Jak hluboko zasadit lilek?

Jak hluboko sázet lilek

I semena lilku jsou podobná semenům příbuzných paprik, ovšem udrží si klíčivost 4 až 5 let. Tato semena vyséváme od poloviny února právě do půlky března a zásadně do kvalitního, humózního substrátu – 1 cm pod jeho povrch.
Archiv

Kdy zasadit lilek

Jak na jejich pěstování Výsev lilku již nezvládneme, ty se provádí dříve, od poloviny února do poloviny března. Ovšem nezoufejme, nic není ztraceno! Můžeme si koupit jeho sazenice, které právě nyní, kdy se otepluje, vysazujeme do skleníku nebo na venkovní záhon.
Archiv

Co sázet vedle lilku

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Jak pěstovat lilek Vejcoplodý

Ke zdárnému růstu potřebují minimální teplotu 18 ºC, slunce a bezvětří. Pokud je pěstujete ze semínek, je třeba je vysít v březnu, protože rostlinky lilků rostou pomalu. Lilky, stejně jako rajčata, cukety, papriky nebo okurky, je třeba pravidelně a dostatečně přihnojovat plným hnojivem a zalévat.

Jak se sází lilek

Sadba se vysazuje do sponu 50 x 50 centimetrů, a to nejdříve v druhé polovině května, kdy už nehrozí pozdní mrazíky. Výsadbu je nutné provést hlouběji, aby kořenový systém zmohutněl, a ideální je lilky umístit do půdy pokryté černou mulčovací netkanou textilií.

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak opylovat lilek

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku nesmíme zapomenout na opylování, použijeme štěteček nebo s rostlinkami můžeme i lehce zatřepat. Na rostlině je nejlepší ponechat čtyři výhony – lilek bude silnější a vytvoří větší plody. Když lilek začne tvořit plody, zvyšují se i jeho nároky na vláhu a výživu.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak se sadí lilek

Výsadbu je nutné provést hlouběji, aby kořenový systém zmohutněl, a ideální je lilky umístit do půdy pokryté černou mulčovací netkanou textilií. Záhony se na podzim před výsadbou přihnojují kompostem nebo zetlelým organickým hnojivem, při výsadbě pak anorganickým hnojivem.

Proč nechat lilek vypotit

Lilek se před úpravou často prosoloval a nechával “vypotit” v cedníku, aby se zbavil nahořklé příchuti. Dnešní odrůdy lilku už však většinou nahořklé nejsou a před úpravami typu grilování nebo pečení v troubě není nutné je předem nijak upravovat.

Jak zapéct lilek

Lilek nakrájíme na kolečka asi 1 cm silná, naskládáme vedle sebe na lehce pomaštěný pekáč, na každé kolečko položíme kolečko rajčete, osolíme, okořeníme směsí na pizzu nebo provensálským kořením, posypeme strouhaným sýrem. Nejlepší je parmazán, velice pikantní je niva. Dáme zapéci asi na 10 minut.

Jak opylovat

Zatímco samosprašné rostliny nevyžadují při opylování žádnou péči, rostlinám cizosprašným musí pěstitelé pomáhat buď pravidelným třesením, nebo přenášením pylu ze samičích rostlin na samčí, aby mohl vzniknout zárodek nových rostlin. K přenášení je nejvhodnější použít kousek vaty nebo malý štěteček.

Jak opylit lilek

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku nesmíme zapomenout na opylování, použijeme štěteček nebo s rostlinkami můžeme i lehce zatřepat. Na rostlině je nejlepší ponechat čtyři výhony – lilek bude silnější a vytvoří větší plody. Když lilek začne tvořit plody, zvyšují se i jeho nároky na vláhu a výživu.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Jak dlouho potit lilek

Nakrájejte syrový lilek na plátky široké 2 cm. Všechny plátky z obou stran osolte a vložte do vzdušného cedníku. Takto ponechejte alespoň 30 minut, lilek se začne potit.

Jak dlouho zapékat lilek

Nejvhodnější pro zapékání lilku je použít olej v rozprašovači, díky čemuž je tuk po jednotlivých kouscích stejnoměrně rozprostřen. Pečeme na 180°C cca 25 min, avšak záleží na výsledné konzistenci, která je popsána výše.

Jak dlouho se Zapeka lilek

Lilky a čtvrtky citrónu položíme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 30-35 minut dokud lilky nezhnědnou a nerozevřou se.

Jak daleko musí být opylovač

Výběr vhodných opylovačů pro jednotlivé odrůdy je důležitý především ve výsadbách s omezeným počtem odrůd. Dobrý opylovač musí být v blízkosti opylované odrůdy, měl by kvést ve stejnou dobu, musí mít pravidelnou vysokou násadu květů a vyznačovat se velkou tvorbou pylu geneticky kompatibilního s danou odrůdou.

Jak ručně opylovat

Květy, které mají příští den kvést, jsou odpoledne už plně vyvinuté, žluté a na vrcholu mají zlehka se pootevírající špičku. Takový samčí, k opylování vhodný („zralý“) květ opatrně přelepíme krepovou lepicí páskou, nebo jej sevřeme kolíčkem na prádlo. Totéž uděláme u samičích květů.

Kdy se sklízí lilek

Sklizeň plodů se provádí na konci srpna, v průběhu září. Sklízí se dle potřeby a taktéž na základě konkrétní odrůdy. Jsou totiž odrůdy, které vyžadují brzké sklizení prvního plodu, neboť dokud k tomu nedojde, nevyvíjí se další plody. Lilek sklízíme za pomoci nůžek, kdy tak plody odstřiháváme.

Kdy kvete lilek

Lilek jasmínokvětý je vytrvale kvetoucí rostlina, která v létě krášlí balkon bílými květy.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.