Jak hluboké kořeny má smrk?

Jak koření smrk

Smrk má kořen plochý a mělký, bez hlavního kořene, trpí nedostatkem vody, je-li sucho. Lze jej dobře studovat na vyvrácených exemplářích. Srovnej kořen smrku a jedle a zamysli se, který strom je lépe zakotven /lépe drží/ v půdě.
Archiv

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Kdy se stříhají smrky

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Jaký může být smrk

V Evropě jsou původní tři druhy (smrk ztepilý, na Balkáně smrk omorika, ze Sibiře do severovýchodní Evropy zasahuje areál smrku sibiřského); 7–9 druhů pochází ze Severní Ameriky (vesměs hojně sadovnicky pěstované druhy jako smrk pichlavý, sivý, černý či sitka).

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Jak rychle rostou smrky

Smrk roste tak rychle, že za prvních 20 let přiroste ročně průměrně 31 cm a dále od 21 do 40 let přiroste ročně průměrně 49 cm.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak stříhat smrk

Na smrk se víc hodí nůžky

Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.

Jak dojít na smrk

Nejkratší a také nejstrmější cesta na Smrk vede po žluté značce od hráze přehrady Šance, mnohem častěji se však vyráží po červené od nádraží v Ostravici. Tento výšlap dlouhý 8,5 kilometru vede pohodlnými traverzovými lesními cestami velmi strmým severním svahem a trvá zhruba 3 hodiny.

Jak se mnozi smrk

Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.

Jak rychle roste stříbrný smrk

Smrk pichlavý (Picea pungens – stříbrný smrk) je oblíbenější, ale pomalejší sourozenec českého zeleného smrku. 200 cm mu trvá přibližně 12 let.

Jak dlouho trva růst stromů

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak dlouho rostou smrky

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč usychá smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Odkud jít na Smrk

Kam a jak jedeme Dnes půjdeme po svých na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd – Smrk (někdy také Velký Smrk) /1276 m n. m./. Nejlépe vlakem se dopravíme do obce Ostravice /kousek za Frýdlantem nad Ostravicí/ a půjdeme hlavní trasou 8 km po červeném značení, nebo z Čeladné.

Jak se dostanu z Čeladné na Smrk

Na Smrk z Čeladné se dá od kapličky dojít ještě další trasou. Místo červené se jde po modré značce, kterou je potřeba po zhruba 3,5 km opustit, projít kus po tzv. Liščí stezce a napojit se na červenou stezku vedoucí z Ostravice.

Jak vysévat semena smrku

Výsev semen jehličnanů

Od výsevu až do konce srpna plochu z poloviny zastíníme. Všechny tyto druhy jehličnanů vyséváme do písčité, kypré a humózní půdy, doporučuji smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vhodný je i agroperlit, který zaléváme dešťovou vodou, aby ho okyselila.

Které stromy mají hluboké kořeny

písčitých půdách můžou některé druhy jako dub nebo borovice vytvořit hluboké svislé kořeny přímo pod kmenem. Takové kořeny se běžně nazývají kůlové kořeny. Mnoho stromů ale nikdy nevytvoří kůlový kořen.

Jak hluboko zasadit strom

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Kdy plodí smrk

Smrk plodí nejvíce v intervalu sedmi až deseti let, ostatní jehličnaté dřeviny od pěti do osmi let a listnáče obvykle od dvou do tří let.

Co napadá smrk

Mšice smrková může na jehlicích za jeden rok vytvořit až deset generací. Parazit je vždy vázaný na jednoho hostitele, nehrozí tak, že by napadal i okolní jehličnany. Méně zasažené stromy lze ošetřit například postřikem proti savému hmyzu. Ten by měl zabránit vzniku dalších generací mšic.

Jak zachránit smrk

Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu.

A pak se modlit, aby strom přežil. Velmi uvážlivě a omezeně po poradě s orgány životního prostředí lze použít postřik Pirimorem (provádějí specializované firm) a jiným přípravkem proti mšicím, ale je to rizikové pro člověka, včely, vodní zdroje apod.

Jak dlouho se jde na Smrk

Nejkratší a také nejstrmější cesta na Smrk vede po žluté značce od hráze přehrady Šance, mnohem častěji se však vyráží po červené od nádraží v Ostravici. Tento výšlap dlouhý 8,5 kilometru vede pohodlnými traverzovými lesními cestami velmi strmým severním svahem a trvá zhruba 3 hodiny.