Jak funguje skládka?

Co je to skládka

Skládka je místo skladování, skládání či uložení materiálu. Obvykle se tak nazývají místa volného uložení v hromadách, zatímco sofistikovanější a krytá místa uložení se nazývají například sklad. Skládka odpadu je místo uložení odpadu a je to nejstarší řešení likvidace odpadu vznikajícího z lidské činnosti.

Co je to černá skládka

Černá skládka je obecně místo, které není určeno pro skladování odpadu a kde je odpad nelegálně odkládán. Osoby, které sem odpady nelegálně odkládají, jsou obvykle obtížně dohledatelné. V praxi se tak jedná často o odlehlá místa, ze kterých se postupem času stávají smetiště různých druhů odpadu.
Archiv

Jak si založit skládku

Každá skládka musí mít územní rozhodnutí, stavební povolení, kolaudační souhlas a buď souhlas krajského úřadu s provozováním, nebo integrované povolení (to může kromě souhlasu krajského úřadu nahrazovat i jiná povolení k ochraně jednotlivých složek životního prostředí).

Co nepatří na skládku

Skládkuje se na této skládce i nebezpečný odpad a co se s ním děje Na skládce nesmí být uložen nebezpečný odpad. Výjimkou jsou odpady s obsahem azbestu.

Jak vznikají skládkové plyny

Skládkový plyn vzniká samovolně anaerobním rozkladem biologicky rozložitelného odpadu působením bakterií. Množství vznikajícího plynu a jeho složení závisí na složení odpadu, jeho stáří, vlhkosti a stupni zhutnění. Dále na pH vodného prostředí ve skládce, na rychlosti zavážení odpadů a dalších faktorech [3].

Jak funguje spalovna

Jak fungují spalovny odpadů

Odpad se hromadí ve speciálním zásobníku, dokud není předán do spalovacího kotle. V kotlích poté dochází k maximálnímu prohoření odpadu, při tomto procesu vzniká teplo.

Co dělat s černou skládkou

Pokud máte informace o vznikající černé skládce, případně o osobě, která odkládá odpady mimo vyhrazená místa, podejte podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud máte důkazy, na základě kterých by bylo možné zjistit, kdo skládku založil nebo do ní přispíval, přiložte je k podnětu.

Jaká rizika přináší černá skládka

Nepřeháníme, když řekneme, že černé skládky jsou skutečnou hrozbou – pro přírodu i pro nás samotné. Do ovzduší z nich mohou unikat škodlivé látky, hrozí kontaminace půdy, povrchové i podzemní vody. Rozhodně tedy nemají pozitivní dopad na životní prostředí.

Kdo řeší černé skládky

Pokud má černá skládka negativní dopad na životní prostředí (např. z ní unikají nebezpečné látky), měla by se jí zabývat i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), popř. jiný příslušný orgán ochrany životního prostředí (např. vod nebo přírody a krajiny).

Kam odvézt suť

Stavební suť

Patří sem cihly, kamení, beton, štěrk, písek, ale i porcelán či keramika (střešní krytina, dlaždičky, umyvadla, záchodové mísy, květináče, apod.). Pokud suť neobsahuje žádné příměsi, odevzdejte ji na sběrných dvorech nebo do soukromých recyklačních center, kde najde další využití.

Co je rekultivace skládky

Rekultivaci skládky můžeme chápat jako uvedení místa dotčeného lidskou činností do souladu s okolím a obnovení funkčnosti a povrchu terénu ve vztahu k jeho užívání nebo nově zamýšlenému užívání.

Co je to inertní odpad

a) inertním odpadem – odpad, který nemá nebezpečné vlastnosti a u něhož za normálních klimatických podmínek nedochází k žádným významným fyzikálním, chemickým nebo biologickým změnám.

Jaký odpad se spaluje

Spalovat lze nejen běžný komunální odpad, ale také průmyslový a zdravotnický odpad nebo čistírenské kaly. Komunální odpad je spalován nízkoteplotně při teplotách 800 až 900°C. Ke spalování nebezpečných odpadů se používá vysokoteplotní spalování v rotačních cementových pecích při teplotách 1 200 až 1 500 °C.

Co se spaluje ve spalovnách

SPALOVNY NEPLÝTVAJÍ CENNÝMI SUROVINAMI

Ve spalovnách se spaluje směsný komunální odpad, tedy odpad, který již nemá žádné další využití a který by proto končil na skládkách.

Jak řešit černou skládku

Podejte podnět

Pokud se skládka nachází v lese, na vašem pozemku, nebo znečisťuje vodu, podnět podejte obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Pokud se jedná o velkou skládku, která znečišťuje životní prostředí, obraťte se na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP).

Co se děje s odpadem na skládce

V popelnici na směsný odpad se všechno smísí dohromady a je konec. Směsný odpad pak končí ve spalovně – třeba v téhle v Malešicích – nebo na skládce (nedejbože na té černé).

Kam patří skelná vata

Staré minerální vaty mohou obsahovat podíl až 80 % recyklovaného skla. Je proto potřeba s nimi nakládat s opatrností, zabalit je do igelitových pytlů a odvézt do sběrného dvora. Starou minerální vatu opatrně zabalte do pytlů a odvezte do sběrného dvora.

Co to je inertní materiál

Inertní materiál je označení pro posypové materiály, užívané v zimě na posyp vozovek i chodníků a sloužící ke zdrsnění povrchu. Jedná se o materiál nejedovatý, netečný (nepodléhající chemickým reakcím), neškodný k okolnímu životnímu prostředí.

Co je to ZEVO

Zevo neboli zařízení na energetické využití odpadu doplňuje koncept oběhového hospodářství, kdy spalováním zbytkového odpadu z recyklace v kombinaci s komunálním odpadem vytváří tepelnou a elektrickou energii. Odpad je spalován, aby dal vznik vodní páře, a ta elektrické a tepelné energii.

Jaké odpady nelze spalovat

Nelze spalovat všechen odpad, pro účelné a ekologicky přínosné spalování se nejprve svezený odpad třídí. Ve spalovnách jsou proto připraveny třídírny odpadu, které oddělují recyklovatelný odpad a odpad na spalování. Při samotném spalování vzniká popel, struska a teplo.

Kde nahlásit nepovolenou skládku

Nepovolenou skládku je třeba nahlásit. Komu Ne úplně nejsnazší, ale zdaleka nejjistější cestou je oslovit přímo konkrétní úřad (obecní, nebo úřad obce s rozšířenou působností, městský), respektive přímo odbor, pod který problematika odpadového hospodářství, odpadů a nelegálních skládek spadá.

Jak se likviduje směsný odpad

Ke sběru zbytkového (směsného) odpadu se nejčastěji využívají černé popelnice a kontejnery. Velké množství obalů tvořených více materiály, třídit nelze a musí skončit ve směsném odpadu. Obaly od másla a instantních polévek jsou dalšími kompozitními obaly, které nelze třídit do barevných kontejnerů.

Co nepatří do směsného komunálního odpadu

Směsný komunální odpad

Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.

Jak se zbavit skelné vaty z těla

Pomáhá hodně horká sprcha. Kůže povolí, a sprcha spláchne, to co se pustí. Hlavně to netřete. Tím si to ještě víc zamačkáte do kůže.

Kam s pytlem od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!