Jak Homologovat kola?

Jak zapsat kola bez typového listů

Jak na to Zjednodušeně jde o to, abyste si u výrobce vybraného rozměru kol, který nemáte v technickém průkaze, vyžádali typový list či posudek, s tím pak navštívíte STK a zde vám potvrdí montáž. S potvrzeným dokladem pak jdete na dopravní inspektorát, který rozměr záznamem zapíše do technického průkazu.

Jak získat typový list ke kolům

Typový list by vám měl vždy vydat prodejce alu kol zdarma (v ceně disků).
Archiv

Jak zjistit homologaci kol

V automobilce by vám auto s disky a pneumatikami bez homologace neprodali. Při koupi nových disků ale hledejte vylité nebo vyražené označení v blízkosti otvoru pro ventil. Kvalitní homologovaná kola mají označení písmeny KBA, ABE nebo písmeno E v kroužku s řadou čísel, která je číslem schválení.
Archiv

Jak lakovat kola

Pokud vám opravdu záleží na dobrém vzhledu a kvalitě, je pro vás jasnou volbou si kola nechat nalakovat buďto klasickým lakováním, nebo takzvaným komaxitem.

Co znamená 6j u kol

Číslice 6 je šířka ráfku v palcích, písmeno J udává typ patice a až na naprosté exotické výjimky jsou dnes všechny ráfky typu J. Číslice 14 je pak průměr ráfku v palcích. Další nesmírně důležité číslo je ET, které značí zális. Lidově řečeno, jestli bude kolo v blatníku utopené, nebo bude koukat ven.

Co je ET alu kola

zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků). Udávaná hodnota ET je v milimetrech.

Kde najdu KBA

Do formuláže tedy k rozměru alu kola, nebo ocelového disku stačí napsat : 9,5×19. Většina homologovaných alu kol vyrobených v EU, která mají homologaci TUV a mají přidělené KBA číslo mají KBA číslo uvedené na čelní straně alu kola a to ve tvaru KBA a pět čísel.

Kde koupit typový list na tažné zařízení

To nejrychleji opět učiníte na některé z poboček certifikovaných servisů. Zde vám bude vydán typový list včetně všech náležitostí – např. typ a výrobní číslo tažného zařízení a jeho maximální možné zatížení. Poté je ještě nutno navštívit STK, kde dojde ke kontrole montáže a shody s typovým listem.

Jak poznat originální disky

Veškré originální disky procházejí velmi přísným postupem schvalování a testů, proto jsou také opatřeny homologační značkou. Jak homologaci poznáte U originálních alu ráfků naleznete odlitek, nebo vyražené číslo a rok schválení (např. 004653/2018) popřípadě symbol KBA doplněné o číslo schválení.

Jak brousit alu kola

Nikam nespěchejte. Pokud chcete poškrábané disky opravit tak, aby na nich nebylo absolutně nic poznat, je nutností jemnost a vytrvalost. Postupujte pomalu, na brusný papír nijak netlačte a snažte se brousit všechna místa, kde je váš disk poškrábaný. Důležité je vše obrousit skutečně do hladka.

Jakou barvu použít na alu kola

Odpověď: Tvrdým a mechanicky odolným emailem použitelným i na Al disky je dvousložkový polyuretanový email Telpur T300 ( ve spreji neexistuje). Použitelné mohou být i akrylátové emaily ve sprejích, ale jsou méně odolné.

Co znamená H2

H2 – molekulární vodík. H – izotop vodíku – deuterium. prostaglandin H2 – prostaglandin.

Co je et43

Tímto údajem se označuje tzv. zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků).

Co znamená J na disku

Šířka ráfku je 7 palců. J značí typ patice (u alu kol je prakticky vždy označení J, výjimečně N). Průměr kola je 16 palců. Zális je 45 mm.

Co je H2 na disku

H2 – podvojný hump (může se lišit, je více tvarů humpu). Hump zamezuje sezutí pneumatiky z ráfku při velkých bočních silách při jízdě do zatáčky, aby se pneumatika nesezula a také při defektu, aby se nesesmkla z disku. Humpů je více, např. disky na run flatové pneumatiky mají specifický hump.

Jak poznat originální alu kola

Veškré originální disky procházejí velmi přísným postupem schvalování a testů, proto jsou také opatřeny homologační značkou. Jak homologaci poznáte U originálních alu ráfků naleznete odlitek, nebo vyražené číslo a rok schválení (např. 004653/2018) popřípadě symbol KBA doplněné o číslo schválení.

Co je potřeba k zapsání tažného zařízení

Zápis tažného zařízení – potřebné doklady:originál velký technický průkaz.originál malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla část I.)soukromá osoba cizinec – kopie dokladu o pobytu.plná moc vlastníka vozidla (ke stažení)plná moc od leasingové společnosti (jen v případě, je-li vozidlo zakoupeno na leasing)

Jak na Tazne zarizeni

Na tažné zařízení je třeba nejprve připevnit zásuvku včetně zapojené elektroinstalace. Dále je nutné povolit zadní držák výfuku a tepelné izolace, aby bylo možné výfuk opatrně spustit dolů. Namontujte tažné zařízení a, je-li to třeba, podle návodu vyřežte díru na nárazníku a poté jej vraťte na místo.

Na co si dát pozor při koupi alu kol

Nejčastější závady alu kol

Mezi evergreeny a nejpravděpodobnější vady patří ty kosmetické – drobné škrábance, ťukance a jemné prasklinky laku, nebo samotných kol a lemů. K těm snadno dojde i při běžném provozu.

Na co si dát pozor při koupi kol

Srdcem každého kola je rám, proto jej zkontrolujte, zda není poškozený byť sebemenšími prasklinkami (především v oblasti hlavového složení, sedlovky a středu, což jsou nejnamáhavější části). Pátrejte po případných vůlích v oblasti přehazovačky, přesmykače, středové osy a přední vidlice.

Jakou barvu na alu kola

Gumová barva Kolor Dip je snadno použitelná na materiály – dřevo, kov, sklo, plasty, hliníková kola, lakované prvky, nárazniky.. Dodá povrchu nový vzhled a chrání tak proti poškození.

Jak srovnat Alu disk doma

Pokud byly škrábance příliš hluboké, můžete je vyhladit s pomocí hliníkového tmele, který je speciálně určený právě na ALU kola. Tím vyplníte škrábance a uhladíte je tak, aby byl povrch ALU kola/disku krásně rovný. Pokud se vám to příliš nedaří, nebojte se, opět použijeme brusný papír, kterým plochu vyhladíte.

Co znamená ET 43

Tímto údajem se označuje tzv. zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků).

Co znamená ET50

Symbol ET50 nám říká, že hloubka usazení daného kola činí 50 mm. V praxi to znamená, že ET30 bude v porovnání s ET50 při zachování stejné šíře disku o 20mm více vysunuté ven z automobilu.

Kdo muze namontovat Tazne zarizeni

Tažné zařízení je podle evropské normy i českého zákona zařízení určené k odborné montáži. Montáž byste proto měli svěřit odborné firmě, nejlépe s pověřením k montáži tažných zařízení. Taková firma má odborné předpoklady pro kvalitní provedení instalace tažného zařízení a elektropřípojky.