Jak hluboko se sází hrášek?

Jak hluboko zasadit hrášek

Jednotlivé hrášky vysazujte v rozestupu 3–5 cm od sebe, asi 5–8 cm hluboko. Ideální je vysévat semena ve dvojitých řádcích po obou stranách opory (řádky v rozestupu 12–15 cm od sebe).

Jak a kdy zasadit hrášek

Kdy a jak sázet hrách

Hrách zařazujeme do třetí pěstitelské tratě a na stejném místě jej nepěstujeme minimálně 4 roky. S výsevy raných odrůd můžete začít už v březnu (nejčastěji 2. polovina března) – podle lokality a počasí. Sklizeň hrášku si prodloužíte, pokud ho budete vysévat ve dvoutýdenních intervalech.
Archiv

Jak pěstovat hrách na zahradě

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu.
Archiv

Jak pěstovat hrášek doma

Sejeme do 30–40 cm vzdálených řádků do druhé nebo třetí trati, hrách není náročný na živiny. Sejeme-li dostatečně brzo, můžeme zvolit i řidší výsev než se doporučuje; rostliny se rozvětví a dobře zaplní prostor. Ušetříme tím i cenné osivo, jehož máme zpočátku třeba jen málo.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Co žere hrášek

Listopasi a jejich nebezpečnost pro hrách

Z hlediska časové posloupnosti se jedná o první škůdce hrachu. Kromě hrachu napadají také bob, čočku, pícniny vojtěšku a jetel, méně již vikve a sóju, prakticky vůbec si nevšímají lupiny. Způsobují typické polokruhovité výkusy (obr.

Co dát po hrášku

Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Co zasadit vedle hrášku

Co zasadit vedle hrášku:Mrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Rajče.Paprika.Ředkvičky.

Proč hrášek Zloutne

Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.

Jak se sází hrášek

Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co sázet vedle hrášku

Rostlinám můžete připravit oporu: stačí po stranách záhonu zapíchat laťky a mezi nimi natáhnout několik řad provázků nebo pletivo. Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatnými sousedy pro něj jsou fazole, brambory či rajčata.