Jaké hnojivo na broskvoně?

Jak hnojit broskvoně

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Jak se starat o broskev

Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná. Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.

Co proti kadeřavosti broskvoní

Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus). Souprava obsahuje 2 přípravky, a to fungicid Champion 50 WG a speciální listové hnojivo PROTI Nedostatku železa ( Harmonie Železo), v dávkách připravených vždy na 5 l vody.

Kdy se stříkají broskve proti kadeřavosti

Harmonogram postřiků proti kadeřavostijarní postřik v době nalévání pupenů (únor, březen, duben – podle toho kdy se nalévají květní pupeny)jarní postřik v době rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)postřik se provádí na podzim, po shození listů, před příchodem mrazů (listopad).
Archiv

Kdy a jak stříhat broskev

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Jak rychle roste broskvoň

Strom je vysoký sotva dva metry, ale urodí ročně třicet až čtyřicet kilo plodů. „Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Co způsobuje Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.

Jak zachránit broskev

Pokud u mladého stromku přeschnou větvičky, tak zůstanou suché už napořád. Pokud vyrašily lístky, tak to je dobře – ukazujou, které části stromku jsou životaschopné. Ty suché bych radil v září odstřihnout a zatřít stromkovým balzámem. A pozor na oděrky a ulomené větve – broskvoň je velice choulostivý strom.

Jak dlouho zije broskvoň

Vše o pěstování broskvoní Broskvoně jsou poměrně krátkověké stromy, žijí v průměru 15–20 let.

Na co se roubuje broskev

Broskev na podnož jabloně určitě nezkoušejte. Broskvoně chytají na broskvoň, meruňku, mandloň, broskvomandloň a mnohé slivoně. Švestkové odkopky však nepoužívejte.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Kdy a jak stříhat broskvoně

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Kdy začne plodit broskvoň

Broskvoně První plody můžeme očekávat 3 až 4 roky po výsadbě. Délka plodnosti se pohybuje při dobré péči okolo 20 let.

Kdy se sbírají broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu. A na stromech se objevují i pevní letní jablka, která v obchodech nekoupíte.

Kdy se Roubuji broskve

Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.

Jak se roubuje broskev

Ve spodní části podnože opatrně odstraňte všechny listy a krátké boční přírůstky. Vrchní část podnože zkraťte na výšku asi 80 cm, přičemž v její vrchní části ponechte 3 – 5 listů, které zajistí příjem asimilátů a živin do naočkované části podnože. Místo očkování musí být čisté, proto podnož očistěte mokrým hadříkem.

Kdy Ostrihat broskev

Broskvoně řežeme nejlépe po odplození. Pokud jste to ale nestihli, můžete provést i jarní řez, protože tyto stromy je potřeba řezat intenzivně každý rok, kdy se snažíme zapěstovat jednoleté výhony.

Jak dlouho vydrzi Broskvon

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak poznat zralé broskve

Hlavním kritériem rozpoznání sklizňové zralosti broskve je pevnost dužniny. Nepodtrháváme ani broskve na kompotování. Sklízejí se o pouhé dva až čtyři dny dříve než plody k jídlu. Plody na džemy nebo na prokvašení a destilaci necháme mírně přezrát.

Jak rozmnožit broskev

Nejvhodnější způsob rozmnožování broskvoní je očkování. Postup takzvaného očkování čipem : odstřihneme roub, oddělíme veškeré listy, připravíme si vhodnou podnož ( i slivoňovou ) a na podnož přeneseme očko a zabandážujeme. Po měsíci očko přiroste a je třeba bandáž povolit. Naočkovaná podnož může už po 3 letech rodit.

Jak hluboké kořeny má broskev

Jámy kopeme 50- 60 cm hluboké a 100 cm široké, v málo úrodných půdách až 150 cm. Dno jámy zkypříme, především v těžkých ulehlých půdách. Jámu necháme přes zimu vymrznout a provzdušnit. Stromky před výsadbou je nutné upravit.

Kdy se mají trhat broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu.

Co naroubovat na broskev

Broskev na podnož jabloně určitě nezkoušejte. Broskvoně chytají na broskvoň, meruňku, mandloň, broskvomandloň a mnohé slivoně. Švestkové odkopky však nepoužívejte.