Jak hluboko se sází hrách?

Jak hluboko zasadit hrášek

Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3–5 cm od sebe, asi 5–8 cm hluboko. Ideální je vysévat semena ve dvojitých řádcích po obou stranách opory (řádky v rozestupu 12–15 cm od sebe).

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Jak pěstovat hrách na zahradě

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu.
Archiv

Jak zasadit hrách

Jak sázet hrách

Hrách vyséváme do řádků vzdálených od sebe 12 až 15 centimetrů. Někteří zahradníci sázejí na husto, jiní preferují řidší porost a vzdálenost mezi řádky tak může být i více než 20 centimetrů. Vzdálenost mezi semeny v řádku závisí na druhu a odrůdě, proto je vhodné vždy dodržet doporučení na obalu semen.
Archiv

Jak a kdy zasadit hrášek

Kdy a jak sázet hrách

Hrách zařazujeme do třetí pěstitelské tratě a na stejném místě jej nepěstujeme minimálně 4 roky. S výsevy raných odrůd můžete začít už v březnu (nejčastěji 2. polovina března) – podle lokality a počasí. Sklizeň hrášku si prodloužíte, pokud ho budete vysévat ve dvoutýdenních intervalech.

Co žere hrách

Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka

Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.

Co zasadit vedle hrášku

Co zasadit vedle hrášku:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Rajče.Paprika.Ředkvičky.

Jak naklíčit hrách

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Co dát po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Jak nechat naklíčit hrách

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Proč žloutne hrách

Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.

Kdy se sází hrách

Hrách setý snáší chlad, dá se tedy vysévat přímo na záhon velmi časně, už od druhé poloviny března. V dobrých podmínkách vyklíčí už za dva týdny. Sklizeň prodloužíme, pokud hrášek vyséváme ve dvoutýdenních intervalech, můžeme rovněž střídat odrůdy.

Jak rychle naklíčit hrách

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Jak jíst Nakliceny hrách

Syrový naklíčený mi přišel trochu těžký na žaludek, ale i když opražením příjdete o enzymy, stále zůstane výborná stravitelnost. Můžete si ho připravit na pánvi rovnou větší množství, ochutit a pak skladovat ve sklenici v lednici a přidávat ho do salátů či polévek jako zdroj bílkovin.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak dlouho namočit hrách

Ideální je luštěninu namočit už den předem, ale nejméně 1,5 hodiny před vařením. Jako prevence nadýmání je vhodné vodu, ve které jsme hrách namáčeli, slít a vyměnit za novou.

Jak nechat vyklíčit hrášek

Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.

Co sázet vedle hrášku

Rostlinám můžete připravit oporu: stačí po stranách záhonu zapíchat laťky a mezi nimi natáhnout několik řad provázků nebo pletivo. Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatnými sousedy pro něj jsou fazole, brambory či rajčata.

Jak vařit hrách aby Nenadýmal

První je jejich důkladné proplachování a namáčení, při kterém se vyplaví oligosacharidy, které právě plynatost způsobují. Z toho důvodu vodu z namáčení vždy vylijte a ideálně i jednou či dvakrát vyměňte. Vařte je spolu s bylinkami, které zaručí nejen lepší stravitelnost, ale luštěniny rovnou také ochutí.

Kdy se solí hrách

Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.

Jak dlouho se Namaci hrách

Přebraný, propláchnutý hrách, předem namočíme (ideálně přes noc). Druhý den pokud hrách absorboval příliš vody dolejeme vodu tak, aby byl hrách plně ponořen. Vaříme (ve vodě, v které byl namočen) cca 1 – 1,5 hodiny pod pokličkou doměkka.

Jak urychlit fazole

Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Jak dlouho se vaří celý hrách

Příprava hrachu je stejná jako u ostatních luštěnin. Hrách namočíme přes noc na 10 – 12 hodin do vody. Ráno vodu vylijeme, hrách propláchneme a dáme do nové vody vařit. Délka vaření je 30 až 80 minut – dle stáří semen.

Proč se namáčí hrách

Jedním z důvodů proč namáčet luštěniny je, že se tak zbavují nestravitelných oligosacharidů, které z velké části vyplaví do namáčecí vody, kterou pak vylijeme. Druhým z důvodů, ryze praktický je, že se namáčením zkrátí doba varu a to hodně podstatně. Ještě více se pak stravitelnost zvýší, když luštěniny i naklíčíme.

Co s vodou z fazolí

Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.