Jak hluboke kořeny má Malina?

Jak hluboko koření maliny

Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.
Archiv

Co potřebují maliny

Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).

Co zasadit pod maliny

Za dobré sousedy malin se považují také švestky, hrušky, horský jasan, červený a černý rybíz, zimolez a rajčata. Milovníci květin sázejí vedle malin růže, dřišťál, různé druhy jalovce. Pro maliny je důležitá kvalita půdy. Pokud web není úrodný, lze situaci napravit zasazením ovsa a wiki mezi řádky.

Jak zakořenit malinu

K výsadbě postačí část výhonu i kořenu, mladé výhony nebo vybíráme zdravé, jednoleté sazenice. Maliníky se vysazují o trochu hlouběji, než původně rostly. Po vysazení nadzemní část seřízneme na 2 až 3 pupeny, aby se rostlina dobře ujala. Kvůli její poléhavosti se doporučuje drátěná opora.

Čím hnojit maliny na jaře

Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Jak stříhat maliny na jaře

Řez malin je jednoduchý

Pokud sázíme sazenice maliníku brzy na jaře, sestříhneme nadzemní část na 20–40 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je sazenice slabší, tím více ji zkrátíme. Ve druhém roce po výsadbě ponecháváme dva až tři výhony na každou rostlinu.

Jak pěstovat maliny v květináči

Jak zasadit malinu do květináče

Sázejte malinové rostliny do květináče v období, kdy jsou rostliny v klidovém stavu (nejlépe na jaře). Umístěte rostlinu do truhlíku a zakryjte ji zeminou tak, aby kořeny byly zcela pokryty. Rostlinu zalijte. Jako vždy volte kvalitní substrát.

Jak se starat o maliny na jaře

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Jaké hnojivo na maliny

Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK – 14:12:12. Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční. Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu.

Jak hluboko sázet ostružiník

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Kdy začne plodit maliník

Pro první skupinku, u níž sklizeň nastává mezi červnem a červencem, jsou typické větší plody. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu.

Kdy sázet maliny na jaře

Nejlepší dobou na sázení malin je rozhodně období dubna až května.

Jakou oporu pro maliny

Výsadba maliníků Mladé rostliny maliníku je nejlepší vysazovat na podzim nebo brzy na jaře 2,5 až 3 metry od opory z drátěného pletiva, případně mezi dva dráty ukotvené k pevné konstrukci. Výsadbu provádíme mělkou a dobře rozprostřeme kořeny.

Kdy se stříhá maliník

Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Jak velký květináč na maliny

Jak velký květináč pro malinu

Dle mých zkušeností jsou ale květináče 40*40 cm dostatečné.

Jak udělat oporu pro maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.

Jak prořezávat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Kdy se hnojí maliny

Na hnojení maliníku není co zkazit. Zaměřit bychom se měli zejména na hnojení malin na jaře a na podzim. Podzimní hnojení malin provádíme naprosto shodným postupem jako z jara. Změna nastává pouze v případě, že se rozhodnete hnojit dle postupů ekologického zemědělství.

Kdy sázet ostružiny a maliny

Výsadba. Tyto rostliny se doporučují vysazovat na podzim nebo brzy na jaře, kdy již nehrozí nebezpečí mrazu. Maliny a ostružiny sázejte mělce, aby kořeny byly pokryty 2 cm půdy. Poté je důkladně zalijte a prokypřete půdu kolem nich.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Jak nejlépe pěstovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak správně ostříhat maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.

Kdy stříhat maliny na jaře

Velké jarní stříhání

Začněte stříhat hned, jak skončí poslední mrazy. Odstraňte odumřelé výhony: nejdříve se zbavte všech mrtvých výhonů, čímž zabráníte choroboplodným výtrusům, aby napadly zdravé výhony. Odumřelé výhony mají šedou kúru a vyrůstají z nich staré plodící větve. Odstřihněte je hned u země.

Čím hnojit maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak hluboko zasadit ostružiny

V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m.