Jak hluboko musí být základy
Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.
Archiv
Jak hluboké základy na garáž
BETONOVÉ PATKY
Patky pod plechovou garáž doporučujeme vybetonovat o rozměru min. 30 x 30 cm. Doporučená hloubka patek je min. 80 cm pod úroveň upraveného terénu, aby bylo dosaženo nezámrzné hloubky.
Jak betonovat základové pásy
Výkopy základové konstrukce se zalijí betonem třídy min. C 12/15. Vrchní vybetonovaná část základových pásů se vyrovná pomocí 2m hliníkové latě a vodováhy. Výška vylévaného betonu se průběžně kontroluje optickým/laserovým nivelačním přístrojem.
Jak hluboko vrtat Roxory
Po vylití jsem ještě obešla pasy a do betonu dávala roxory. Dávala jsem je 40 cm hluboko a zhruba metr od sebe.
Archiv
Jak hluboké základy na plot
Základový pas se standardně zhotoví tak, aby nedocházelo k pohybům celé základové konstrukce, to znamená, že musí být v nezámrzné hloubce, min. 600 mm hloubky a 400 mm šířky. 2. Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min.
Jaké Roxory do základů
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jaké Roxory do ztraceného bednění
Současně se skládáním tvárnic se do konstrukce ukládá ocelová výztuž (roxory) o průměru 8 – 10 mm. Ocelová výztuž je ukládána jak vodorovně, tak svisle.
Jak dlouho nechat ZRAT základové pásy
Po vylití základové desky je potřeba nechat beton zrát 28 dní. Měla by to být dostatečná doba pro vyschnutí betonu. Záleží také ale na ročním období, ve kterém desku vyléváte.
Jak dlouho tvrdnou základové pásy
Vylijte základovou desku betonem a nechte několik týdnů zrát do vytvrdnutí, ideálně cca 40 dní. Během prvních několika dnů je potřeba beton v parných slunečných dnech kropit vodou, aby nebyl narušen proces hydratace a beton nepopraskal.
Jak ohnout Roxory
Nejlépe je sehnat si starý železniční pražec, a naležato zakopat do země (na stojato se asi rozštípne) a tam přimontovat kousek příruby s navařenými špunty (jeden pro ohyb a jeden až dva pro záchyt reakce), nebo do předvrtaných děr zašroubovat původní železniční vruty a dlouhou trubku.
Jak hluboko betonovat plot
Reálně se proto ploty zakládají do děr o hloubce okolo 50 až 60 cm. V zemi bude vždy přibližně 1/3 délky sloupku. O potřebné hloubce jsme si již řekli. Průměr díry pro sloupek by měl být v rozmezí od 20 do 30 cm, přičemž díru se snažíme udělat tak, aby měla kuželovitý tvar (tedy aby měla větší průměr v dolní části).
Jaký beton na základy plotu
Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min. 200 mm a zpevnit armaturou. Pro základový pas využívejte beton minimálně třídy C16/20.
Jak ukotvit roxor do betonu
Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).
Jak se staví základy domů
Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.
Jak často polévat beton
Mlžení se provádí 2-3x denně, aby byl povrch betonu trvale vlhký a tím se eliminovalo riziko vzniku trhlin v betonu. PRO ZVÍDAVÉ: Délku nutného ošetřování udává „specifikace provádění“ (odstavec 4.2.1 ČSN EN 13670) prostřednictvím stanovení ošetřovací třídy (článek 8.5 a příloha F 8.5 ČSN EN 13670).
Jak hluboké základy domu
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.
Jak vyrobit Armovaci koš
Skládá se ze čtyř prutů žebrové oceli o průměru zpravidla – ∅12 mm a třmínků ∅6 mm. Žebrová ocel na sebe vzájemně navazuje a musí být uložena podle stanovených pravidel. Třmínky slouží k držení správného tvaru výztužného koše. Na závěr armování se po celé ploše stropního systému ještě musí uložit kari sítě.
Jak ohnout ocel
Tenčí oceli se ohýbají zastudena, tlustší zatepla. Před ohýbáním ocel zahříváme na kovací teplotu. Ohýbáním lze vyrobit i poměrně složité součásti. Nářadí, které se používá při ručním ohýbání, je nejčastěji svěrák s různými vložkami a upínacími pomůckami, různé kleště, vratidla a některá speciální zařízení.
Jak hluboko betonovat patky
Betonování doporučujeme provádět do nezámrzné hloubky (80 cm a více), aby nedošlo k popraskání betonu. Beton je třeba dostatečně zhutnit a nechat vytvrdnout bez toho, abychom zabetonovanou patku mechanicky namáhali.
Jak hluboko sloupky na plot
Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe. Chápeme, že kopat 80 cm hluboký otvor pro úzký plotový sloupek, který v zemi stejně bude jen cca 50 cm se nikomu nechce. Reálně se proto ploty zakládají do děr o hloubce okolo 50 až 60 cm.
Jak postavit základy na plot
Základ je možné vybetonovat min.
Je nutné dodržet zásady betonáže, jako jsou výstavba mokrým procesem při min. teplotě 5°C, ochrana konstrukce před ostrým sluncem apod. Mezi základy a zdivo se doporučuje provést hydroizolaci dvojitým penetračním nátěrem nebo lepenkou.
Jak ukotvit patku
Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem
Poté se vyvrtají otvory pro vruty a sloupek se začistí. V betonovém podkladu se vyvrtají díry pro hmoždinky, které se natlučou do připravených děr. Kotevní pilíř se přichytí na sloupek pomocí vrutů a vruty se nechají povolené, utáhnou se až po usazení a ukotvení sloupku.
Jak hluboké základy na zeď
Základový výkop založte tak, aby byl o cca 10 cm širší a 10 cm delší než plánovaná zídka. Po vyznačení rozměrů vymezovací šňůrou a dřevěnými kolíky následují výkopové práce; ty musí být v závislosti na klimatických podmínkách a rozměrech zahradní zídky provedeny až do hloubky cca 80 cm.
Jak Podezdít základy
Pokud jsou základy nedostatečně hluboké, musíme je podezdít, podbetonovat či zvýšit okolní terén, aby zůstala pata základů alespoň 0,8 až 1,2 metru pod terénem. Dalším řešením jsou mikropiloty. Pokud poklesly či se posunuly vrstvy pod základy, je třeba stavbu stáhnout opasky nebo železnými kleštinami.
Proč se kropí beton
Beton v raném stáří se musí ošetřovat a chránit zejména proto, aby se minimalizovalo plastické smršťování a aby se zajistila dostatečná pevnost povrchu. Cílem ošetření je zajistit dostatečnou trvanlivost povrchové vrstvy betonu a jeho ochranu před mrazem, škodlivými otřesy, nárazy a v neposlední řadě i před poškozením.