Jak funguje chytrá hlavice?

Jak funguje hlavice na topení

Jakmile teplota v místnosti dosáhne nastavené hodnoty, termostat ventil uzavře. Tím pádem radiátor začne chladnout a s tím i teplota v místnosti. Jakmile se dostane pod nastavenou hodnotu, opět sepne… a tak dále. Prostor mezi úplným otevřením a zavřením ventilu se nazývá pásmo proporcionality a pohybuje se kolem 2 °C.
Archiv

Jak funguje chytrý termostat

Jedná se nejčastěji o bílou plastovou krabičku s displayem, na kterém se nastaví požadovaná teplota v místnosti a termostat na základě aktuální teploty v pokoji ovládá kotel, který tuto místnost zásobuje teplem a oběhová čerpadla, která zaručují cirkulaci topné vody v otopné soustavě.

Jak funguje regulace topení

Regulace topného systému zaznamenává nastavenou hodnotu (regulační hodnotu) a upravuje aktuální teplotu v místnosti, pokud existují rozdíly. Ovládací prvky elektrického topení jsou vybaveny mikropočítačem, který přijímá hodnoty z teplotních čidel a odesílá signál do motorem poháněného ventilu, který provádí kompenzaci.

Jak nasadit hlavici na topení

Termostatickou hlavicí otočte zcela doleva na nejvyšší číslo na stupnici (maximální otevření ventilu). Hlavici přiložte k termostatickému ventilu a převlečnou matici utáhněte ve směru hodinových ručiček. Pro dotažení použijte buď plochý klíč, nebo kleště. Nastavte termostatickou hlavici na požadovanou hodnotu.

Jak povolit ventil na topení

Rozhýbat vřeteno ventilu nebývá v extrémních případech snadné. Bývá úplně zaražené do těla ventilu, takže není možné vzít ho do kleští a jednoduše rozhýbat. Topenáři pak doporučují trpělivost. Sundejte hlavici ventilu a pak už stačí vzít cokoliv plochého a zkoušet vřeteno stlačit a pouštět.

Jak poznat termostatickou hlavici

Poznáte ho snadno – po sejmutí hlavice je vidět váleček, jenž se podle teploty okolí buď vysouvá, nebo zasouvá do těla ventilu. Tím dochází k regulaci tepla. Termostatické hlavice se obvykle prodávají se standardní stupnicí od 1 do 6, pomocí kterých regulujete teplotu v místnosti.

Jak dlouho vydrží termostatická hlavice

Hlavice je vybavena vestavěnou dobíjecí baterií s kapacitou 6500 mA. V případě, že topná se sezona bude trvat 5 měsíců, tak hlavice vydrží na jedno nabití až 2 roky. Poté jí snadno pomocí USB-C můžete dobít a není nutné kupovat nové baterie.

Jak funguje WiFi termostatická hlavice

Chytrý termostat totiž komunikuje s centrální jednotkou skrze vlastní protokol pro bezdrátový přenos (např. rádiové vlny Z-Wave), a až ta se následně přes vaši WiFi síť připojuje k internetu.

Co znamenají čísla na termostatické hlavici

Nejčastěji má stupnice rozsah čísel 1 – 5, kde číslu "1" odpovídá teplota okolo 14 °C a číslu "5" odpovídá teplota okolo 28 °C.

Jak uvolnit termostatickou hlavici

Sundejte hlavici ventilu a pak už stačí vzít cokoliv plochého a zkoušet vřeteno stlačit a pouštět. Po určité době pak „tyčinka“, která reguluje průtok radiátorem, zase začne klouzat. Pokud toto nepomůže, nezbývá než ventil vyměnit, ale stává se to jen málokdy, termostatické ventily spolehlivě fungují mnoho let.

Kdy se Odvzdušňují s radiátory

Pokud to není váš případ, mějte na paměti, že topení by se mělo odvzdušnit vždy před začátkem topné sezony, po opravě topného systému či jeho rekonstrukci nebo kdykoliv, kdy nastane potřeba. Taková potřeba nastává, když se radiátory nezahřívají rovnoměrně, nebo jsou dokonce stále studené, i když „už se topí“.

Jak správně nastavit průtok radiátoru

Sundejte hlavici ventilu a pak už stačí vzít cokoliv plochého a zkoušet vřeteno stlačit a pouštět. Po určité době pak „tyčinka“, která reguluje průtok radiátorem, zase začne klouzat. Pokud toto nepomůže, nezbývá než ventil vyměnit, ale stává se to jen málokdy, termostatické ventily spolehlivě fungují mnoho let.

