Jak funguje sklep?

Jak vybílit sklep

Sklep můžete vybílit vápnem. To také funguje jako dezinfekce a částečně izoluje vlhkost. Rovnou také zkontrolujte, zda do sklepa nevedou nějaké přístupové cesty, pro hmyz a hlodavce.
Archiv

Jak vykopat sklep ve svahu

Začíná se výkopem a přípravou podloží

Prvním krokem je výkop. U našich sklepů se vždy provádí výkop o 20 cm širší, než jsou rozměry sklepa. Po výkopu je potřeba připravit zhutněnou plochu, ideálně 10 cm vysokou z kameniva frakce 8/16.

Jak hluboko sklep

Sklípek může stát prakticky kdekoli, ale nejvhodnější je umístit jej do svahu (měl by totiž být zasypán alespoň 90 cm vysokou vrstvou zeminy). Na druhou stranu však není vhodné zahájit stavbu pod svahem, na němž už stojí jiná stavba – nutné zpevňování a zajišťování před ujížděním obvykle vyjde dráž než celý sklípek.

Jak větrat ve sklepě

I suché sklepy musíme větrat

Stačí pootevřená sklepní okénka, která bývají v úrovni terénu, do nichž osadíme síťku proti mouchám, hmyzu a myším. Je nutné zajistit mírný průvan; ten je v uvedeném případě sám o sobě schopen udržet sklep suchý, bez zatuchliny a plísní.

Co skladovat ve vlhkem sklepě

Podmínky kvalitního uskladnění v ovocném sklepě

Ve sklepě, ve kterém skladujete jádrové ovoce, neuskladňujte brambory, kořenovou zeleninu a další plodiny. Riziko přenosu plísní by bylo příliš vysoké. Pokud je sklep dostatečně prostorný, můžete postavit příčku, která oddělí ovoce a zeleninu.

Jak se zbavit plísně ve sklepě

V první řadě jde o sanační omítky. Jedná se o ucelený systém směsí a nátěrů, které mohou s plísněmi docela dobře bojovat. Jako základní prostředek proti plísním může sloužit i vyhašené vápno rozpuštěné ve vodě, tím pak stěny sklepa natřete.

Jak spravne udělat sklep

Jaké je tedy ideální místo pro zahradní sklep Nejlépe nepodmáčené, v mírně svažitém terénu, ale není problém ho postavit i na rovině. Pak už jen stačí nakreslit si přesný nárys a půdorys sklepa, nebo si nechat vypracovat projekt a pustit se do práce. Nejlepším řešením je zasazení sklípku do mírně svažitého terénu.

Jak postavit Mokry sklep

Pro vlhký sklep jsou třeba hlubší základy bez základové desky, odizoluje se pouze zdivo od základu, aby do něj nevzlínala vlhkost. Na podlahu navrhuje většinou betonovou dlažbu posazenou do štěrkového lože, přičemž tloušťka by měla být alespoň 20 cm. K patě základů pak přijdou drenážní roury.

Co s vlhkosti ve sklepě

Nejlepším řešením je proto výměna vlhkého vzduchu za suchý. Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý.

Jak připravit sklep

Sklep vyprázdníme a vyčistíme od všech hrubých nečistot z loňské úrody, odstraníme i případné živočichy – hmyz, slimáky a pavouky i s pavučinami. Prostor vymeteme, zbavíme jej prachu, listí, hlíny a dalších organických zbytků a ujistíme se, že místnost nemá žádné přístupové cesty pro nezvané hosty.

Co může být ve sklepě

Sklepy jsou vhodné pro uskladnění potravin, případně nápojů (pivo, víno, medovina aj.), protože se v nich drží stálá, poměrně nízká teplota. Užívají se též k uskladnění materiálu, technologií, topiva, přebytečných věcí apod. Při bombardování nebo během přírodní pohromy (tornádo) mohou sloužit též jako úkryt.

