Jaké hnojivo pro papriky?

Čím hnojit rajčata a papriky

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.
Archiv

Kdy začít hnojit papriky

Kdy začít hnojit Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.

Jak urychlit růst paprik

Vyklíčení papriky dokážeme urychlit namočením semen do teplé vody, přibližně při teplotě 25 °C. Po nabobtnání semen takto předklíčené osivo umístíme do připraveného substrátu nebo do jiné náhrady za klasickou zeminu.
Archiv

Čím přihnojit sazenice paprik

Existuje mnoho hnojiv, které lze sazenicím dopřát, avšak organická hnojiva v půdě by měla být základ. Proto papriky a rajčata vysazujte do záhonu, který byl na podzim či časně zjara prohnojen hnojem. Přestože umístíte sazenice ven až v půlce května, nyní je můžete přihnojovat.

Jak často hnojit papriky

Jak často hnojit papriky

Komerční i organická hnojiva je doporučeno přidávat k paprikám jednou za týden nebo dva, a to společně s běžnou zálivkou.

Jak zvýšit úrodu paprik

Někteří pěstitelé, kteří mají papriky velmi rozrostlé, zaštipují celé větvičky, které brání v proudění vzduchu. Dalším způsobem, jak podpořit vyšší úrodu, je zaštipování vrcholku rostliny. Tento krok se však provádí až u rostliny, která má alespoň třicet centimetrů.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Podmínkou je nižší obsah živin, pro klíčení a předpěstování paprik jsou nevhodné substráty zasolené nebo kyselejší. Rostliny v nich jsou často nevyrovnané a chlorotické.

Jak se starat o papriky

Paprika potřebuje plné slunce. Nesnáší stín ani polostín, kde roste do listu a plodí jen málo. Papriky špatně snášejí konkurenci plevelů a utuženou půdu s nedostatkem kyslíku. Proto je v průběhu vegetace alespoň dvakrát či třikrát okopejte a motykou či plečkou narušte půdní škraloup.

Jak hluboko se sazi papriky

Papriky vysazujte ve vzdálenosti 40–60 cm od sebe. Do jamky přidejte lopatku kompostu, zalijte vodou a zasazujte po dvou paprikových sazenicích. Rostlinky zahrňte zeminou dostatečně vysoko, aby je vítr nezlomil, a ještě jednou trochu zalijte.

Jak se správně starat o papriky

Paprika potřebuje plné slunce. Nesnáší stín ani polostín, kde roste do listu a plodí jen málo. Papriky špatně snášejí konkurenci plevelů a utuženou půdu s nedostatkem kyslíku. Proto je v průběhu vegetace alespoň dvakrát či třikrát okopejte a motykou či plečkou narušte půdní škraloup.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Čím zalévat papriky

Paprika si potrpí na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Rostliny zalévejte ke kořenům a v době sucha myslete na to, že jedna rostlina papriky potřebuje asi 4 litry vody. Voda na zalévání by měla být odstátá a teplá přibližně jako půda. Pro lepší využití závlahy je výhodnější zalévat ráno.

Jak často se zalévají papriky

Jak už bylo zmíněno, papriky potřebují dostatečný přísun vody. Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký nikoli příliš mokrý. Voda na zalévání by měla být vlažná a odstátá.

Proč padají květy u paprik

Proč opadávají květy paprik

Jedním z nich je nepřiměřená zálivka, tedy přelévání paprik. Je důležité, abyste půdu u rostlin nechali mezi jednotlivými zálivkami proschnout, ale ne tak, aby listy žloutly. Někdy také květy opadávají, pokud rostliny přehnojíte dusíkem.

Jak velký květináč na papriky

VÝSADBA SAZENIC A PĚSTOVÁNÍ

Doporučujeme nádobu 40 x 40 cm a sesadit dvě rostliny dohromady – vzájemně se podpírají a mají bohatou násadu plodů; pro jednu rostlinu postačí nádoba 35 x 35 cm. Při sázení hybridních paprik saďte dvě oddělené rostliny do nádoby 50 x 50 cm a rostliny vyvažte k opoře.

Jak často se zalévá paprika

Jak už bylo zmíněno, papriky potřebují dostatečný přísun vody. Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký nikoli příliš mokrý. Voda na zalévání by měla být vlažná a odstátá.

Jak hnojit papriky

Jak často hnojit papriky

Komerční i organická hnojiva je doporučeno přidávat k paprikám jednou za týden nebo dva, a to společně s běžnou zálivkou. Jejich samostatná aplikace by mohla poškodit citlivé kořeny rostlin. Nejlepší je nejprve papriky zalít čistou vodou a teprve poté aplikovat hnojivo.

Jak se pozná že je zralá paprika

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.

Co žere papriky

Kromě mšic nám může papriky likvidovat i sviluška chmelová (použijeme stejné prostředky jako na mšice), objevit se mohou i třásněnky, nebo molice (preventivně rozmístíme žluté lepové destičky).

Kdy je sezóna paprik

Plná sezona paprik je v srpnu a v září. V tu dobu dozrávají, a tak chutnají nejlépe. Důkazem toho, že za zákazníkem spěchají pokud možno co nejpřímější cestou z pole, bývá někdy trochu bláta, které na paprice ulpělo z mokré zeminy.

Proč se kroutí listy u paprik

Nedostatek Vápníku (Ca)

Po přesazení do většího média kroucení listů paprik ustane během týdne.

Co okusuje sazenice paprik

Mezi ty nejčastější nákazy, které papriky napadají, patří virus mozaiky okurky, bronzovitost rajčete či skvrnitost papriky a rajčete. Všechny tyto choroby způsobují skvrny na plodech, různý stupeň jejich zmenšování či deformace, u posledně jmenované choroby dokonce praskání plodů i listů a jejich následné opadávání.

Kdy Vyštipovat papriky

Já osobně nechávám na keříčku od srpna jen papriky dorostlé do cca poloviny své finální velikosti. Květy a čerstvě nasazené plody odstraňuju, už by stejně neměly šanci do podzimu dozrát. Důležité je také průběžně sklízet zralé plody. Dokud jsou na keříčku, rostlina je dál vyživuje a zbývá jí méně sil na prťata.

Co mi žere listy na paprikách

Papriky může napadnout i řada škůdců

Nejčastěji jde o mšice, ty rostliny nejen vysávají, ale mohou na ně přenést i různé virózy. Kvůli možnému výskytu mšice řešetlákové je vhodné použít například přípravek Mospilan 20 SP. Dalším škůdcem, který se projevuje jemnými pavučinkami, jsou svilušky.

Jak dodat vápník Paprikám

Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné dodávat rostlinám vápník listovou aplikací ve snadno přijatelné formě. Tou je především chlorid vápenatý (0,5 %) nebo některá speciální hnojiva, která tuto formu vápníku obsahují. Důležité je preventivní použití, napadené plody již nevyléčíte a je dobré je otrhat.