Jak hluboko se seje krmná řepa?

Jak se seje Krmná řepa

Osivo krmné řepy vyséváme v době, kdy je půda prohřátá na 5 až 6 °C. V závislosti na nástup jara je to většinou v měsíci dubnu. Obvykle sejeme do řádků širokých 45 cm, doporučená výsevní vzdálenost je 25 cm. Po zasetí dbáme na rozrušování půdního škraloupu.

Jak hluboko se seje řepa

Semena červené řepy vyséváme od poloviny dubna do konce května. Když chceme sklízet malé bulvičky, vysejeme semínka později. Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně. Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm.

Čím hnojit krmnou řepu

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu.

Kdy zasít řepu

Červenou řepu vysévejte od poloviny dubna do konce května. Když ale chcete sklízet lahodně menší bulvičky, vysejte semínky až později. Semena vysévejte v řádcích vzdálených zhruba 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2-4 cm. Po vysetí opatrně řádky přihrňte, přišlápněte a zalijte.
Archiv

Co zasadit k řepě

Červenou řepu můžeme pěstovat po raných zeleninách, bramborách a v případě třetí tratě se hodí půdu trošku přihnojit (nesmí být čerstvě hnojená). Před výsevem půdu nehnojíme a ani během vegetace není nutné hnojení.

Kdy se sklízí Krmná řepa

Krmnou řepu je potřeba sklidit před nástupem prvních mrazů. Krmná řepa se sklízí v čase fyziologické zralosti v době, kdy zasychají vnější listy. Průmyslově se na sklizeň používají upravené sklízeče cukrovky, nejdříve se sklízí chrást, pak bulvy.

Kdy se Sklizi řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Kdy se sklízí krmná řepa

Sklízí se v čase fyziologické zralosti v době, kdy zasychají vnější listy. Průmyslově se na sklizeň používají upravené sklízeče cukrovky, nejdříve se sklízí chrást, pak bulvy. Chrást musí být odstraněn v úrovni vrcholu hlavy bulvy, aby bulva byla co nejméně poškozena.

Jak hnojit červenou řepu

V ideálním případě hnojíme plným (NPK) hnojivem s dostatečným obsahem bóru. Vyhnout bychom se naopak měli organickým hnojivům, neboť má řepa tendenci shromažďovat v kořenu v nich obsažené dusičnany. V případě potřeby, respektive sucha červenou řepu zaléváme.

Jak se Sklizi řepa

Při sklízení je třeba řepu vykopat celou i s kořenem. Při vykopávání dávejte pozor, abyste bulvu nepoškodili. Pokud máte v úmyslu řepu, respektive její bulvu nějakou dobu skladovat, pak platí následující. Listy odkruťte rukou zhruba dva až tři centimetry nad bulvou, zpomalíte tak její sesychání.

Jak sklidit řepu

Červenou řepu můžeme sklízet, kdykoliv ji potřebujeme, ale nejpozději před příchodem mrazů. Bulvy vyrýváme opatrně i s kůlovým kořenem, nať zásadně neodřezáváme, ale odkroutíme ji. Bulvy ukládáme do písku v chladné místnosti.

Jak dlouho vydrží řepa

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců. Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy.

Jak dlouho roste řepa

Červenou řepu vyséváme od poloviny dubna do konce května. Vegetační doba trvá od 60 až do 120 dnů, dle odrůdy.

Kdy je zralá červená řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak se seje červená řepa

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm.

Jak casto Zalevat červenou řepu

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.