Co naložit do medu
Ořechy a semínka v medu
Klasikou všeho nakládání do medu jsou ořechy. Můžete použít ořechy různé – vlašské, lískové, mandle, pekany, para ořechy, ale i kešu. Mandle pro jemnější chuť můžete před naložením spařit a oloupat, nechte je pak ale důkladně oschnout a do medu nakládejte vždy suché.
Jak Vyčeřit med
1) Květový med by měl být ze dvou třetin zavíčkovaný. 2) Med by neměl po trhnutí s plástem z něho vystřikovat. 3) Pomocí refraktometru.
Jak fermentovat jablka
Vodou zalijeme jablka v nádobě. Zakryjeme a necháme 3–7 dní v pokojové teplotě (do vzniku bublinek). Čím déle necháme fermentovat, tím bude chuť silnější. Podáváme vychlazené.
Co se dá vyrobit z medu
Antibakteriální účinky medu jej přímo předurčují k tomu, aby se stal základní složkou výživné pleťové masky. Micelární pleťová voda s medem a mateří kašičkou, tělové mléko, odličovací pleťové tonikum, balzám na ruce a již zmíněný balzám na rty – to vše se dá vyrobit ze zdánlivě obyčejného medu.
Co s orechy v medu
Vlašské ořechy jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny a ve spojení s květovým medem vytváří úžasnou medovou pochoutku. Med s ořechy můžete použít k ochucení jogurtu či Med s mandlemi je delikátní, luxusní kombinace, něco takového se prostě nedá odmítnout.
Jak dlouho vydrží ořechy v medu
Nakládané ořechy skladujte na chladném místě a zajistěte, aby se do sklenice nedostaly nečistoty, které by mohly začít plesnivět. Nakládané ořechy v medu vydrží několik týdnů.
Kdy je zralý med
První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.
Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.
Proč se nekazí med
Kapalný med se nekazí, pokud v něm není nepřiměřené množství vody (nezralý med). Díky vysoké koncentraci cukrů ničí bakterie při procesu zvaném osmóza (vysává z buněk vodu a tím ničí jejich membrány).
Co to je fermentace
Kvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání.
Co delat z ovoce
Mražené ovoce můžeme v zimě použít do buchet a koláčů (např. litý ovocný koláč s drobenkou) a hrášek do polévky. Nejlepší je zamrazit čerstvě nasbírané plody, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů. Náš tip: rozprostřete ovoce do mrazáku na plech nebo na pečící papír.
Jak udělat ořechy v medu
Med MÍRNĚ zahřejeme, aby zřídl, ořechy nasypeme do sklenice a zalijeme medem tak, aby byly zcela ponořeny a necháme při pokojové teplotě stát alespoň 24 hodin. Je to zdravá pochoutka vhodná na "zobání" nebo lze přidávat do ovocných salátů či obilninových kaší…
Jak naložit česnek s medem
Stroužky česneku oloupeme a prolisujeme, smícháme s medem v poměru 1:1. Uložíme do lahvičky a skladujeme na temném a chladném místě (lednice). Trvanlivost je cca 6 měsíců.
Co s ořechy v medu
Vlašské ořechy jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny a ve spojení s květovým medem vytváří úžasnou medovou pochoutku. Med s ořechy můžete použít k ochucení jogurtu či Med s mandlemi je delikátní, luxusní kombinace, něco takového se prostě nedá odmítnout.
Jak poznat cukr v medu
Obecně platí, že velmi hrubou krystalickou konzistenci mohou mít medy s přidaným cukrem. Ale například pravý medovicový med má taktéž podobnou strukturu.
Kdy poprvé vytáčet med
Kdy je vhodné vytáčet med
Hlavním zdrojem medu se v posledních letech stala pro včelaře jarní snůška. První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.
Jak dlouho vydrží včelí med
Při běžných podmínkách, které jsou ve včelstvu mimo plod, to znamená do 25 °C, vydrží med v plné kvalitě rok i dva. Hlavní podmínkou trvanlivosti medu je nízký obsah vody. Proto včely vodu z medu pracně odpařují a posléze med zavíčkují, aby vlhkost opět nenasával ze vzduchu.
Čím Pastovat med
Med je dobré přecedit přes uhelonové síto, protože obzláště v pastovém medu je každá drobná nečistota hodně vidět. Na pastování je nejvhodnější květový med s obsahem vody do 18 %.
Co všechno lze fermentovat
Nejčastější fermentované potravinykvašená zelenina – kysané zelí, kimči, okurky “kvašáky”…kysané mléčné výrobky (a jejich rostlinné alternativy) – jogurt, kefír, zrající sýry.fermentované luštěniny – tempeh, sojová omáčka, miso, natto.fermentované obiloviny – kváskové pečivo a placky, fermentované kaše – amazaké
Jak probiha fermentace
Fermentace (kvašení) je biotechnologický proces, při němž se organické látky postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) na jednodušší látky. V potravinářství se fermentace využívá při výrobě alkoholických nápojů, octa, droždí, kysaných mléčných výrobků (tvarohů, másla, kefíru aj.)
Jak se dělá pyré
Nejhrubší formu pyré získáme prostým rozmačkáním – v misce vidličkou nebo v hmoždíři. Hrubé i jemné pyré získáme i prolisovaním v pasírce nebo v lisu na brambory. Nejjemnější pyré pak získáme rozmixováním v robotu nebo ve stolním mixéru s vysokým výkonem.
Co s přebytkem mrkve
Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.
Na co pomáhá česnek
Česnek je bylina pěstovaná po celém světě.
Podle studií může česnek pomáhat lidem se srdečními chorobami, snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu a u cukrovkářů snižovat hladinu cukru v krvi, udržovat tepny pružné a bránit tak vzniku krevních sraženin i hromadění plaku, možná snižuje i riziko mrtvice.
Jak dlouho vydrzi Nalozeny česnek
Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř. ho volně nasypte do dřevěných lísek nebo bedýnek a takto uložte na určené místo.
Jak se pozná kvalitní med
Ověřit kvalitu medu si můžete i v domácích podmínkách. Připravte si sklenici s čistou vodou. Do této sklenice dejte lžíci medu. Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med.
Jak poznat zralý med
Zralé medy jsou husté i v teplé místnosti. Když sklenici otočíme dnem vzhůru, vytvoří se kulovitá bublina, která pomalu putuje vzhůru. Pokud se vzduchová bublina pohybuje v medu rychle jako v kompotu, jde o med nedostatečně zralý nebo falšovaný přídavkem vody.