Jak hodně zalévat okurky?

Jak často se zalévají okurky

Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy. Je třeba dávat pozor na kropení listů – pokud vodu lijeme přímo na listy, přímo tím zveme plísně na návštěvu. Nejlepší je rostlinu zalévat přímo ke kořenům.

Čím zalévat okurky

Zalévejte nejlépe večer nebo ráno odraženou vodou – při použití studenější vody ze studny či vodovodu by rostliny mohly utrpět teplotní šok, a zbrzdit se v růstu i plodnosti. Voda z vodovodu navíc může obsahovat menší množství chlorové látky, již okurky snáší velice špatně.

Kdy nejlépe zalévat okurky

Rajčata a okurky by se měly zalévat výhradně ráno a večer. Vyvarujte se tak rozhodně poledního zalévání, kdy dojde k rychlému vypaření vody.
Archiv

Kdy nejlépe zalévat rajčata

Rostliny zalévejte nejlépe ráno nebo večer, kdy už nepraží slunce a voda se neodpařuje. Rozhodně se vyvarujte zalévání kolem poledne nebo brzy odpoledne, rostliny by dostaly teplotní šok. Pro zálivku je nejlepší dešťová voda nebo voda odstátá, napuštěná do sudů nebo konví. Stát by v nich měla alespoň den.

Jak poznat že je okurka zralá

Plod sice nemusí být zrovna hořký, ale je už mnohem hůř stravitelný. "Zralá čerstvá okurka je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se od světle zelené až po temně mechovou. Bílé žíhání či skvrny nebývají na závadu.

Jak hluboko koření okurky

Okurky mělce koření (jejich kořeny sahají do hloubky přibližně 15–20 cm), avšak rozrůstají se do velké plochy, proto není vhodné pod nimi pěstovat jinou zeleninu. Na proschnutí povrchu substrátu rychle reagují tím, že vadnou, zemina by tedy měla být stále vlhká. Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy.

Kdy je zralá okurka

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.

Jak často zalévat zahradu

Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.

Jak dlouho zrají okurky

Sklizeň okurek

Okurky dozrávají relativně rychle. Asi 8-9 týdnů po zasetí už okurky plodí.

Jak často sbírat okurky

Plody sbíráme každé 2 až 3 dny, není však od věci nahlédnout do „houštiny“ každý den, vždy se tam nějaká ta větší okurka ukrývá a za další den až dva už by nabyla příliš velkých rozměrů. Snáze se sklízí nakládačky pěstované vertikálně, prostě na plody lépe vidíme a máme k nim lepší přístup.

Jak daleko od sebe dát okurky

V případě pěstování ve fóliovém krytu můžete vysazovat již od poloviny dubna,“ radí Jan Prášil, šlechtitel okurek a tykvovitých rostlin společnosti Semo. Okurky nakládačky vyséváme nebo vysazujeme do řádků ve vzdálenosti 30 až 40 cm.

Co sázet k okurkám

Okurka je primadona

Ani brambory nejsou vhodným sousedem a kupodivu ani s ředkvičkami se okurky nesnáší (dokonce jim vadí i jahody). Jako sousedy by si okurky určitě vybraly hrášek a fazoli, cibuli, česnek (pórek), pažitku a kopr. Dobře porostou i ve společnosti košťálovin či červené řepy.

Jak často zalévat rajčata v květináči

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije. Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů.

Kdy nejlépe zalévat zahradu

Pokud má zálivka rostlinám doopravdy prospět, měla by mít voda teplotu blízkou okolí. Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer.

Jak zalévat když nejsem doma

Na trhu je například jednoduchý na principu vzlínání vody, kdy vedle květináče postavíte lahev s vodou (na 10cm květináč stačí litrová lahev) a ponoříte do ní jeden díl zavlažovače. Přes knot integrovaný do bužírky je voda přiváděna do samotného zavlažovače zapíchnutého ke kořenům květiny.

Jak se starat o okurky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévat méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky. Teplota vody má odpovídat teplotě půdy, nemá být nižší. Nezalévat ke krčkům rostlin, podporovalo by se vytváření půdních houbových chorob, nebezpečných zvláště u hadovek.

Kdy Zaštipovat okurky

V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak zalévat okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Co sázet po okurkách

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Co nesnáší okurky

Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Proč zalévat večer

Lépe večer než odpoledne

Pokud nemůžete ráno, zalévejte večer. Odpolední nálož studené zálivky způsobí rozpáleným rajčatům, kedlubnám nebo salátům šok. Večerní kropení má jednu nevýhodu – voda se nestačí vypařit. Rostliny zůstávají mokré po celou noc, což vytváří podmínky pro plísně a choroby.