Jak funguje plynoměr?

Jak ukazuje plynoměr

Na plynoměru najdete jeho unikátní výrobní číslo a také aktuální naměřený stav. Výrobní číslo má 9 až 12 znaků, které následují po zkratce N., No. či Nr., podle anglického slovíčka Number. Aktuální stav vyjadřuje celkovou dosavadní naměřenou spotřebu zemního plynu, v objemových jednotkách (m3).

Jak se odečítá stav plynoměru

Odečet plynoměru:

Zaznamenejte hodnotu odečtu uvedenou na mechanickém číselníku plynoměru. Zapisujete vždy pouze celé číslo, údaje za desetinnou čárkou nejsou pro potřeby nahlášení odečtu podstatné.

Jak se měří plyn

Pro měření spotřeby zemního plynu je nutno řešit snímání průtoku osazeného plynoměru. Plynoměr musí být osazen snímačem, který umožní měřit průtok plynu, toto umožňují např. plynoměry Elster s osazeným modulem. Je nutno toto řešit s dodavatelem plynu (osazení vhodným plynoměrem atd.)

Jak se měří objem plynu

Objem spotřebovaného plynu se měří plynoměrem. Jedním z typů je plynoměr, uvnitř kterého je lopatkové kolo s kapsami. Ty se postupně plní plynem a zvedají lopatky z oleje, ve kterém je kolo částečně ponořené (viz obr. 11).

Jaká je cena plynu za M3

Průměrná cena plynu pro domácnosti v ČR se pohybuje mezi 6,28-31 Kč za 1 m3. Cena se liší podle jednotlivých regionů a dodavatelů. Výrazně průměrnou cenu ovlivňuje situace odběratele, zdali má smlouvu s fixací ceny nebo ne.

V čem se počítá plyn

Ve ‍faktuře pro domácnosti nebo pro podnikatele najdete výpočet spotřeby plynu v ‍energetických jednotkách – kilowatthodinách ‍[kWh]. Účtování spotřeby v ‍kWh nahradilo dřívější účtování v ‍objemových jednotkách – metrech krychlových ‍[m³].

Jaká je cena plynu za m3

Průměrná cena plynu pro domácnosti v ČR se pohybuje mezi 6,28-31 Kč za 1 m3. Cena se liší podle jednotlivých regionů a dodavatelů. Výrazně průměrnou cenu ovlivňuje situace odběratele, zdali má smlouvu s fixací ceny nebo ne.

Jak se počítá spotřeba plynu

Jak spočítat spotřebu plynu

Stačí se podívat na aktuální stav odběru na Vašem plynoměru, které jsou uvedený v krychlových metrech (M3). Tento údaj je nejprve nutné převést na megawatthodiny (MWh). Pro převod použijte orientační koeficient 10,5 kWh/m3 a tímto číslem vynásobte hodnotu, kterou jste našli na plynoměru.

Jak se provádí odečet plynu

Celý proces je rychlý, stačí jen zapsat 2 čísla. Plynoměr je oproti elektroměru jednoduchý přístroj a ukazuje pouze jednu naměřenou hodnotu. Kromě té je třeba poslat dodavateli už jen výrobní číslo plynoměru a kontaktní údaje, případně informace o odběrném místě.

Jak se vypočítá spotřeba plynu

Průměrnou spotřebu plynu nejsnáze zjistíte z účtů za plyn za několik posledních let. Čím víc porovnávacích hodnot máte, tím lépe. Průměrnou měsíční spotřebu vypočítáte jednoduše tak, že vydělíte příslušnou roční spotřebu dvanácti.

Jaká je průměrná spotřeba plynu v domácnosti

Ať už plynem topíte, vaříte na něm, nebo ho používáte k ohřevu vody, do roční spotřeby se promítne také počet členů vaší domácnosti. Obecně platí že 1 člen domácnosti spotřebuje na ohřev vody asi 1 430 kWh plynu ročně. U vaření pak jedna osoba spotřebuje zhruba 200 kWh zemního plynu za rok.

Jak se počítá spotová cena plynu

Zemní plyn kolísal od 28 po 308 eur/MWh. Někteří dodavatelé nabídli odběratelům takzvané spotové ceníky, které neobsahují pevnou cenu, ale flexibilní vzorec. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte aktuální spotovou cenu + 300 Kč + 120 Kč/měsíc + distribuční poplatky a daně.

Jak si spočítat cenu za plyn

Spotřeba plynu se uvádí v jednotkách m3 na plynoměru a v kWh (příp. MWh) na faktuře. Pro převod Vám poslouží jednoduchý vzorec 1 m3 = 10,55 kWh = 0,01055 MWh. Výsledné číslo vynásobíte sazbou a vyjde Vám cena plynu.

Jaká je běžná spotřeba plynu

Obecně platí že 1 člen domácnosti spotřebuje na ohřev vody asi 1 430 kWh plynu ročně. U vaření pak jedna osoba spotřebuje zhruba 200 kWh zemního plynu za rok. Ale pozor, s nárůstem osob v domácnosti se spotřeba plynu nezvyšuje přímou úměrou, jak můžete vidět na obrázku.

Jak se skládá cena plynu

Cena plynu se dělí na 2 základní složky, jednu reguluje stát a druhá je neregulovaná = je jen na dodavatelích, kolik po vás za ni budou chtít zaplatit. Regulovaná složka zahrnuje veškeré poplatky související s distribucí, tedy tím, jak plyn doputuje k vám domů. Její výše se mění 1× ročně.