Jak hluboké patky na pergolu?

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.
Archiv

Jak hluboko patky

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30, příp. 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky je v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní přilehlého terénu, v některých půdách to může být až 1200 mm. Bednění betonové patky lze však zhotovit i jednodušeji.
Archiv

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jak správně ukotvit pergolu

Při kotvení pergoly do fasády bez zateplení se nejčastěji používá tzv. chemická kotva, jejíž montáž je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, následně se vyčistí a vyplní se chemickou maltou. Do díry se poté vloží nerezová kulatina se závitem.

Jak ukotvit hliníkovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.

Jak hlubokou patku na pergolu

Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem. Použít můžeme i plastového kanalizačního KG trubky, které je k dostání ve velikosti od 100 do 500 mm.

Jak dlouho tvrdne beton na pergolu

Následně si ověřte, že sloupy stojí skutečně svisle a zajistěte je tak, aby se během tvrdnutí betonu neskácely. Tvrdnutí betonové směsi bude trvat zhruba 24 hod. Nyní na protilehlou stěnu vůči zasazeným sloupům připevněte nosníky oblých trámů z kulatiny, které vytvoří rám pomyslné střechy pergoly.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jaké vruty použít na pergolu

Jak už bylo uvedeno, tesařské vruty se hojně uplatňují v trámových konstrukcích. Použít je můžete na montáž krovů, šroubování KVH hranolů v dřevostavbách nebo spojování trámků při stavbě přístřešku nebo pergoly. Kvalitní tesařské vruty se skvěle hodí i pro montáž desek nebo palubek ve venkovním prostředí.

Jak ukotvit Hlinikovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jaký hranol na pergolu

Na sloupky v selském stylu se hodí zejména hranoly modřínu 10×10 cm. Cihlové či betonové základy pro kovové patky mají být čtvercové 30×30 cm, případně 45×45 cm (pro velmi široké pergoly). Konce hranolů by měly zůstat nad zemí, aby nehnily.

Co dát pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Jak vybetonovat patky na pergolu

Bednění na základovou patku

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak dlouho schne 5cm betonu

Tloušťka vyrovnávacího potěru Doporučený čas schnutí
< 4 cm 1 týden na cm
5 cm 6 týdnů
6 cm 8 týdnů
> 6 cm + 4 týdny na každý cm navíc

Jak vybetonovat pergolu

Kotevní patky betonujeme suchým betonem a třídu betonu zvolíme C 8/10 nebo C 12/15. Pevnější beton použijeme pro rozměrnější pergoly a pro pergoly s pevným zastřešením, které budou patky více zatěžovat. Pro nezastřešené zahradní pergoly, které nebudou příliš zatěžovány, postačí beton C 8/10.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jaký materiál na pergolu

Podlaha pergoly

Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí. Nejoblíbenější typy podlahy: Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.

Co pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu. Navíc je stálobarevný a představuje dokonalou volbu k moderním stavbám.

Čím osázet pergolu

Osázení kolem pergoly

Příjemnou vůni a pohled na krásné květy přinesou šeříky, růže, pustoryl či komule. Jako „jedlý“ živý plot poslouží například aronie, muchovník, zimolez, dřín, rakytník nebo josta. Drobné ptactvo na podzim ocení bobule jeřábu, hlohu a ptačího zobu.

Jak nejlépe zastřešit pergolu

Nejoblíbenějším produktem jsou trapézové a vlnité polykarbonátové desky. Polykarbonát je pružný materiál bez vnitřní struktury. V čirém provedení je průhledný jako sklo (vyrábí se z něj světlomety automobilů) a na trhu je k dispozici v různých profilech a odstínech.

Kdy se dá chodit po betonu

Dlažbu je možné pokládat ihned jak je betonová podlaha pochozí, což obvykle bývá po 48 hodinách po dokončení betonářských prací. Načasování položení ostatních krytin si musí určit sám podlahář. Běžná doba vysychání a zrání betonu je cca 28 dní.

Čím obložit pergolu

Sloupky u zděné pergoly je vhodné obložit speciálními pálenými cihlami, které jsou odolné vůči různým povětrnostním vlivům. Klidně ji můžete nechat obrůst popínavými rostlinami. Velmi často se zděné pergoly kombinují s dřevem.

Jakou podlahu pod pergolu

Na výběr jsou tradiční i exotické dřeviny, ty jsou většinou výhodné svou vyšší tvrdostí a stálostí. Používá se většinou dřevo teak, bangkirai, eukalypt nebo massaranduba. Podlahy ze dřeva je potřeba pravidelně ošetřovat – je nutné používání impregnací a prostředků proti chorobám a škůdcům.