Jak hluboko zasadit kukuřici
Semena kukuřice neklíčí při teplotách pod 10°C. Proto semena vysévejte přímo na stanoviště po posledních „zmrzlých mužích“. Na zahrádkách sejte do hloubky 2,5 cm hluboko na vzdálenost 7 cm a do řádků vzdálených 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednoťte.
Archiv
Kdy sít kukuřici
– Od dubna do počátku května vyséváme osivo na záhon. – Kukuřice je mohutná rostlina, a tak potřebuje dostatek místa; pěstební spon by měl být minimálně 40×40 cm. – Semínka můžeme vysévat po dvou s tím, že po vyklíčení je podle potřeby vyjednotíme na jednu rostlinu.
Jak pěstovat kukuřici na zahradě
Osivo kukuřice vysévejte přímo do prohřáté půdy a do sponu 60 – 70 x 20 – 30 cm podle kvality půdy, ranosti a vzrůstu rostlin do hloubky 3 – 5 cm. Můžete sít i do hnízd po dvou až třech semínkách. Jestli máte opravdu sladkou kukuřici setou cukrovou zjistíte i podle tvaru semínek – ty pravé jsou menší a scvrklé.
Archiv
Jak pěstovat kukuřici v truhlíku
Kukuřice vyžaduje plně prosluněné a teplé stanoviště. Od května do poloviny června vysejte celý obsah sáčku rovnou na zahradu. Doporučený spon pěstování je 30 x 60–80 cm. Nemáte-li dost místa, vysejte semena v řádku po 10–15 cm a později vyjednoťte na 20–30 cm.
Čím se hnojí kukuřice
K základnímu hnojení před setím jsou vhodná hnojiva s amonným a amidickým dusíkem, tedy síran amonný, močovina a DAM. Na sorpčně nasycených půdách jsou docilovány nejlepší výsledky se síranem amonným (za předpokladu jeho rovnoměrné aplikace).
Kdy a jak se sází kukuřice
Standardní hranice začátku setí kukuřice je dána teplotou půdy v místě uložení kukuřičného semene. Pro rychlé klíčení semene je optimální teplota 8–10 °C. Tomu odpovídá termín setí od poloviny dubna do 10. května.
Který měsíc se sklízí kukuřice
Tato plodina se sklízela v květnu a přibližně v polovině května se začaly vyskytovat častěji deště. „Během června v některých oblastech bylo jen minimum dnů, kdy nepršelo, a to setí kukuřice velmi komplikovalo,“ připomněl.
Co zasadit ke kukuřici
Spolehlivější může být výsadba už předpěstovaných sazeniček. Fazole přijdou na řadu jako poslední. Rostou totiž bujně a ještě k tomu se mají plazit po kukuřici. Vysévají se tedy 4 týdny po kukuřici a 2 týdny po dýních.
Jak často se hnojí rajčata
Rajčata. Rajčata mají rády výživnou půdu a vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Nejlepší je hluboké zrytí záhonu na konci sezóny s přidaným organickým hnojivem. Přihnojujte 2-4x za měsíc.
Jak často hnojit
Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Jak sklidit kukuřici
Správný moment pro sklizeň kukuřice můžeme posuzovat podle fáze zralosti zrna, tzv. mléčné linie. Tradičně se kukuřice sklízí v době, kdy je mléčná linie mezi polovinou a 2/3 zrna. Pro určení nejvhodnější doby sklizně je potřeba zohlednit i stav porostu a sledovat celkovou sušinu rostlin.
Jak poznat Zkazenou kukuřici
Jak zaschnou kukuřici „vlasy“, zkuste rozbalit klas a dloubnout nehtem do zrnka. Pokud je měkké a tekutina vodová, ještě je na sklizeň čas.
Co vysadit vedle kukuřice
Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy. Vedle chřestu můžeme pěstovat keříčkové fazole, hrách, salát, kedlubny, rajčata, mrkev, ředkvičky a okurky. Určitě ne cibuli a brambory.
Kdy se sklízí kukuřice
Tato plodina se sklízela v květnu a přibližně v polovině května se začaly vyskytovat častěji deště.
Co skodi Rajcatum
Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.
Co nemaji radí rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Kdy je nejlepší hnojit
První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.
Kdy sklízet sladkou kukuřici
Cukrové kukuřici se někdy říká i „sladká kukuřice“. Cukrovou kukuřici je nejlepší sklízet v době tzv. mléčné zralosti: pokud naříznete zrno, vytéká z něj mléčně zabarvená tekutina. To, že je kukuřice zralá ke sklizni, poznáte i podle zhnědnutí jejích „vlasů“ (botanicky se jedná o čnělky, tedy součásti květů).
Jak poznat že je kukuřice Zrala
Cukrovou kukuřici je nejlepší sklízet v době tzv. mléčné zralosti: pokud naříznete zrno, vytéká z něj mléčně zabarvená tekutina. To, že je kukuřice zralá ke sklizni, poznáte i podle zhnědnutí jejích „vlasů“ (botanicky se jedná o čnělky, tedy součásti květů).
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak střídat plodiny na zahradě
Jednoduchá pravidla střídání
Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.
Jak se sklízí kukuřice
U silážní kukuřice se sklízí téměř veškerá nadzemní biomasa sklízecími řezačkami. Optimální termín sklizně závisí na obsahu sušiny v celé rostlině, která by měla být v rozmezí 30–35 %. Jak předčasná tak opožděná sklizeň mají negativní důsledky pro výnos, kvalitu a fermentovatelnost výsledné kukuřičné siláže.
Co nemají rádi rajčata
Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.