumení bolesti ještě před porodem, a další můžete vyzkoušet v jeho průběhu.Relaxační techniky.MasážHoupání se.Chůze nebo „ploužák“Změny polohy.Hydroterapie.Aplikace tepla a chladu.Strukturované dýchání

Jak sušit maliník

Svěží a čerstvé listy maliníku sbírám od května do srpna a zaměřuji se hlavně na listy z nekvetoucích výhonků v jeho prvním roce života. Nasbíraný maliník suším ve stínu a na dobře větraném místě v tenkých vrstvách. Při "natřepávání" se snažím být co nejopatrnější, jelikož se suché listy snadno drolí.

Jak poznam že na mě jde porod

Nejprve ucítíte bolesti a křeče podobné menstruačním v podbřišku a oblasti beder. Může dojít k samovolnému vyprázdnění střev a nemáte moc chuť k jídlu. Kontrakce se postupně stávají pravidelnější a intenzivnější, teplá sprcha nebo vana je neuklidní. Prasknutí plodové vody je jasným znamením, že už je čas.

Kdy pít Malinik před porodem

Maliníkový čaj je velmi zdraví prospěšný, obsahuje vysoké procento organických kyselin, vitamínu C a tříslovinu. Má silné močopudné a žlučopudné účinky. Lze ho tedy doporučit také při špatném trávení nebo proti průjmu. Maliníkový čaj se doporučuje začít pít těhotným ženám, přibližně 6 až 4 týdny před termínem porodu.