Jaká omítka do sklepa

Sanační omítku je dobré použít, protože Vám bude dobře propouštět vlhkost do místnosti a „nevyženete“ si vlhkost výše. Také její životnost bude podstatně vyšší než u běžné omítky, protože má daleko větší obsah pórového systému, který odvádí vodní páry ze zdi a kde se ukládají různé soli apod.

Jak na stavbu sklepa

Nejlépe nepodmáčené, v mírně svažitém terénu, ale není problém ho postavit i na rovině. Pak už jen stačí nakreslit si přesný nárys a půdorys sklepa, nebo si nechat vypracovat projekt a pustit se do práce. Nejlepším řešením je zasazení sklípku do mírně svažitého terénu.

Jak udělat Vlhky sklep

Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý. Lepší účinek mají opakovaná krátká desetiminutová větrání.

Jak vychladit sklep

Pokud nemáte možnost využít starý sklep, je třeba počítat s investicemi do vzduchotechniky, chlazení a úpravy vlhkosti. Pokud plánujete sklípek na teplotně exponovaném místě, investovat bude třeba i do klimatizace.

Jak udělat ze sklepa být

Zvolte světlé a lehké barvy, které odrazí více světla a nebudou ve vás vyvolávat pocit stísněnosti. Hrajte si s kontrasty. Bílá je sázkou na jistotu – nejen na zdech, ale i na nábytku. Opticky vám místnost pomohou zvětšit skleněné plochy a zrcadla.

Co se dá skladovat ve sklepě

Sklep je ideální místo na skladování ovoce, zeleniny a všemožných zavařenin. Ty se tu ale často potkávají ještě se sportovním vybavením, nářadím, zahradní technikou a spoustou krabic odloženého oblečení a nepoužívaného zařízení domácnosti.

Jak Vysířit sklep

Jednou za čas se doporučuje sklep vybílit vápnem. Vápno dezinfikuje a natahuje vlhkost, což je dobré, protože nové ovoce a zelenina budou mít vlhkosti až příliš.

Jak Vapnit sklep

Pro skladování potravin je ideální teplota ve sklepě okolo 4-5°C, rozhodně by se neměla dostat pod 1°C nebo dokonce k bodu mrazu. Podobně je třeba sledovat i vyšší teploty a při hodnotách nad 15°C zajistit lepší cirkulaci vzduchu. Intenzitou větrání lze ovlivňovat i vlhkost vzduchu.

Jak zabranit vlhkosti ve sklepě

Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …

Jak šířit sklep

Síření sklepa

Je potřeba uzavřít veškeré větrací otvory. Všechno, kudy by mohl unikat vzduch, utěsníme starými hadry nebo tím, co máme po ruce (třeba i pytle). K síření budeme potřebovat sirné knoty. Ty musíme zavěsit tak, aby od nich nic jiného nevzplálo, nebo je položíme do žáruvzdorné nádoby.

Jak zvýšit vlhkost ve sklepě

Pokud potřebujeme zvýšit vlhkost ve sklepě, je možné rozmístit na podlahu nádoby s vodou. Pro snížení teploty se vyplatí pravidelně větrat.

Jak využít sklep

Kořenovou zeleninu je výborné skladovat v písku; stačí krabice, líska nebo bednička, do které se na zimu uloží mrkev prosypaná pískem. V dobrém sklípku vydrží i celer a řepa. Hluboký sklep – skladování zeleniny, brambor, uzeného nebo naloženého masa, vína, džusů, kompotů apod.

Jak zařídit sklep

Pro přehledné ukládání věcí jsou nepostradatelné regály a police. Udržet v nich pořádek vám pomohou vhodné obaly, boxy a krabice všech velikostí a tvarů, k uskladnění ovoce upotřebíte bedny a bedničky, přepravky a lísky. V mnoha rodinách se sklep využívá jako úložiště a odkladiště všeho, co zrovna není potřeba.

Co a jak uskladnit ve sklepě

Ve sklepě můžeme skladovat cokoliv od zavařeniny, kompotů až po brambory a jablka. Každá potravina má však jiné nároky na vlhkost a teplotu skladování. Marmelády, kompoty a další zavařeniny si vystačí s běžným suchým sklepem, který bývá běžně v domech.