Jak hnojit meloun?

Čím se hnojí meloun

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu.
Archiv

Jak se Zaštipují meloun

Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.
Archiv

Jak se opyluje meloun

Přibližně na přelomu června a července začínají melouny kvést. Venku se o opylení postará hmyz. Pokud však máme melouny ve skleníku či fóliovníku, musíme květy opylit sami. Pomocí štětečku přeneseme pyl z tyčinek na bliznu.

Jak zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.

Proč meloun neroste

Přestože meloun vodní potřebuje k růstu dostatek vody, přemokřelá půda je velkým problémem. Kořenům chybí půdní vzduch, nemohou dýchat a to se projevuje žloutnutím listů. Rostliny většinou zastavují růst a pokud se nedostatek nepodaří odstranit, hynou.

Jakou teplotu snese meloun

Vodní meloun je zelenina s vysokými nároky na teplo, světlo a vodu. Osivo začíná klíčit při teplotě půdy 12–15oC, optimální teplota pro růst a zdárný vývoj rostlin je 28oC.

Jak pěstovat meloun v bytě

Melouny je nutné dostatečně a pravidelně zalévat, nejlépe odstátou vodou. Součástí péče o melouny je také přihnojování, doporučeno je hnojivo na zeleninu, které se přidává přímo do zálivky. Tekuté hnojivo je vhodné použít jednou týdně, granulované stačí jednou do měsíce.

Proč se roubuje meloun

Melouny lidé začali roubovat ze dvou důvodů. Prvním důvodem je snížení výskytu některých houbových chorob, které pěstitele melounů sužovali. Druhým důvodem byla potřeba zvýšení výnosů melounů. Roubovaná rostlina v ideálním případě dokáže vynést i více než 80 kg plodů.

Jak naroubovat meloun

Roubování provádíme ve fázi, kdy má meloun první pravý lístek. Podnož seřízneme šikmým řezem tak, abychom tykvi nechali pouze jeden děložní lístek a aby nemohly na rostlině vyrůstat pravé lístky. U melounu musíme provést stejně dlouhý řez, která však musí být proveden tak, abychom nepoškodily růst melounu.

Jak oplodnit meloun

Melouny cukrové potřebují opylení, a dokonce v chladnějších oblastech, kde se pěstují výhradně pod sklem je nutné ruční opylení potíráním blizen samčích květů prašníky utržených květů samčích.

Proč mi praskl meloun

Praskání plodů je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině. Nedostatek hořčíku se pozná podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou. Žloutnutí listů u melounů je projevem nadbytku vody. Rostliny napadají také plži a ptáci.

Kdy je zralý meloun

Pro získání kvalitních plodů se vyplatí výsadba na záhřevné závětrné stanoviště s dostatkem živin . Rostliny se musí pravidelně zalévat vlažnou vodou a přihnojovat. Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září.

Proč žloutne meloun

Přestože meloun vodní potřebuje k růstu dostatek vody, přemokřelá půda je velkým problémem. Kořenům chybí půdní vzduch, nemohou dýchat a to se projevuje žloutnutím listů. Rostliny většinou zastavují růst a pokud se nedostatek nepodaří odstranit, hynou.

Jak se pozna dobrý meloun

Čím je žlutá skvrna na melounu tmavší, tím lépe. Znamená to, že meloun dostatečně dlouho zrál na slunci a nebyl odtržen brzy. Meloun, který přirozeně dozrál na poli, by měl mít vyschlý stonek. Ten je i pro pěstitele indikátorem toho, že plod je zralý a může se sklidit.

Kdy Predpestovat meloun

Sazeničky je třeba předpěstovat, a to v průběhu března, nejpozději počátkem dubna. Melouny zasejte do prostorných květináčů, kde budou mít sazenice dostatek místa. (Pokud je nejprve zasejete do úspornějších sadbovačů, při přesazování je třeba s nimi zacházet velmi opatrně).

Proč roubování

Proč roubujeme Roubování je jednou z nejúčinnějších technik, jak zachránit a rozmnožovat staré a krajové odrůdy. Jelikož tato metoda nám umožňuje kombinovat několik odřezků i z ušlechtilých (vzácných) odrůd na podnož či větev jiného ovocného stromu, je více pravděpodobné, že vyroste geneticky přesná kopie.

Jak správně roubovat

Větvičku připravenou k roubování zakraťte příčným řezem a větvičku, která poslouží jako podnož, prořízněte do hloubky asi 3 cm. Roub seříznutý po bocích šikmo do klínu pak do podnože zasuňte. Zasunutý roub pevně přitiskněte, omotejte roubovací páskou a zastřihněte nad pupenem, aby nepotřeboval tolik síly k uchycení.

Na co naroubovat meloun

Na roubování melounů můžete použít podnož SPRINTER F1 (jde o speciálně vytvořenou podnož pro roubování křením Cucubita maxima a Cucurbita moschata). Tato podnož je vhodná pro okurky i melouny. Nebo podnož určenou přímo pro vodní melouny ATLAS F1 (Lagenaria siceralia).

Jak dochází k oplodnění

Při ovulaci, ke které dochází zhruba 14. den od prvního dne menstruace, tento folikul praskne, vajíčko se přesune do vejcovodu a postupně začne sestupovat do dělohy. Jestliže se během této cesty vajíčko setká se spermií, dojde následně k jejich splynutí a oplodnění.

Jak se pozná zralý cukrový meloun

Pokud vidíte na melounu různé šrámy, určitě to není na škodu, povrch melounu by však měl být lesklý, vybarvený a tvrdý. U cukrových melounů poznáme zralost nejlépe podle intenzivní, sladké vůně a též podle prasklin na slupce okolo stopky. Samozřejmě však i vizuálně po rozkrojení.

Jak poznat Přezrálý meloun

Měl by se ozvat vrzavý zvuk. Meloun je plný vody, takže zralost poznáte i podle toho, že je dostatečně těžký. Ideální je potěžkat si dva přibližně stejně velké melouny a vybrat si ten těžší. Je-li meloun naopak lehký, může to být známkou přezrálosti, kdy už je uvnitř moučný.

Jak nechat dozrát vodní meloun

Ke svému růstu vyžaduje meloun dostatek tepla a slunce, dobře snáší sucho, nikoliv však mráz. Jakmile se výrazně zhorší tepelné podmínky, dozrávání plodů je obtížné. Nijak jednoduché není ani určení správné zralosti melounů – obecně se zralost pozná podle dutého zvuku při poklepu na plod a zaschlé stopky.

Jak poznat špatný meloun

Špatný meloun prozradí barva

Světle zelená slupka je tak jasným indikátorem nezralosti. Nejrůznější šrámy nevadí, ale meloun by rozhodně neměl být v žádném místě podezřele měkký. Posledním dobrým rozpoznávacím znakem je v tomto směru přítomnost žluté skvrny na spodní části melounu (tedy tam, kde ležel na zemi).

Jakou barvu má meloun

Dužina melounů má nejčastěji různé odstíny červené barvy, ale dnes nejsou výjimkou i melouny se žlutou či oranžovou dužinou. V plodu bývá až 1500 semen. Existují však také triploidní bezsemenné odrůdy melounu, v ČR však jejich osivo není k dostání.

Kdy je čas na roubování

V dubnu, kdy je už strom plný mízy, zkušení zahradníci doporučují roubování za kůru.