Jak hlubokou patku na pergolu?

Jak hluboké základy pod pergolu

Vždy dodržujeme nezámrznou hloubku min. 800mm , v případě jílu jako zde raději více. Do betonu patří kamenivo štěrk 16-32 , 10-16 , písek 2-4 , cement a plastifikátor. Bez štěrku by to opravdu beton nebyl.
Archiv

Jak hluboko ukotvit pergolu

Ukotvení pergoly do betonu

Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.

Jak hluboko patky

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30, příp. 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky je v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní přilehlého terénu, v některých půdách to může být až 1200 mm. Bednění betonové patky lze však zhotovit i jednodušeji.
Archiv

Jak spojit trámy na pergole

Pro spoje se používají dva druhy vrutů – se zápustnou a s talířovou hlavou. Jde o silné vruty s průměrem dříku šest milimetrů, jsou ale konstruované tak, že většinou jdou zašroubovat bez předvrtání. Doporučujeme ale předvrtat díl, kterým vrut prochází, jen tak se perfektně přitáhne k druhému dílu.

Jak vybetonovat patky na pergolu

Bednění na základovou patku

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak silné trámy na pergolu

Dolní nosné trámy by měly mít profil 10×14 až 12×16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4×12 nebo 6×14 cm. Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty. Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele.

Jak ukotvit patky na pergolu

Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.

Jak ukotvit hliníkovou pergolu

Ukotvení hliníkové pergoly ke zdi domu pomocí vazníků

Takové kotvení pergoly se provádí vyvrtáním dostatečně dlouhé díry přímo do fasády, umístěním chemické kotvy a zasunutím vazníků. Ideální je k pergole přivést elektrické vedení, tak aby bylo možné pergolu osvětlit.

Jak dlouho tvrdne beton na pergolu

Následně si ověřte, že sloupy stojí skutečně svisle a zajistěte je tak, aby se během tvrdnutí betonu neskácely. Tvrdnutí betonové směsi bude trvat zhruba 24 hod. Nyní na protilehlou stěnu vůči zasazeným sloupům připevněte nosníky oblých trámů z kulatiny, které vytvoří rám pomyslné střechy pergoly.

Jakou patku na pergolu

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak daleko od sebe trámy na pergolu

Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm. Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko.

Jaký beton na patky pergoly

Kotevní patky betonujeme suchým betonem a třídu betonu zvolíme C 8/10 nebo C 12/15. Pevnější beton použijeme pro rozměrnější pergoly a pro pergoly s pevným zastřešením, které budou patky více zatěžovat. Pro nezastřešené zahradní pergoly, které nebudou příliš zatěžovány, postačí beton C 8/10.

Co dát pod pergolu

Použít můžete žulu, mramor, travertin nebo pískovec. Oblíbený je i kamenný koberec tvořený kamínky zalitými v pryskyřici. Dřevoplast – neboli WPC imituje dřevo, je však odolnější, tvrdší a není tak náročný na údržbu.

Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jak betonovat patky na pergolu

Bednění na základovou patku

Standardní velikost betonové patky je 30 x 30 až 40 x 40 cm. Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem.

Jak dlouho schne 5cm betonu

Tloušťka vyrovnávacího potěru Doporučený čas schnutí
< 4 cm 1 týden na cm
5 cm 6 týdnů
6 cm 8 týdnů
> 6 cm + 4 týdny na každý cm navíc

Čím osázet pergolu

Popínavé rostliny k pergole

Na slunném místě se bude dařit vinné révě, pnoucím růžím, vistárii, povíjnici nebo trubači. Ve stínu využijete podražec či břečťan, do polostínu se hodí popínavá hortenzie, klematis, hlohyně, zimolezy, přísavníky nebo brslen.

Kdy se dá chodit po betonu

Dlažbu je možné pokládat ihned jak je betonová podlaha pochozí, což obvykle bývá po 48 hodinách po dokončení betonářských prací. Načasování položení ostatních krytin si musí určit sám podlahář. Běžná doba vysychání a zrání betonu je cca 28 dní.

Co vysadit kolem pergoly

Okolo pergoly a před ni lze předsadit také keře. Poskytnou vám v pergole soukromí a přitom nebudou zatěžovat její konstrukci. Příjemnou vůni a pohled na krásné květy přinesou šeříky, růže, pustoryl či komule. Jako „jedlý“ živý plot poslouží například aronie, muchovník, zimolez, dřín, rakytník nebo josta.

Čím Popnout pergolu

Když potřebujeme popnout plot, treláž či loubí v zastíněné partii zahrady, bude nám výborným služebníkem zimolez Henryův (Lonicera henryi). Jedná se o bujnou dřevinu, která může šplhat až do výšky 6 m. V květnu až červnu vykvétá drobnými žlutavými až načervenalými květy.

Co okolo pergoly

Osázení kolem pergoly

Příjemnou vůni a pohled na krásné květy přinesou šeříky, růže, pustoryl či komule. Jako „jedlý“ živý plot poslouží například aronie, muchovník, zimolez, dřín, rakytník nebo josta. Drobné ptactvo na podzim ocení bobule jeřábu, hlohu a ptačího zobu.

Co zasadit k pergole

Mezi nejoblíbenější popínavé květiny k pergole patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý či pětilistý, opletka neboli rdesno, vistárie, pnoucí růže nebo klematisy. Pokud si chcete každý rok dopřát změnu, bude pro vás vhodný hrachor, vilec, lichořeřišnice, okrasná fazole nebo povijnice, které patří mezi jednoletky.

Co zasadit kolem pergoly

Popínavé trvalky se dokážou během let pěkně rozrůst a zmohutnět. Pod svými květy a listy mohou schovat celou vaši pergolu. Mezi nejoblíbenější popínavé květiny k pergole patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý či pětilistý, opletka neboli rdesno, vistárie, pnoucí růže nebo klematisy.