Čím hnojit pokojové rostliny
Nejběžnější hnojivo pro pokojové rostliny, kterým nic nezkazíte, je hnojivo univerzální. Jestli ale chcete dosáhnout toho nejlepšího, co vám pokojová rostlina může nabídnout, zvolte hnojiva speciální. Speciální hnojiva nepůsobí na celou rostlinu, ale uspokojí konkrétní potřebu rostlin.
Archiv
Kdy zacit hnojit pokojové rostliny
Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.
Archiv
Kdy začít hnojit
Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.
Archiv
Kdy po Presazeni hnojit
Čerstvě přesazené rostliny není třeba okamžitě hnojit. Nový substrát obsahuje živiny, které rostlinám po určitou dobu vydrží. Většinou je to v rozmezí šesti až osmi týdnů. Po uplynutí této doby je třeba začít jednat.
Archiv
Kdy přestat hnojit
Kdy hnojiva vysadit a proč
Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.
Jak si vyrobit vlastní hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Jak správně hnojit
Na podzim hnojíme především organickými pomalu působícími hnojivy (např. chlévský hnůj a zelené hnojení, případně i kompost). Chlévský (hovězí) hnůj (mrva) je ideální pro všechny typy půd. Do půdy však vpravujeme jen hnůj vyzrálý, ten nevyzrálý zapravíme do kompostu, nebo prostě necháme dál zrát.
Jak se starat o pokojové rostliny
Dbejte na ideální teplotu a vlhkost vzduchu
Většina pokojových rostlin prospívá při pokojové teplotě, tj. 18 °C v zimě a 20–25 °C v létě. Největšími nepřáteli všech květin v květináči je kolísání teploty a průvan. Obzvláště nebezpečné je větrání při mrazových teplotách, na které jsou citlivé zejména tropické druhy.
Jak namíchat substrát pro pokojové květiny
Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Jak často hnojit
Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Co pouzit jako hnojivo
Patří sem:chlévská mrva, ze které fermentací vzniká známý hnůj;močůvka, což je zkvašené tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku a draslíku;hnojůvka, tedy tekutá složka hnoje smíchaná s dešťovkou, která neobsahuje mikroorganismy;kompost, který se vytváří rozkladem a fermentací rostlinných odpadů
Jak hnojit bez chemie
Okamžitou výživu dodají rostoucí zelenině tekutá hnojiva, která si doma vyrobíte z kopřiv, přesliček, listů pampelišek a zbytků zeleniny. Stačí je nasekat, vložit do nádoby, zalít vodou a nechat tři týdny kvasit. Poté se ředí tak, aby zálivka příliš nezapáchala, tedy v poměru alespoň jedna ku deseti.
Jak aplikovat hnojivo
Aplikaci kapalných hnojiv vkládáme mezi aplikace granulovaných hnojiv. Startovací hnojiva využíváme při výsevu nového trávníku. aplikují se před výsevem a pomáhají trávníku při jeho vzcházení. Některá hnojiva mají univerzálnější charakter využití a složení živin.
Jak pečovat o rostliny
Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.
Jak správně pěstovat pokojové rostliny
Květináč, do něhož rostlinu budete přesazovat, by měl být jen o několik centimetrů větší než původní. Jinak rostlina bude růst hlavně kořeny, ale do kvetení se jím moc chtít nebude. Pro azalky, bonsaje a kaktusy volte raději mělčí nádoby, naopak palmy mají rády hlubší a úzké nádoby.
Jaký je nejlepší substrát pro pokojové rostliny
Substrát pro výsev a množení by měl obsahovat vyvážené množství NPK živin pro rychlejší vývoj kořenů rostlin. Směsi vhodné pro pokojové rostliny dobře absorbují vodu a odolávají zhutňování. Vhodné jsou odlehčené substráty s vysokým obsahem perlitu či vermikulitu. Skvělou volbou je například Light-Mix od Biobizz.
Jaký substrát pro pokojové rostliny
Pro pěstování se hodí směs rašeliny, křemičitého písku, expandovaných jílových granulátů, živin a stopových prvků. Tato směs se výborně hodí k pěstování suchomilných rostlin zejména proto, že zvýšený podíl porézního materiálu snižuje riziko zahnívání kořenů.
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Kdy je nejlepší hnojit
První hnojení se doporučuje na jaře v dubnu, za ním by měla následovat aplikace hnojiva v červnu, potom v září a naposledy na konci října. První hnojení by mělo obsáhnout asi čtvrtinu celkové roční dávky, totéž množství v červnu, během září je třeba dodat asi 35 % celkového množství a nejméně na konci října.
Jak udělat domaci hnojivo
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.
Jak udělat Jíchu
Jak připravit rostlinnou jíchu
Vhodné je nasekat rostliny na jemno – jícha bude zkvašena a tudíž hotova dříve. Nádobu naplníme rostlinami ze tří čtvrtin a zalijeme měkkou dešťovou vodou, aby byla rostlinná hmota zcela ponořena. Směs bude poté kvasit 2 až čtyři týdny. Kvašení urychlíme každodenním promícháním směsi.
Jak vyrobit organické hnojivo
Zbytky zeleniny lze použít do kompostu, trávu, slámu či piliny zase k mulčování. Kávová sedlina obsahuje dusík, který napomáhá růstu rostlin. A navíc láká žížaly, které přirozeně kypří půdu. Přidáváme ji rovnou do kompostu, případně jednou za dva týdny zalijeme rostliny vodou s přidanou kávovou sedlinou.
Kdy se hnojí pole
Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je možné používat celé vegetační období. Nejznámějším organickým hnojivem je chlévský hnůj.
Jak se správně starat o pokojové rostliny
Ostřikujte listy pokud možno jen nevápennou, odstátou vodou, temperovanou na pokojovou teplotu. Kořenový bal většiny rostlin nesmí být ani přemokřený, ani přeschlý. V době růstu na jaře a v létě rostliny pravidelně přihnojujte asi ob týden tekutým hnojivem nebo jednou za čtvrt až půl roku dlouhodobě působícím hnojivem.
Co dát na dno květináče
K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.