Jak správně nastavit termostatické hlavice

Jak nastavit termostatický radiátorový ventil s přednastavením. Sejměte ochranný kryt nebo termostatickou hlavici z termostatického ventilu. Nadzvihněte seřizovací kroužek a umístěte jej do polohy odpovídající požadované hodnotě. Uvolněte regulační kroužek a nechte jej zapoadnout do ozubené korunky.

Jak poznat že je třeba Odvzdusnit topení

Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch. Ten se totiž neprohřeje jako voda, a tak zůstává konec radiátoru studený. Odvzdušnění radiátorů byste v každém případě měli provést vždy na začátku topné sezony.

Kde se bere vzduch v topení

Bublinky plynů se soustřeďují v „místech klidu“. Nejčastěji to bývá v místech s menším hydrostatickým tlakem. Velkým problémem je přerušení cirkulace vody, kdy přestane některé z otopných těles topit. V nejvyšších místech otopné soustavy se shromažďují plyny, je zde nejnižší hydrostatický tlak.

Proč mi netopí topení

Příčina spočívá obvykle v tom, že celý topný systém nebo některé radiátory nejsou dostatečně odvzdušněny. Jak k tomu dochází Většinou se tak stane při vypuštění a napuštění systému, výměnou některých radiátorů za nové nebo po zapojení nových těles do soustavy.

Jak nastavit termostat na topení

Termostaty mohou pracovat v několika režimech:

referenční místnosti. Při jejím poklesu pod úroveň danou hysterezí (nutno nastavit) pak termostat spíná topný zdroj, po nárůstu nad úroveň hystereze ho zase vypíná (např. požadovaná teplota 20 °C a hystereze 2 °C = zapnutí při 18 °C a vypnutí při 22 °C).

Proč topí jen polovina radiátoru

Máte pomalý oběh vody v systému topení. Jestli máte čerpadlo a můžete ho nastavit na vyšší výkon, tak to udělejte. Jestli jedete na samotíž, tak by pomohlo přestěhovat kotel o patro níž nebo větší průměr trubek nebo tam přidat čerpadlo a honit vodu čerpadlem.

Jak dlouho trvá odvzdušnění radiátoru

Vyčkáme přibližně 30-60 minut, až se vzduchové bubliny v radiátorech shromáždí, a můžeme začít se samotným odvzdušňováním. U nízkých budov bychom měli začít odvzdušňovat radiátor nejblíže ke kotli a postupovat ke vzdálenějším.

Proč hřeje jen horní polovina radiátoru

Když radiátor topí v celé horní části vodorovně – tak je to ovlivněno průtokem – spodní část je studená. Když topí v přední části – u ventilu a v zadní u odvzdušňováku ne – je třeba jej odvzdušnit.

Jak dlouho se Napousti topení

Doporučuje se provádět druhé odplyňování po 30 až 60 minutách. Poslední (konečné) odplynění se doporučuje provádět při maximální provozní teplotě topné vody. Odvzdušňování by se mělo provádět vždy před zahájením topné sezóny, po všech opravách či rekonstrukcích a pak vždy po 3 měsících.

Kdy sepne termostat

Prostorový termostat je teplotní čidlo připojené na elektrické relé. Relé se sepne při snížení teploty pod nastavenou teplotu a rozepne při dosažení nastavené teploty. Prakticky ale termostat nespíná přesně při dosažení nastavené teploty, ale při dosažení teploty nižší nebo vyšší o tzv. teplotní hysterezi.

Proč netopí poslední radiátor

Jestliže radiátory netopí, nebo topí málo v nejvyšší poschodí domu, případě i v předposledním patře, jedná se s největší pravděpodobností o nedostatečné odvzdušnění radiátoru. Problémem též může být vzduchová bublina v otopné soustavě.

Proč netopí spodní část radiátoru

radiatory nehřejí v dolní části

U dálkového vytápění můžou být radiatory zanešeny kalem, proto v dolní části nehřejí. Radiatory je potřeba buď propláchnout nebo vyměnit za nové.

Proč hučí topení

Pískání, hučení, šplouchání, trvalé šumění vody v trubkách – to znamená, že protéká zcela zbytečně příliš mnoho topné vody. Ta při průtoku radiátorem nestihne předat svojí energii – její potenciál je tak špatně využitý.