Jak hnojit okurky hadovky?

Jak se starat o okurky hadovky

Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Sazenice okurek předpěstujeme výsevem přímo do malých hrnků.
Archiv

Čím se hnojí okurky

Okurky mají rádi výživné humózní půdy, proto je dobré dodat před výsadbou do půdy uleželý chlévský hnůj, kompost nebo minerální hnojivo. Před výsadbou bychom neměli používat herbicidy, na jejich rezidua jsou okurky velmi citlivé.
Archiv

Jak Zaštipovat okurky hadovky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak často hnojit okurky kvasnicemi

Hnojivo z droždí můžete během vegetačního období aplikovat jednou týdně, aby byly okurky a rajčata silné a zdravé. Dávejte však pozor, abyste své rostliny nepřehnojili, protože to může vést k nadměrnému růstu, nebo dokonce k poškození rostlin.

Jak zalévat hadovky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévejte méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Čím hnojit okurky Salátovky

Okurky potřebují půdu bohatou na živiny, takže pokud před výsadbou či vysetím přihnojíte zeminu pomocí minerálního hnojiva, určitě neuděláte chybu. Použít můžete také prohřátý chlévský hnůj, speciální hnojiva nebo hnojivo z droždí.

Kdy hnojit okurky

Ideální doba pro použití nastává v první chvíli v okamžiku, kdy své okurky sázíte do země. Podruhé nastává pravá doba ve chvíli, kdy jsou těsně před květem a vy tuto fázi potřebujete podpořit. To proto, že čím více květů, tím větší šance na větší úrodu.

Jak správně Zaštipovat

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Jak pěstovat salátové okurky venku

Nejlépe jim vyhovuje záhon na plném slunci, který by měl být zpracovaný do hloubky a obohacený zarytým kompostem (i ne zcela rozloženým). Na jaře se pod kořeny zarývá koňský hnůj, který má za cíl prohřát půdu v oblasti kořenů. Toto opatření. ale při pozdějších termínech výsadby není nutné.

Jak se dělá hnojivo z kvasnic

V případě, že budete hnojivo připravovat ze sušeného droždí, připravte si 2 lžíce cukru, tři sáčky kvasnic, 1 litr vody. Pokud máte kvasnice v sáčku prošlé, nevadí, použijte je. Do lahve o jednom a půl litru nasypte cukr, kvasnice a přilijte vodu. Opět obsah promíchejte a nechte do druhého dne kvasit.

Jak hnojit okurky kvasnicemi

Připravte si 100 gramů čerstvého droždí, dvě lžíce cukru a 10 litrů vlažné vody. Takto připravenou směs nechte dva dny na teplém místě kvasit. Vzniklé hnojivo by nemělo být příliš koncentrované, takže jej smíchejte s 30 litry odstáté vody a nalijte jej k rostlinám.

Čím hnojit salátové okurky

Jak již jsme se v tomto návodu zmínili, okurka má velmi ráda organické hnojení, můžeme ji tedy doplňkově přihnojovat kravským hnojem nebo organo-minerálním hnojivem. Rostliny okurky je potřeba v průběhu pěstování vyvazovat k opoře. Vedlejší výhony zakracujeme vždy za třetím listem.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak hluboko sázet okurky hadovky

Semena zasejte do hloubky dva centimetry, poté zahrňte zeminou. Pokud budete na záhon vysazovat sazenice, měly by být silné a zdravé. Slabé a vytáhlé zežloutnou a brzy přestanou růst. Před výsadbou také myslete na to, že jsou sazenice okurek citlivé na teplo, takže stálá teplota by neměla klesnout pod 5 °C.

Jak často zalévat salátové okurky

Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.

Jak dlouho roste okurka hadovka

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Co na plíseň na okurky

Pro toto ošetření je nyní možný fungicid ORTIVA. Do konce roku se často používaly fungicidy Acrobat MZ WG, Ridomil Gold MZ Pepite nebo PROTI PLÍSNÍM (Acrobat). Od roku 2022 se již nesmí prodávat ani používat. Další ošetření závisí na průběhu počasí.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak se starat o okurky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Jak často hnojit okurky ve skleníku

Skleníkové okurky je třeba od začátku vývoje plodů přihnojovat pravidelně jednou týdně. Nedostatek živin poznáme podle toho, že zejména mladší listy ztrácejí svou zdravou barvu. Ve většině případů je z důvodu nedostatku dusíku. Hnojíme vícesložkovým hnojivem rozmíchaným v zálivkové vodě.

Jak často hnojit Kvasnicovým hnojivem

Květiny, které nemají rády kvasnicové hnojivo

Droždí totiž zhorší jejich chuť. Na druhou stranu s tímto hnojivem můžete zalévat všechny pokojové rostliny. Stačí, když hnojivo použijete jednou za dva týdny. A používat ho můžete po celou sezónu.

Jak dlouho roste Okurka hadovka

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Jak daleko od sebe nakládačky

Vzdálenost jednotlivých řad sítí vedle sebe je 1–1,5 m. Předpokladem úspěšného pěstování okurek na síti je zejména zpočátku vegetace navádění do ok sítě a doporučuji odstranit všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 30 cm.

Kdy sázet okurky hadovky ven

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.