Jak hnojit macešky?

Jak Rozmnozit macešky

Na záhon nebo do truhlíku dáme substrát na množení do výšky ¾. Pokropíme a poházíme semínky (ta je lepší koupit) a jemně zasypeme zeminou. Semínka vyklíčí do 14ti dnů v případě, že nevyschly, proto často kropte. Pokud chcete přesazovat nebo množit trvalky, které jsou již dávno odkvetlé, můžete také v červnu.

Čím hnojit Macesky

Kvetení macešek lze prodloužit krmením rostlin hnojivy pro kvetoucí rostliny bohatými na fosfor a draslík. Nejlepší je použít pro balkonové květiny tekutá nebo rozpustná hnojiva, která vám umožní kombinovat hnojení se zaléváním.

Kdy zasít semínka macešek

Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.

Jak se starat o Macesky

Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.
Archiv

Jak přezimovat macešky

Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země. Na jaře opět krásně rozkvetou.

Kdy sbírat semena macešky

Zpravidla koncem června je možné sklízet první zralá semena, pocházející samozřejmě až z jarních květů. Z toho vyplývá, že macešky ke svému vývinu nepotřebují nezbytně zimní klidovou fázi (chladnou a krátkodenní), protože začínají kvést už na podzim v prvním roce.

Jak dlouho rostou Macesky

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.

Co s Odkvetlou maceškou

Pokud odkvete hlavní vlna květů a rostliny začínají mírně zasychat, sestřihneme je na výšku 5-7 cm a pravidelně zaléváme. Violky obrazí a budou opět bohatě kvést.

Co dělat s Odkvetlými Maceškami

Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.

Jak casto Zalevat macešky

Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu.

Co s maceškami po odkvětu

Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.

Jak uchovat Macesky

V létě její kvetení ustává, ale s přicházejícím podzimem opět začíná vegetovat a kvést. Záleží na termínu výsevu i výsadby. Macešky dokáží přezimovat venku na záhoně, ale přesto je lepší je zakrýt. Přes zimu se macešky přikrývají chvojím, v nádobách se na zimu i s nádobou zakopávají do země.

Jak dlouho vydrží macešky

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.

Kdy mohou Macesky ven

Macešky lze ale pěstovat i jako dvouletky. Zhruba v polovině července macešky vysejte do volné půdy nebo do květináčů a v září přesaďte na konečné stanoviště venku na záhon. Maceška přečká zimu na záhoně, ideálně se zimním krytem z chvojí, do jara, kdy začne již od března nakvétat.

Jakou teplotu snesou macešky

Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Proč macešky vadnou

Co s maceškami doma

Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.

Jakou teplotu snesou Macesky

Stačí je zakrýt chvojím a pokud nemrzne, snesou i mírnější zálivku. Po zimní přestávce se přihlásí ke slovu ihned s prvními slunečními paprsky a nevadí jim ani ranní mrazíky. Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.