Jak horka je láva?

Jak dlouho tuhne láva

V závislosti na mocnosti tuhnoucí lávy může láva tuhnout od několika minut po roky. Při dlouhodobějším tuhnutí lávy dochází často ke vzniku kamenných varhan. Relativní permitivita εr lávy je 3,1.

Jak rychle teče láva

Viskózní kyselé lávy tečou zpravidla velmi pomalu (cm/h – m/h). Havajské sopky uvolňují proudy lávy tekoucí o rychlosti 300 m /h – 3 km/h. Nejrychlejší jsou bazické taveniny, které mohou dosahovat desítek km/h. Na velmi strmých svazích až 100 km/h.

Jaký je rozdíl mezi lávou a magmatem

Magma je hlubinný ekvivalent lávy; jakmile se magma dostane na povrch tělesa, používá se pro jeho označení termín láva. Magma, které vzniká v zemském plášti, se nazývá primární; sekundární (žulové) vzniká horotvornou činností. Primární magma je poněkud řidší a snadno proniká k zemskému povrchu, kde tuhne.

Jak se dělí sopky

Sopky lze dělit podle nejrůznějších hledisek, např. na činné (aktivní) a vyhaslé, na monogenní (vzniklé jedinou sopečnou fází) a polygenní (vzniklé větším počtem fází oddělených obdobími klidu).
ArchivPodobné

Co vychazi že sopky

Při erupci mohou ale sopky vyvrhovat i množství pevných částic, které označujeme jako pyroklastika (obr. 3). Jedná se o ztuhlé magma i kusy hornin sopečného kužele, které jsou při explozi rozmeteny po okolí. Pyroklastický materiál, který opět dopadá na povrch nazýváme souhrnně pojmem tefra (KUKAL, Z., 1983, 129).

Proč jsou sopky

Sopky se nejčastěji rodí v místech podél hranic tektonických desek, kde dochází z různých příčin, vyplývajících z jejich pohybu, k oslabení zemské kůry (litosférické vrstvy). Tato oslabení vedou k erupcím roztavené horniny, nazývané magma, na zemský povrch.

Proč vybuchne sopka

Dojde-li zde k nahromadění dalšího magmatu, jehož množství překračuje únosnou tlakovou a teplotní mez, může si magma prorazit cestu až na povrch. Naopak z magmatu, které si tuto cestu nenajde, mohou vznikat podpovrchová vulkanická tělesa.

Jak se dělá láva

Láva: 1 lžíce saponátu na nádobí smíchaná se lžící prášku do pečiva (nebo jedlé sody) a potravinářského barviva. Směs můžeme rychle smíchat ve skleničce a poté rychle nalít do dutiny sopky. Přilitím octa do sopky začne chrlení lávy. Chrlení lávy je velmi efektní a dětem se velmi líbí.

Kde vzniká láva

Vznik a druhy sopek

Magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského pláště, začínajícího 10 až 40 kilometrů pod povrchem. Ta se směrem ven dere přes takzvaný vulkanický komín – tam dochází k jejímu odplynění a po výronu se taková hmota nazývá láva.

Co vyvrhuje sopka

Sopky kromě magmatu a plynů vyvrhují i pevné látky (nesoudržné sopečné vyvrženiny tzv. pyroklastiky), a to zejména ještě před výlevy samotných láv, kdy dochází k erupcím par a plynů, při nichž se do atmosféry dostává velké množství pyroklastického materiálu.

Čím jsou sopky užitečné

To, že půda v okolí sopek je úrodná, vypozorovali lidé už ve starověku. Sopečný popel se používal třeba jako stavební materiál či ke kosmetickým účelům. Později našel využití i v průmyslu jako abrazivum nebo součást filtrů.

Čím mohou být sopky nebezpečné

Sopky mohou být i tichými zabijáky. Jestliže se vulkány nacházejí v těsné blízkosti jezer, mohou se plyny z magmatu měnit pod vodou na oxid uhličitý. Při zemětřesení pak dochází k takzvané limnické erupci, kdy se plyn dostává nad vodu a zabíjí.