Jak funguje kynutí těsta?

Co se děje při kynutí těsta

Děje se to za pomocí kvasnic, které jsou přidávány do těsta a začínají fermentovat, tedy produkovat oxid uhličitý. Kvasnice využívají sacharidy v těstě jako zdroj energie a výměnou za to produkují oxid uhličitý, který se uvolňuje v těstě a vytváří bubliny, které způsobují kynutí.

Jak pracovat s kynutým těstem

Některé recepty, jako jsou třeba kynuté koláče do plechu nebo kynuté lívance, nevyžadují hnětení těsta, ale například u kynutých buchet, ovocných knedlíků nebo pletýnek je nutné těsto pořádně propracovat. Těsto nejdříve promíchávejte vařečkou, poté rukama. Míchejte pouze jedním směrem, pak těsto lépe kyne.

Jak funguje kynutí

Jak to funguje Při přípravě těsta přeměňují kvasinky cukry obsažené v mouce na alkohol a uvolňuje se přitom oxid uhličitý. Tvorba oxidu uhličitého vede ke vzniku kapsiček v pracujícím těstě a to se díky přítomnosti tohoto plynu zvedá a kypří.

Jak se dá urychlit kynutí těsta

Do hrnce nalijte horkou (ne vroucí!) vodu zhruba do poloviny výšky misky, ve které je uloženo těsto. Miska s těstem tak bude "plavat" v teplé vodní lázni a těsto tak bude mít k dispozici více tepla, které ke kynutí potřebuje. Tímto způsobem lze kynutí velmi urychlit.

Co se dává do Kynuteho těsta

Těsto můžete naplnit ale i rozvařenými jablky, mákem, pudinkem a tvarohem nebo přímo čerstvým ovocem. To ale pouští šťávu, proto ho nezapomeňte smíchat s trochou nadrcených piškotů nebo sušenek. Skvěle chutnají i kombinace máku či tvarohu se švestkami nebo višněmi.

Jaký cukr do kynutého těsta

Část mouky při jeho přípravě můžeme u konkrétního pečiva nahradit také namletými ořechy nebo mandlemi (pozor při pečení, těsto s ořechy se rychleji připaluje). Cukr při přípravě těchto těst používáme vždy moučkový. Na 1 kg mouky 250–350 g, ne však víc, těsto by se hůře zpracovávalo a při pečení by se roztékalo.

Jaká mouka se používá na kynuté těsto

Kynutá těsta

Základ tvoří pšeničná, ale může být i špaldová mouka. Na kynuté těsto se hodí hladká i polohrubá mouka, dále je třeba cukr, droždí a tekutina. Tou může být voda nebo mléko, které výrobku dodá lepší chuť.

Co se dává do kynutého těsta

Těsto můžete naplnit ale i rozvařenými jablky, mákem, pudinkem a tvarohem nebo přímo čerstvým ovocem. To ale pouští šťávu, proto ho nezapomeňte smíchat s trochou nadrcených piškotů nebo sušenek. Skvěle chutnají i kombinace máku či tvarohu se švestkami nebo višněmi.

Jak podpořit kynutí těsta

Aby kvasnice odvedly svou práci, potřebují teplo, vlhko a cukry. Pokud tedy chcete nastartovat kynutí, smíchejte je s mlékem, přidejte cukr, nechte je v teple a počkejte, až se začnou tvořit bublinky. Tak poznáte, že droždí funguje, jak má, a můžete ho přidat do těsta.

Jak poznat dobře Vykynuté těsto

Udělejte do těsta 1cm důlek. a) Pokud se důlek postupně vyrovnává a mizí – těsto ještě není dokynuté, nechte kynout dál. b) Jestliže se důlek vyrovnává jen malinko, o pár milimetrů – těsto je vykynuté a připravené na pečení. c) Když důlek zůstává stále stejný, vůbec se nevyrovnává – těsto je už překynuté, rychle pečte.

Proč se dává do těsta sůl

Slané do sladkého

Do každého kynutého těsta patřila odjakživa špetka soli. A právě sůl pomůže zvýraznit i bábovku, řezy a jiné moučníky, aniž by tam byla znát. Trendem poslední doby je ale ještě něco jiného, a sice záměrné přidávání soli do sladkých dezertů tak, aby chuťově poznat byla.

Co se dá udělat z kynutého těsta

V závislosti na druhu výsledného produktu můžeme kynuté těsto péct, smažit nebo vařit. Kynuté knedlíky, koláče, rohlíčky, koblihy, vánočka, buchty nebo třeba taky chleba – všechny tyto dobroty mají základ právě v kynutém těstě. Na buchty pečené, pařené i dukátové.

Kdy dát sůl do Kynuteho těsta

Nechtějte po něm rychlou akci hned po probuzení, ale dopřejte mu čas na protažení. Ze začátku žádná sůl, žádný tuk, jen teplo, vlhko a trochu cukru s moukou, nic víc. Další suroviny můžete přidat, až když vám droždí dokáže, že se probralo, že trochu zesílilo a že už dokáže udělat hustou pěnu čili kvásek.

Proč se do kynutého těsta dává sůl

4. Pozor na sůl! Sůl by v kynutém těstě neměla chybět – natahuje lepek a dělá těsto pružnějším, zvýrazňuje chuť a reguluje proces kynutí. Těsto by tedy mělo obsahovat alespoň 1 % soli, tedy 10 g soli na 1 kg mouky.

Jaký cukr se dává do kynutého těsta

Do pečení využijete především cukr krystal a krupice, které se liší velikostí krystalků. Oba se ale hodí do třených a piškotových těst, koláčů nebo třeba k výrobě slaného karamelu. Díky cukru se tuk do těsta krásně zapracuje a můžete tak vymíchat hladké, nadýchané těsto.

Jak zachranit kynuté těsto

Jestliže na těsto zapomenete nebo ho necháte kynout při příliš vysoké teplotě, zbavíte se překynutí jednoduše tak, že těsto opět důkladně ručně propracujete. Vraťte ho do mísy a nechte vykynout znovu. Pečivě hlídejte a poté použijte jako obvykle. Nikdo nic nepozná.