Jak hnojit řepu?

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.
Archiv

Kdy zasít krmnou řepu

Potřebuje dostatek draslíku v půdě a zejména stopové prvky, hlavně bór. Řepu sejeme zhruba od dubna do července, podle toho, jestli chceme sklízet velké bulvy nebo malé, tzv. baby řepy. Můžeme ji pěstovat jako jedinou kulturu i jako následnou, po rané zelenině, raných bramborách, po zlikvidovaných jahodách.
Archiv

Jak vyset červenou řepu

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet řepu

Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Čím hnojit červenou řepu

Necháme růst rostlinky s nejtmavšími lístky. V průběhu vegetační doby (pohybuje mezi 60 a 120 dny) porost řepy přihnojíme prosetým vyzrálým kompostem nebo zkvašenými slepičinci. Ovšem nikdy ne později než zhruba 35 dní před předpokládanou sklizní. Záhon s červenou řepu pravidelně kypříme a odplevelujeme.

Čím se hnojí řepa

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu. Kejdu nelze aplikovat před setím, neboť se silně snižuje vzcházivost osiva. Řepa využívá i zelené hnojení zaorané na podzim s menší dávkou hnoje.

Jak se sazi Krmna řepa

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Kdy je zralá červená řepa

Tradičně se pohybuje od 60 do 120 dnů od výsevu.

Pokud tedy vysejete červenou řepu klidně i nyní v červenci, budete se ještě nakonec těšit ze solidní úrody v září. Poslední bulvy je zapotřebí sklidit před příchodem prvních mrazíků.

Jak hluboko sázet řepu

Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm. Vyséváme 15–20 g osiva na 10 m².

Jak se starat o červenou řepu

Červená řepa vyžaduje vydatnější zálivku zejména v prvním měsíci růstu. Později, pokud není delší sucho, již není zálivka tolik nutná. Ale v letním suchém a horkém počasí rostlinkám vodu dopřejeme; půda však nesmí být přemokřená. Červenou řepu sklidíme průběžně, nejpozději před příchodem mrazů.

Kdy se sklízí krmná řepa

Sklízí se v čase fyziologické zralosti v době, kdy zasychají vnější listy. Průmyslově se na sklizeň používají upravené sklízeče cukrovky, nejdříve se sklízí chrást, pak bulvy. Chrást musí být odstraněn v úrovni vrcholu hlavy bulvy, aby bulva byla co nejméně poškozena.

Jak hnojit červenou řepu

V ideálním případě hnojíme plným (NPK) hnojivem s dostatečným obsahem bóru. Vyhnout bychom se naopak měli organickým hnojivům, neboť má řepa tendenci shromažďovat v kořenu v nich obsažené dusičnany. V případě potřeby, respektive sucha červenou řepu zaléváme.

Jak nejlépe uchovat červenou řepu

Červená řepa – do lednice s ní. V perforovaném sáčku vydrží i několik měsíců.

Jak se sazi Krmná řepa

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Jak se Sklizi řepa

Při sklízení je třeba řepu vykopat celou i s kořenem. Při vykopávání dávejte pozor, abyste bulvu nepoškodili. Pokud máte v úmyslu řepu, respektive její bulvu nějakou dobu skladovat, pak platí následující. Listy odkruťte rukou zhruba dva až tři centimetry nad bulvou, zpomalíte tak její sesychání.

Jak často jíst červenou řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Co léčí řepa

Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči, pomáhá po rekonvalescenci při borelioze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak.

Na co je zdravá řepa

Zdravotní přínosy červené řepy začínají od léčby anémie, poruchy trávení, zácpy, poruchy ledvin, poruchy žlučníku, rakovinu a srdeční onemocnění. Pomáhá také předcházet makulární degeneraci, zlepšuje krevní oběh, podporuje zdravou pleť a prevence šedého zákalu.

Jak casto jíst řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Jaké vitamíny má řepa

Tato zelenina je bohatá na minerály (zejména vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo), ale i na vitaminy skupiny B, vitamin C a kyselinu listovou. Intenzivní červené barvivo betanin se používá i jako barvivo v potravinářském průmyslu.

Jak jíst řepu

Červenou řepu můžete v kuchyni využít mnoha způsoby: obvykle se podává vařená (např. v salátu) nebo nakládaná (jako zavařenina). Můžete ji však jíst i syrovou nebo si z ní udělat šťávu. Jako teplá zeleninová příloha se hodí k masu a rybám, můžete ji použít i do polévek.

Jak dlouho se vaří řepa

Červená řepa je v syrové podobě velmi tvrdá, vařením či pečením změkne. Potřebuje k tomu však notnou dávku času – malé řepy zpravidla kolem jedné hodiny, ty velké klidně hodiny tři. Když už řepu do kuchyně pustíte, vyplatí se vám tudíž připravit naráz více než jeden kousek.

Jak poznám že je řepa vařená

Řepu pravidelně kontrolujte a zkuste do ní píchnout nožem. Vařte do té doby, než bude úplně měkká. To poznáte také podle toho, že po zapíchnutí nože, jí nůž zcela projde. Ke změknutí menší řepy je potřeba vaření přibližně o délce 1 hodiny, větší řepa už bude chtít vařit 2-3 hodiny.

Jak poznám uvařenou řepu

Řepu před vařením dobře umyjeme, abychom odstranili zbytky zeminy. Očištěnou řepu vložíme do studené vody, kterou můžeme mírně osolit. Vaříme do změknutí. Jestli jsou řepy uvařené, zjistíme vpíchnutím špejle.

Jak dlouho péct Předvařenou řepu

Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.