Jak hluboko zasadit levandule?

Jak hluboko zasadit levanduli

Jak pěstovat levanduli ze semínekVýsev semínek naplánujte na brzké jaro, ideální je období od února do března.Připravte si vhodný výsevní substrát s pískem v poměru 4:1.Substrát nasypte do nádoby, kterou budete používat na klíčení.Rozprostřete semínka po povrchu a zatlačte asi centimetr hluboko.

Jakou hlínu potřebuje levandule

Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou. Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.
Archiv

Jak zasadit levanduli do zahrady

Když jsou pryč poslední mrazy, nastává správný okamžik k zasazení levandule na zahradu. Proto vyčkejte a zasaďte rostlinu ven do země uprostřed května. Chcete-li zasadit vedle sebe několik levandulí, dodržujte mezi nimi vzdálenost 30 cm. Poté levanduli dobře zalijte a první týdny po zasazení udržujte zeminu vlhkou.
Archiv

Jak daleko od sebe se sází levandule

Jako solitéry ji můžeme vysadit jednotlivě (doporučujeme 3 sazenice u sebe), mezi různé druhy letniček. Při výsadbě do řádků, Lavandula angustifolia Hidcote vysazujte ve vzdálenosti 30 – 35 cm od sebe. Tato vzdálenost je nutná, jelikož se musí počítat s tím, že se rostlinky rozrostou.

Co potřebuje levandule

Slunné místo – levandule potřebuje celodenní slunce, sucho a teplo. Ideální místo je s více jak 6 hodinami slunečního svitu. Vhodná půda – můžete zkontrolovat pH půdy, které by mělo být mezi 6,5 a 7,5 (kyselé půdě 0-6 pH pomůže vápno, zásadité půdě 8-14 pH naopak rašelina).

Jak namíchat substrát pro levandule

Základem je vhodný substrát, ideálně pro výsev a množení. Do substrátu je dobré přidat trochu písku v poměru 3:1 (3/4 substrátu a 1/4 písku). Díky písku se ke kořenům dostane více vzduchu a rostlince se bude lépe dařit.

Jak zasadit levanduli do květináče

Květináč musí být dostatečně velký, aby levandule mohla lépe reagovat na případné výkyvy teplot. Odolné sazenice seženete od poloviny května do září. Rostlinky vyklíčí za 3–4 týdny, poté je rozsaďte do malých květináčů. Nejrizikovějším obdobím pro levanduli je zima, proto musíte vybrat kultivar, který je odolný mrazu.

Co kombinovat s levanduli

Z bylinek se k levanduli hodí bazalka, rozmarýn, šalvěj, dobromysl nebo tymián.

Proč mi usychá levandule

A:Levandule může usychat z několika různých důvodů, včetně nedostatečného zavlažování, nadměrného slunečního svitu, špatné půdy nebo infekce chorobami a škůdci.

Čím se hnojí levandule

Hnojení Levandule rostou zejména na vápenitých půdách, chceme-li tedy našim rostlinkám dopřát něco navíc, můžeme hnojit dolomitem a vápenatými hnojivy. Hnojením dusíkatými hnojivy levandulím rozhodně neuškodíme, ale pokud hnojení vynecháme, rostliny si poradí samy.

Co zasadit mezi levandule

Levandule a suchomilné trvalky

O něco lepšími společníky této provensálské krásky jsou suchomilné trvalky. K těm patří například řebříček, čistec vlnatý nebo pryšec chvojka. Opravdu kouzelně pak levandule vynikne v náruči šaterů, rozchodníků nebo kavylů.

Co odpuzuje levandule

Levandule je přesně tou rostlinou, která dokáže perfektně fungovat jako odpuzovač hmyzu a osvěžovat vzduch v jednom. Její vůně se vůbec nelíbí mouchám a komárům, ale také můrám, a dokonce má schopnost odpuzovat i blechy.

Jak zalévat levanduli doma

Zálivka. Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.

Co dělat s Dřevnatou levanduli

Jednou z možností, jak si levanduli namnožit, je její řízkování. To se provádí v létě z dřevnatých řízků. Bylinné výhony nezakoření, musí mít vždy dřevnatou bázi, kterou je třeba naříznout šikmo ostrým nožem.

Jak kombinovat levanduli

K levandulím můžeme vysazovat například slunečnice (Helianthus), vedle nižších kultivarů bude velmi dobře vynikat žlutooranžová sluncovka (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Kýžený barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

Jak pěstovat levanduli v květináči

Pro pěstování levandule doma stačí hrst semínek nebo pár sazenic, větší květináč a hlinitopísčitou zeminu. Na dně pěstebního květináče musíte vytvořit vrstvu drenáže, aby se usnadnilo odvodnění. Je nutné vybrat slunné místo, jelikož jí celodenně zastíněné místo nebude vyhovovat.

Jak se pěstuje levandule

Levandule vyžaduje slunnou polohu, roste nejlépe v propustné písčité a vápenité půdě. Keříček levandule dorůstá do výšky cca 60 cm. Levandule miluje (vyžaduje) slunečné stanoviště. Levandule roste dobře jak ve volné půdě, tak v nádobách.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Kdy se stříhají květy levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Co zasadit s levanduli

K levandulím můžeme vysazovat například slunečnice (Helianthus), vedle nižších kultivarů bude velmi dobře vynikat žlutooranžová sluncovka (Eschscholzia californica, kalifornský mák). Kýžený barevný kontrast dodají také žluté květy pupalek (Oenothera) nebo řebříčků (Achillea).

Jak často se zalévá levandule

Levandule nepotřebuje vydatnou zálivku, ale nezapomeňte, že rostliny v nádobě rychleji vysychají. Příděl vláhy tak musí být větší a rovnoměrnější než u rostlin ve volné půdě. Nejrizikovějším obdobím je zima.

Jak stříhat levanduli na zimu

Levandule stříháme na podzim a na jaře „dokulata“, nejlepší je zkracovat starší rostliny o cca 1/3, přičemž odstraňujeme i uschlé výhonky a větvičky. Ty odstraníme zcela. Z rostlin tvarujeme rovnoměrné bochánky a nikdy nestříháme do dřeva, když nevidíme nové lístky.

Co delat s uschlou levanduli

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Jak se stříhají levandule

Střih provádíme tak, že u starších rostlin odstraníme přibližně ⅓ nových výhonků, poničené a uschlé výhony odstraníme zcela. Dáváme pozor, abychom nezasáhli do starého dřeva, vždy by mělo zůstat pár centimetrů zelených výhonů s lístečky. Zároveň se jarním řezem snažíme levanduli vytvarovat do úhledného bochánku.