Jaké hnojivo na kořenovou zeleninu
Pro kořenovou zeleninuNATURA Bylinková směs na svilušky 10×10 g.AGRO CERERIT Hobby kapalné hnojivo s guanem a mořskými řasami 1 l.NATURA Kapalné hnojivo Celá zahrada 1 l.AGRO Černozemní substrát pro celou zahradu.NATURA Vyvýšené záhony.AGRO Champion 50 WG 3 x 10 g.Osudové setkání – Kristalon a Vitality Komplex.
Jak hnojit zeleninu
Nejlepším základním organickým hnojivem je chlévský hnůj a slepičinec. Hnůj může do určité míry nahradit i zelené hnojení. Používá se kravský, ovčí, prasečí i koňský, který se nejrychleji rozkládá. Pro hnojení zeleniny by mělo jít o zralý neslamnatý hnůj.
Archiv
Jak pěstovat kořenovou zeleninu
Kořenová zelenina potřebuje slunné místo a přímo si libuje v opravdu velmi kypré hlinité až hlinitopísčité půdě. Jen díky lehkosti a vzdušnosti této půdy jí může narůst silný a dlouhý kořen, v případě řepy a vodnice pěkná bulva. Těžké jílovité půdy kořenové zelenině nesvědčí.
Archiv
Jak zpracovat kořenovou zeleninu
Když chcete kořenovou zeleninu okamžitě zpracovat
Kořenová zelenina se hodí téměř do jakéhokoliv jídla. Zazáří jako příloha k masu, rozehraje základ polévky nebo omáčky, doplní těstoviny, rizota i nákypy. Sluší jí to i v úpravách nasladko – od dezertů přes smoothie až po zmrzlinu.
Kdy sázet po hnojení
Kdy hnojiva vysadit a proč
Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.
Čím hnojit mrkev
Nejlépe hlinitopísčité, písčitohlinité, jílovitohlinité s obsahem humusu. Na stejné místo ji vyséváme s odstupem 4-6 let, ostatně jako všechny zeleniny. Mrkev nesnáší hnojení chlévským hnojem, na který reaguje praskáním a rozvětvováním.
Čím se hnojí mrkev
Mrkev a petržel jsou zeleninami „druhé tratě“ a potřebují půdu ve staré síle. Nehnojíme k nim chlévským hnojem a v osevním postupu je zařazujeme ve druhém až třetím roce po organickém hnojení. Kvalitní a strukturní půda, dobře a hlouběji prorytá je pro jejich pěstování podmínkou.
Co všechno patří do kořenové zeleniny
1. Kořenová: | |
mrkev, petržel, celer, křen, červená řepa, ředkvička, ředkev, černý kořen, vodnice | |
2. Košťálová: | |
zelí, čínské zelí, kapusta – hlávková a růžičková, kadeřávek, květák, brokolice, kedlubna |
Kdy zasadit kořenovou petržel
Petržel a její pěstováníPetržel obecná (Petroselinum crispum) je dvouletou rostlinou patřící do čeledi miříkovitých (Apiaceae).Klíčení petržele trvá poměrně dlouhou dobu.Kořenovou petržel vyséváme na záhon co nejdříve z jara – od února do dubna ve sponu cca 7 x 30 cm.
Jak správně uskladnit kořenovou zeleninu
Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.
Jak naložit kořenovou zeleninu
Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Kdy začít sázet zeleninu
Duben: Vyséváte na záhony zeleninu (mrkev, saláty, červenou řepu, černou ředkev, hrách). Vysazujete aromatické byliny (tymián, majoránku, šalvěj, rozmarýn…). Květen: Po zmrzlých vysazujete na záhony okurky, cukety, dýně, rajčata, papriky, lilky. Pro pozdní sklizeň vyséváte mrkev, saláty, červenou řepu.
Čím se hnojí cibule
Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.
Proč neroste mrkev
Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.
Proč praská mrkev v zemi
Mrkev má popraskané kořeny
Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.
Co to je kořenová zelenina
Kořenová zelenina je skupina rostlin, které jsou pěstovány a konzumovány pro své kořeny, hlízy nebo oddenky. Patří sem například mrkev, ředkvičky, celer, pastinák, brambory, řepa a mnoho dalších druhů.
Jak rozdělujeme zeleninu
Dělení zeleninyPlodová zelenina – tykvovité druhy jako okurky, melouny, lilek.Kořenová zelenina – mrkev, řepa, celer, tuřín, ředkvička, křen.Listová zelenina – salát, špenát.Lusková zelenina – hrách, fazole, čočka, sója.Cibulová zelenina – čeleď liliovitých, cibule, česnek, pórek.
Jak hnojit petržel
Hnojení: Nelepoužívejte minerální hnojiva ani čerstvý hnůj. Nemáte-li k dispozici kompost, použijte jako zásobní hnojivo do květináčú vydatné organické hnojivo. Můžete zalít kopřivovou jíchou (domácí biohnojivo). Sklizeň: Sklízejte teprve tehdy, když se vytvoří mnoho silných listů.
Jak pěstovat petržel kořenová
Semena vysévejte cca 1 cm hluboko u jarního výsevu a cca 2 cm hluboko u výsevu podzimního, který se provádí v září až listopadu. Kořenová petržel ke zdárnému růstu potřebuje hluboce zrytou půdu, aby se mohly vyvíjet silné kořeny. Naťová petržel není tak náročná na hloubkové zpracování půdy.
Jak udržet zeleninu čerstvou
Každý kousek ovoce a zeleniny jednoduše obalte fólií a skladujte tak, jak jste zvyklí. Kromě fólie vám při skladování pomohou také skleněné dózy nebo plastové krabičky. Jednak vám umožní skladovat jednotlivé druhy odděleně, takže se nebudou vzájemně dráždit, a navíc se díky nim k ovoci nedostane vzduch.
Jak uchovat zeleninu na zimu
Místo pro skladování zeleniny a ovoce by mělo být tmavé, ale s dobrou cirkulací vzduchu. Vhodné jsou proto sklepy, kde se daří také udržovat teplotu mezi 5-10 °C a vlhkost kolem 80 %.
Jak nakládat zeleninu
Zeleninu nakrájejte na větší kousky, všechno smíchejte ve velké míse se solí, a připadně s kořením. Pořádně rukama mačkejte, až zelenina začne pouštět šťávu. Teprve potom ji silou napěchujte do čisté nádoby, natlačte ji ke dnu tak, aby se pokryla šťávou, a nakonec ji zatižte.
Jak správně hnojit
Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.
Kdy hnojit kompostem
Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období.