Jaké hnojivo na citrusy?

Čím hnojit citroník

V létě citrusy hnojíme intenzivně, jednou týdně, v zimě jen jednou za měsíc. Vhodné je speciální hnojivo pro citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení (mimo jiné by mělo obsahovat železo proti žloutnutí listů).

Jakou hlínu na citrusy

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs do substrátu určená k jeho provzdušnění). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu.
Archiv

Jak se starat o citrón

Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě. Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení. Citrusům se daří při teplotě kolem 22°C. Většinou jim během roku stačí krátké období klidu.

Jak často zalévat citrón

Zálivku přizpůsobujte ročnímu období a počasí. V létě tedy zalévejte často (jednou až dvakrát denně), v chladném období stačí držet bal jen vlhký. V zimě platí, že méně je více, mnoho vody může rostlinu dokonce zahubit. Voda by měla být ideálně mírně teplá, tedy o něco teplejší než okolní vzduch.
Archiv

Jak zalévat citrusy

Pro zálivku je nejvhodnější odstátá, dešťová či vychladlá převařená voda. Žádná rostlina nemá ráda studenou vodu, proto by měla mít pokojovou teplotu. Citrusy také citlivě reagují na přebytečnou vodu v misce pod květináčem, proto ji raději vždy vylijte. Množství ani čas zalévání nelze přesně určit.

Jak roubovat citrusy

V případě citrusů zkraťte stonek rostlinky asi na 3 očka a odřežte všechny listy, aby nám zbyl pouze kmínek. Ten shora naříznete asi 1,5 cm a vložíte do špičky seřízlý roub. Pevně utáhnete průhlednou páskou a potřete vazelínou nebo voskem, aby se do spoje roubu nedostala vlhkost, ani houby či bakterie.

Kdy zastřihnout citrón

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Proč nekvetou citrony

Citrusy potřebují ke svému životu především velké množství minerálních látek. Jsou to rostliny choulostivé na podnebí, nízké teploty a větrné počasí jim zrovna nesvědčí. Preferují stálejší tepelné podmínky, kolem 22-25°C, v nichž mohou s kratším obdobím vegetačního klidu kvést a plodit po větší část roku.

Jak vyklíčit citrón

Rostlina vypěstovaná z pecky tedy poslouží jako podnož. Jakmile dosáhne tloušťky alespoň čtyř milimetrů, od zkušeného citrusáře koupíte vyšlechtěný roub. Když podnož začne rašit, můžete ji naroubovat. Když se roubování podaří, plody vyrostou za tři až pět let.

Jak zastřihávat citrusy

5 pravidel pěstování citrusů

Růst výhonů v jednotlivých růstových periodách usměrňujte ohýbáním a zaštipováním rostoucích výhonů tak, aby poslední očko směrovalo z koruny ven. Na jaře v době květu a po odkvětu udržujte teplotu 16 až 20 ˚C.

Kdy se stříhají citrusy

Řez citrusů

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování.

Kdy roubovat citrón

Nejvhodnější dobou pro roubování je březen – červenec,dá se však roubovat i jindy ,ale úspěšnost je menší. 5. Rouby používáme pokud možno co nejčerstvější,listy zastřihneme o 2/3 délky.

Na čem roste citrón

Citron (nebo citrón) je plod citronovníku (Citrus ×limon), hybridního druhu dřeviny z rodu citrusů. Plody citronů jsou tzv. hesperidia a jsou vejcovitého tvaru, velikosti slepičího vejce nebo větší.

Kdy dát citrusy ven

Jak jsme uvedli už výše, citrusy nesnášejí náhlé výkyvy teplot. To platí nejen přes zimu, ale i zjara, kdy nastane čas přenést je do tepla. Na vyšší teploty je uvykáme postupně, ven je vyneseme až po květnových zmrzlých mužích.

Kdy zacne plodit citrón

Mnoho lidí si zasadí semeno citronu, mandaríny ,pomeranče nebo grapefruitu a těší se ,že budou mít pěknou rostlinu. Většinou se podaří vypěstovat pěkný keřík,ale marně roky čekáme,kdy už rostlina konečně zaplodí. Málo kdo ví ,že takový semenáč začne plodit v 10 roce,většinou však až mezi 15 a 30 rokem.

Jak opylovat citrusy

Pokud se chcete dočkat plodů, je rostliny třeba opylovat např. poklepáním vatovým tamponem nebo štětečkem na květy. Citrusovité rostliny tvoří následně žluté nebo oranžové plody podle svého druhu, z kterých se můžete radovat i několik měsíců.

Jak stříhat citrusy

Na jaře může po přesazení následovat řez a tvarování koruny. Přebytečné a korunu zahušťující větve odstraňte, stejně jako zaschlé větvičky. Zakraťte také bezlisté nebo příliš bujné výhony. Brzy po přesazení a řezu citrusy většinou vstupují do nové vegetace.

Proč roubovat citrusy

Nespornou výhodou roubování je urychlení plondosti rostlinek, protože podobně naroubovaná rostlinka poprvé plodí již za 2 až 3 roky. Rovněž si můžete vybrat odrůdu, která bude nejvíce vyhovovat podmínkám, ve kterých bude rostlinka pěstována.

Kdy je zralý citrón

Stromy začínají kvést ve věku 3 až 5 let a mohou dožít i sta let. Citrus limonový má schopnost remontace a kvete a plodí průběžně po celý rok, (resp. vícekrát ročně), jedinec má současně květy a zároveň i zralé plody, jejich zrání trvá 9 až 12 měsíců, obvykle se sklízejí třikrát do roka.

Kdy a jak stříhat citrusy

Jako ideální období pro tvarování se uvádí jaro a znovu po růstové periodě, tedy na podzim, citrusy se ale dají tvarovat prakticky celoročně. První zastřižení proběhne v únoru před rašením. Tyto odřezané větvičky se pak dají použít pro roubování nebo řízkování. Další střih probíhá po prvních příznacích dalšího rašení.

Kdy Letnit citrusy

Pokud citrusy letníme, vynášíme je do venkovního prostředí po ukončení mrazů ( konec dubna, počátek května). Pokud máte rostliny umístěny přes léto venku na zahradě, či balkóně a tyto rostliny na podzim přemisťujete do teplejšího prostředí bytu, může se také stát že rostliny bezprostředně po přenesení opadají.

Kdy dozrává limetka

dozrávají za 6–7 měsíců, citrony za 7–8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11–14 měsíců. plody dozrávající, malé zelené, květy nebo poupata.

Co je lepsi citrón nebo limetka

Limetka se řadí do skupiny citrusových plodů a velmi se podobá citronu. Její plod je však menší a na rozdíl od citronu má zelenou barvu a je méně kyselejší. Její čerstvá šťáva je velmi aromatická. V létě je vyhledávaným doplňkem mnoha zeleninových salátů, dresinků či osvěžujících míchaných nápojů.

Jak se pozná zralá limetka

Citroníky patří k nejoblíbenějším přenosným rostlinám jistě i proto, že poměrně ochotně plodí. K rozeznání správné zralosti stačí trochu praxe. Nejjistější známkou k rozpoznání zralosti citronů je test pootočením. Když plod uchopíte do ruky a budete s ním opatrně otáčet, uvolní se pouze ten, který je vyzrálý.

Proč citrón plave a limetka ne

Jedním z těchto faktorů je hustota a hmotnost ovoce. Citrón má tendenci být těžší a hustší než limetka, což znamená, že má větší šanci potopit se. Limetka je na druhé straně lehčí a méně hustá, což znamená, že má tendenci zůstat na hladině.