Jak funguje požární hlásič?

Jak fungují požární hlásiče kouře využívající radioaktivní materiál

Hlásič kouře

Hlásič ionizační detekuje změnu (pokles) vodivosti vzduchu, ke které dojde úbytkem ionizovaných částí vzduchu v měřící komůrce. Je měřena vodivost vzduchu v komůrce, ve které je vzduch ionizován radioaktivním prvkem, typicky Am241. Hlásič detekuje viditelný i neviditelný kouř.

Co delat kdyz pípá Hlasic pozaru

Hlásič pípne každých 40 sekund – zařízení hlásí chybu Vyčistěte hlásič – viz sekce „Údržba a čištění“. Pokud problém přetrvává, zakupte nový hlásič a vyměňte jej. Hlásič vyvolává falešné poplachy v případě vaření, sprchování atp.

Jak vyměnit baterie v požárním hlásiči

Výměna baterie se provede po sejmutí požárního hlásiče z rychloupínací patice. Otočením požárního hlásiče proti směru hodinových ručiček sejměte detekční část. Pod ní se nachází bloková baterie 9V. Je nutné při výměně dodržet polaritu baterie, aby nedošlo ke zničení přístroje.

Jak vypnout detektor kouře

Většina požárních hlásičů již z principu není vybaven žádnou možností vypnutí. Houkání přestane v okamžiku dostatečného vyvětrání místnosti od kouře (příčina poplachu) nebo při vyjmutí baterie. Některé hlásiče disponují funkcí HUSH, která se skrývá pod testovacím tlačítkem. Tato funkce umlčí na určitou dobu hlásič.

Jak se plní kouř v místnosti při požáru

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.

Co spustí detektor koure

Jako zdroj napájení využívají hlásiče alkalickou nebo lithiovou baterii. Většina z nich je dodávána s 9 V baterií, nebo běžnou tužkovou o kapacitě 1,5 V. Na trhu existují i autonomní detektory kouře se zdrojem napájení z běžné elektrické sítě.

Co spustí detektor kouře

Když do komory vnikne kouř, paprsek je na tuhých částicí obsažených v kouři odražen na přijímač, který je vzhledem k paprsku umístěn pod určitým úhlem, a tím se spustí alarm. Přijímač (detektor) světla detekuje přítomnost kouře na základě změny odrazivosti částic vzduchu.

Kam se dává hlásič požáru

Požární hlásiče je obecně nejlepší instalovat na strop doprostřed místnosti (minimálně 60 centimetrů od stěny) ve výšce maximálně 6 metrů. Neměly by být v blízkosti ventilátorů, svítidel, topení ani v příliš prašných a vlhkých pokojích (koupelny). Nehodí se také do místností s krbem či kamny.

Na co reaguje detektor kouře

Přijímač (detektor) světla detekuje přítomnost kouře na základě změny odrazivosti částic vzduchu. Ionizační detektory detekují požár na základě jiného principu, než je odraz světla. Mají podobnou měřicí komoru, ale ta obsahuje malý radioaktivní zdroj, nejčastěji americium, který ionizuje vzduch uvnitř.

Jak se chovat při požáru

Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.

Jak se šíří požár

Obecně lze říci, že nejvyšší rychlost šíření požáru je při hoření plynných látek, menší při hoření kapalin a nejmenší při hoření pevných hořlavých látek, je to tím, že hoření probíhá především v plynné fázi. Tuhé látky se musí do tohoto stavu teprve připravit.

Kde umístit detektor kouře

Protože kouř proudí směrem vzhůru, instalují se detektory obvykle na strop. Doporučujeme jej nainstalovat poblíž potenciálního zdroje požáru, například nedaleko kuchyňské varné desky nebo krbových kamen. Hlásič nesmí být namontovaný v zákrytu (za závěsem či zástěnou), stejně tak ani v rozích místnosti či zákoutích.

