Jak hluboko sázet semena okurek?

Jak hluboko se sází okurky

Semínka vyséváme do hloubky 1-2 centimetry. Jakmile rostlinky vzejdou, porost protrháme. Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů.

Kdy sázet okurky nakládačky

Ať vyséváme semena na záhon do volné půdy, nebo vysazujeme sadbu, rozhodně doporučuji až v druhé polovině května, když už nehrozí pozdní mrazíky. V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo.

Jak hluboko se sází roubované okurky

Protože roubované rostliny porostou velkou plochu, je vhodné dodržet minimální spon výsadby 2×2 metry. Pozor na hloubku vysazení. Je nutné, aby roub i kolíček vyčníval nad povrch zeminy, aby se zabránilo jeho zakořenění. Tím by se totiž nejen ztratila výhoda roubování, ale vzniká riziko, že by celá rostlina uhynula.

Jak hluboko sázet okurky hadovky

Semena zasejte do hloubky dva centimetry, poté zahrňte zeminou. Pokud budete na záhon vysazovat sazenice, měly by být silné a zdravé. Slabé a vytáhlé zežloutnou a brzy přestanou růst. Před výsadbou také myslete na to, že jsou sazenice okurek citlivé na teplo, takže stálá teplota by neměla klesnout pod 5 °C.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku

Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Jak pěstovat okurky ze semínek

Okurky je možné vysévat přímo na záhon nebo si sadbu předpěstovat. Hlavní výhodou předpěstované sadby je uspíšení sklizně a s tím spojené vyhnutí se plísni okurkové. Výsev semen pro předpěstování sadby je možné provést již od poloviny dubna.

Jak daleko od sebe sázet nakládačky

polévejte je ke kořenům, ne na listy. tvoří hustý porost, proto sázejte cca 8 rostlin okurek nakládaček na 1 čtvereční metr ve vzdálenosti 10 – 20 cm a zhruba 3 – 4 rostliny salátových okurek v řádcích širokých 30 – 40 cm. doporučujeme zvolit vertikální pěstování okurek na síti.

Jak se sází nakládačky

To s nakládačkami to máme jednodušší. Stačí vysít v teple semínka do kelímku, nejlépe 2 až 3 do jednoho, případně přímo na záhon či do skleníku v půlce května. Dostatečnou úrodu pro jednu rodinu přitom zajistí okolo dvaceti sazenic.

Jakou hlínu na okurky

Výběr a příprava místa na výsadbu

Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0.

Čím nejlépe hnojit okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak získat semena z okurek

Vybírání semen

Okurku podélně rozřízneme a z půlek třeba lžící nebo i jen prostým zmáčknutím semena vybereme či vytlačíme do nádoby. Necháme je krátce (jeden až dva dny) vykvasit ve vlastní šťávě a poté je propláchneme vodou.

Jak daleko od sebe sázet okurky Salátovky

Mimo to vám poskytne radost z mnohem vyšší úrody vlastních salátovek. Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Jak dlouho klíčí semena okurek

Ve sluncem prohřáté vlhké půdě vyklíčí za 5 dní. Pokud vyséváme přímo do půdy koncem dubna, je ověřeno, že se první klíčky objeví kolem 20. května. Výhodou přímého výsevu je, že se rostlinky otuží a tím pádem lépe snesou případné ochlazení koncem května.

Jak urychlit klíčení okurek

Pokud chceme klíčení rostlin urychlit, můžeme použít osvědčený zahradnický trik. Někdo používá k namáčení semen před výsevem vodu, jiným se osvědčily bylinkové nálevy. Ty totiž nejen klíčení uspíší, ale zároveň klíčící rostliny ochrání.

Co sázet k okurkám

Okurka je primadona

Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy.

Jak naklíčit semena okurek

Pokud se tedy rozhodnete nakličovat okurková semena, pak žádná vata, jen novinový papír, namočit, dobře okapat, a na několik vrstev papíru dát semena. Nesmí tam být vrstva vody, platí: vlhko, NE mokro. V běžné pokojové teplotě se objeví klíčky za 2-4 dny, a hned je třeba je vysít.

Jak udělat hnojivo z kvasnic

V případě, že budete hnojivo připravovat ze sušeného droždí, připravte si 2 lžíce cukru, tři sáčky kvasnic, 1 litr vody. Pokud máte kvasnice v sáčku prošlé, nevadí, použijte je. Do lahve o jednom a půl litru nasypte cukr, kvasnice a přilijte vodu. Opět obsah promíchejte a nechte do druhého dne kvasit.

Kdy se sází okurky

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Jak se sází okurky

Sazeničky je vhodné vysazovat až po zmrzlých mužích, protože jinak by je přízemní mrazíky mohly poškodit, jednotlivá semena sypeme po 2 až 3 semenech do mělkých jamek. Vhodné je přikrýt zasazené rostlinky netkanou či igelitem, čímž je ochráníme před chladem. Půdu kolem vzešlých rostlin udržujeme kyprou a čistou.

Jak si vyrobit oporu pro okurky

Výborná opora pro okurky může vzniknout zpevného dřevěného šikmo postaveného rámu, do kterého natáhnete vodorovné řady provazu. Plody okurek, ale i dýní budou pěkně viset ven, kam knim mohou sluneční paprsky, a při sklizni se knim pak snadno dostanete.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak dlouho namáčet semena

Minimální doba pro máčení semen je pak 1 hodina. Ovšem semena fazolí, hrachu a salátu máčíme až 4 hodiny, okurek a košťálovin půl dne až den, rajčat a paprik jeden až dva dny (paradox, jelikož semínka jsou miniaturní, ale mají obzvláště dlouhou klíčivost), mrkve, petržele, celeru a cibule určitě 2 dny.