Jak hrabat listí?

Kdy hrabat listí

Podzim je nejvhodnější dobou pro hrabání listí. Mezi časným a pozdním podzimním hrabáním je však tenká hranice. V konečném důsledku byste měli hrabat před prvními mrazy nebo sněhem na konci podzimu nebo na začátku zimy a v době, kdy je listí suché.
Archiv

Co dělat s listím na zahradě

Na čem se snad shodnou všichni, je fakt, že shrabané listí rozhodně nepatří do popelnice. Ideální je tento přírodní materiál přímo na zahradě rovnou zkompostovat a vrátit tak živiny po čase zase zpět do záhonů v podobě kompostu.
Archiv

Jak se zbavit listí

Jak se zbavit listí | radyNejprve je potřeba listí dostat na jedno místo.Listí je možné dát do pytlů a ty potom vysypat na kompost.Pak existují sběrné dvory na bioodpad, kam je možné listí v pytlích odvézt.Pokud jste příznivcem moderní techniky, pak si kupte vysavač na listí.

Kdy hrabat trávník

Po odklizení listí přicházejí na řadu další činnosti jako vertikutace, vápnění a hnojení. Začít s jarní údržbou travního koberce je ideální, pokud už teplota venku vystoupila alespoň na deset stupňů. Před započetím práce zbavte trávníkovou plochu krtinců a kamení.

Jak dlouho zraje kompost

Dobře založený kompost bude hotový přibližně za rok.

Jak dlouho se rozkládá listí

Jak dlouho trvá rozklad Rozklad trvá většinou dva roky, ale už po prvním roce jsou listy téměř rozpadlé a můžete je použít například jako mulč. Po druhém roce můžete použít k výsevu nebo s kompostem do květináčů.

Kam odvézt listí

Pokud byste kompostovali listí napadené houbami a chorobami, zamořili byste si kompost a choroby byste si s ním roznesli po zahradě. Nemocné listí je proto nejlepší odvézt do kompostárny. V té totiž kompostování probíhá při teplotách, jakých není s malým množství kompostu doma možné dosáhnout.

Kam vyhodit listí

LISTÍ Nejlepší nechat tam, kam spadlo. Pokud to nelze, pak do sběrného dvora jako bioodpad. LINOLEUM Sběrný dvůr nebo kontejnery na velkoobjemový odpad.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Proč neroste tráva

Letos se někde neseká vůbec. Když se seče příliš často nebo příliš nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj.

Co dát na dno kompostu

Jestliže máte kompostér připravený na svém místě, umístěte na dno drobné větvičky či vrstvu slámy, ty budou do kompostéru přivádět vzduch, a zamezíte tím tak zápachu.

Jak urychlit zrání kompostu

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Co nepatří do kompostu

Bohužel ne všechno listí je na kompostování nejvhodnější. (A na pálení už vůbec ne!) Pozor si dejte na břečťan a listí z ořešáků. Nemá sice negativní vliv na výsledný efekt kompostu, ale celý proces se minimálně značně zpomalí.

Jak se zbavit jehličí

Jehličí se pod jehličnany rozkládá až do podoby takzvané hrabanky, což je vlastně kompost kyselé reakce. Do listovky můžeme také přidávat štěpkované či drcené větve. A nakonec můžeme rozdrtit i samotné listy a tím rozklad urychlíme.

Jak správně třídit odpad

Modrý kontejner slouží k vyhazování papíru, žlutý je na plasty, do hnědého kontejneru dávejte biologický odpad. Nápojové kartony můžete v některých obcích házet do žlutého kontejneru, jinde na ně mají speciální nádoby. Elektroodpad patří do specializovaných kontejnerů nebo na ekodvůr. To samé platí pro baterie.

Kam sypat popel

Do směsného komunálního odpadu samozřejmě patří. Vždyť i slova „popelnice“ a popeláři“ vznikla tak, že dříve se z domácností svážel především popel. Ale vždy popel náležitě vychladlý. V této souvislosti připomínáme hlavní bezpečnostní zásadu – nedostatečně vychladlý popel nepatří do žádné nádoby na odpad!

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Jak dlouho trva než Vyklici tráva

Za jak dlouho vyroste trávník

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Jak dlouho trva než vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Co se nesmí dávat do kompostu

Do kompostu nepatří:zbytky masa a ryb.chemicky ošetřené zbytky, například slupky citrusových plodůmléčné výrobky.noviny a časopisy.plast, sklo, kov, textil.rostliny napadené chorobami.plevel s kořínky.

Kdy se má přehazovat kompost

Přehazujte kompost ideálně každé tři měsíce, minimálně však jednou ročně. Když si nejste jistí, zda byste měli kompost přeházet, důkladně si jej prohlédněte: Když hromada kompostu již mírně sesedla, je čas na přeházení materiálu.

Čím zakrýt kompost

Pak je lepší ho zakrýt – vhodná je silná igelitová fólie, použít ale můžete třeba i staré plachty, PVC a podobně. Na trhu objevíte nejrůznější přípravky, které umějí urychlit zrání kompostu.

Jak urychlit kompost

Pro podpoření rychlejšího procesu kompostování je vhodné vždy přidávat do kompostu přírodní přípravky, tzv. urychlovače kompostování. Vhodný je například Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu granulát nebo Kouzlo Přírody Urychlovač kompostu koncentrát (výluh z bylin).

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.