Jak otestovat detektor co

K testování kouřových požárních hlásičů a detektorů se vyrábí testovací aerosolový sprej. (Nepoužívejte nikdy s jinými než kouřovými požárními hlásiči, mohlo by dojít ke zničení detektoru) Tento sprej navodí detektoru iluzi kouře. Ve chvíli, kdy aerosol pronikne do detekční komory (cca 5s), začne detektor reagovat.

Kam umístit požární hlásič

Výrobci těchto zařízení většinou doporučují "hlásiče požáru" umísťovat doprostřed stropu, minimálně však ve vzdálenosti 60 cm od stěny, ve výšce maximálně 6 metrů od podlahy.

Co dělat po požáru

Po požáru si nechejte velitelem zásahu písemně předat místo požáru. Velitel Vám také doporučí následná opatření a sdělí, je-li vstup do objektu/bytu možný a za jakých podmínek. 3. Na požářišti se i po ukončení zásahu mohou uvolňovat nebezpečné a karcinogenní látky.

Co způsobuje lesní požáry

Příčinou lesního požáru může být přírodní jev (blesk), ale v naprosté většině se jedná o lidskou nedbalost. V takovém případě jde nejčastěji o odhozený nedopalek cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení.

Co dělat když začne hořet

Základní věc je, že je třeba se jej ihned pokusit uhasit. Když ale člověk nezvládne uhasit požár vlastními prostředky, je nutné, aby okamžitě zavolal na hasiče, tedy linky 112 nebo 150. Následně je třeba opustit místnost, kde k požáru dochází, a uzavřít dveře tak, aby se zpomalilo jeho šíření.

Jak vysoko umístit detektor co

Pro plyny těžší než vzduch (propan-butan) se detektor umisťuje přibližně 10 cm nad podlahu. V případě plynů lehčích než vzduch (oxid uhelnatý a metan) se detektor umisťuje cca 10 cm pod strop. Detektory je možno umístit do všech obytných místností domácnosti.

Jak funguje detektor kouře

Optické detektory obsahují speciální komoru určenou pro zjištění kouře, ve které je vysílán světelný paprsek. Když do komory vnikne kouř, paprsek je na tuhých částicí obsažených v kouři odražen na přijímač, který je vzhledem k paprsku umístěn pod určitým úhlem, a tím se spustí alarm.

Jak vybrat požární hlásič

Nejlepší požární hlásiče

Pořadí Název Hodnocení
1. EMOS GS536 ⭐ 95 %
2. Kidde 10SCO ⭐ 91 %
3. Kidde 29HD-L ⭐ 90 %
4. Hutermann F1 alarm EN14604 ⭐ 88 %

Kde na světě hoří

Co do počtu požárů už od pohledu vítězí především rovníková Afrika, ale třeba i jihovýchodní Asie. Animace požárů na Zemi od roku 2000: Stručně řečeno, ačkoliv jsou současné požáry v Jižní Americe a Rusku poměrně rozsáhlé, z globálního hlediska a hlavně v delším časovém úseku už to taková katastrofa není.

Jak může vzniknout požár

Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří lidská neopatrnost při manipulaci s ohněm a zapálení vegetace jiskrou od dopravní techniky. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku, zejména při bouřkách s četnými bleskovými výboji je nebezpečí vzniku požáru zvýšené.

CO je lehčí než vzduch

CO – oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, není dráždivý a je lehčí než vzduch.

Kde hoří v Evropě

S rozsáhlými požáry bojuje několik států jižní Evropy. Oheň ohrožuje turisty v Chorvatsku a Itálii, hoří také v Černé Hoře, Francii, Portugalsku a Španělsku. Požáry se kvůli vysokým teplotám a suchu rychle šíří a hasiči mají co dělat, aby je dostali pod kontrolu.

Kde hoří na Tenerife

Na ostrově Tenerife, kde se oheň vznítil v pondělí, skončilo v plamenech 13 000 hektarů převážně piniových lesů. Z desítky vesnic bylo evakuováno více než 8500 obyvatel a některé domy zasáhl oheň. Plameny nezasáhly národní park kolem hory Teide, která je s 3718 metry nejvyšším vrcholem Španělska.