Jak izolovat fasádu?

Čím zateplit fasádu

K zateplení se nejčastěji používá bílý fasádní polystyren (EPS), minerální vlna a šedý polystyren. Všechny tři zařídí skvělou tepelnou izolaci, ale v dalších vlastnostech se liší. Bílý polystyren (EPS) vyniká svou pevností, dobře se s ním pracuje a je ze všech tří variant nejlevnější.
Archiv

Jakou tloušťku izolace na fasádu

Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.

Jakou izolaci na fasádu

Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu zhruba srovnatelné. Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost.

Jak zateplit fasádu správně a bez chyb

Obr. 1., Podklad pro zateplování je třeba řádně očistit, zbavit mastnot, výkvětů a puchýřů. Podklad pro vnější fasádní zateplovací systém (ETICS) musí být vyzrálý, bez prachu, mastnot, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Doporučuje se například omytí tlakovou vodou.
Archiv

Co je lepší izolace vata nebo polystyren

Na otázku zdali je lepší použít fasádní polystyren nebo fasádní vatu mohu jen říci, že pokud Vám nezáleží na finanční stránce, chcete izolant s větší životností a lepšími difuzními vlastnostmi, zateplujte fasádní vatou. Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren.

Proč není polystyren

Klasickým izolantem je polystyren, se kterým se snadno pracuje a který je zároveň jednou z nejlevnějších variant. Seženete jej v různých tloušťkách. Nevýhodou může být instalace příliš tenké vrstvy a nízká propustnost materiálu pro vodní páru – může pak docházet k její kondenzaci ve stěně.

Jak zvolit tloušťku izolace

6. A jakou doporučenou tloušťku zvolit při zateplení polystyrenem S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.

Jak správně kotvit polystyren

Desky pěnového polystyrenu lepíme na soudržný, vyčištěný a dostatečně srovnaný podklad. Teprve po zatvrdnutí lepidla přistupujeme ke kotvení. Doporučená je zápustná montáž hmoždinek se zakrytím polystyrenovými zátkami. Tak předejdeme budoucímu prokreslování při změnách vlhkosti.

Jakou Tloustku polystyrenu na fasádu

Pro funkční zateplení fasády doporučujeme zvolit minimální sílu izolace 8cm. Doporučené tloušťky polystyrenu EPS 70F pro kvalitní zateplení jsou 12-20cm podle typu a velikosti objektu. Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren.

Jaká je nejlepší izolace

Polyuretan má nejlepší tepelně-izolační schopnost za všech používaných materiálů. Díky vynikajícím vlastnostem polyuretanu je možné dosáhnout vysokého izolačního výkonu a přitom redukovat tloušťku izolace až o 40% ve srovnání s jinými materiály.

Jak srovnat fasádu

K vyrovnání podkladu se použije stěrková hmota webertherm elastik. Nanáší se nerezovým hladítkem. U podkladů s nepohyblivými trhlinami se provede druhá vrstva stěrkové hmoty s vložením výztužné skleněné síťoviny. Nerovnosti se přebrousí speciálním hladítkem s jemným brusným papírem.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jak silnou vatu na zateplení

* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty. * Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.

Jak lepit fasádní vatu

Izolační desky se lepí zásadně na vazbu s minimálním přesahem 20 cm, a to vždy směrem od zakládací lišty nahoru. Fasádní desky s nástřikem SMARTWALL se lepí pomocí rámečku a bodů. Nanášení se provede tak, aby lepená plocha tvořila min. 40% povrchu rubu desky.

Jakou zvolit tloušťku polystyrenu

6. A jakou doporučenou tloušťku zvolit při zateplení polystyrenem S ohledem na předpokládaný vývoj cen energií v budoucích letech se dnes odborníci shodují na tloušťce 14–16 cm, pro maximální efekt doporučují i 20 cm zateplovací izolace.

Jak dlouho trva zateplení fasády

Zateplení polystyrenem trvá podle složitosti zakázky a v závislosti na klimatických podmínkách asi 2–3 týdny. Je však třeba počítat s přípravnými pracemi (vytvoření projektové dokumentace, výběr a oslovení stavební firmy, nákup izolantu apod.).

Jak spravne zateplovat

Lepení fasádního polystyrenu

Lepení polystyrenu vždy začíná od zakládací lišty směrem nahoru. Vždy se začíná od nároží stěny, kde je nutné dodržet dostatečný přesah (min. jako je použitá tloušťka izolace) pro správné provázání s další stranou domu. Desky na zeď lepíme vždy naležato.

Jaký polystyren na zateplení fasády

Pro zateplení fasády se používá zpravidla polystyren s pevností 70, nebo 100 kPa (Pascal – jednotka – Wikipedie). Písmenné označení následně určuje, k čemu se polystyren může používat.

Jak dlouho zraje fasáda

Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Jak dlouho zraje fasada

Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.

Jak natáhnout fasádní omítku

Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.

Čím zateplovat

Mezi ně patří pěnové polystyreny, polyuretany, PVC, PE, kaučuk, pěnové sklo a pryskyřice. Pěnový polystyren je nejčastěji používanou tepelnou izolací ve stavebnictví. Z hlediska tepelněizolačního použití ho dělíme na: a) fasádní – účinně zatepluje zdi novostaveb i rekonstruovaných staveb.

Jaké jsou tloušťky polystyrenu

Vyrábí se v rozměrech 500x1000mm v tloušťkách 10-300mm. Pro funkční zateplení fasády doporučujeme zvolit minimální sílu izolace 8cm. Doporučené tloušťky polystyrenu EPS 70F pro kvalitní zateplení jsou 12-20cm podle typu a velikosti objektu. Pro maximální zateplení fasád slouží šedý fasádní polystyren.

Co je potřeba k zateplení

Při zateplování používáme zateplovací systém ETICS, který splňuje všechny parametry normy pro tepelnou ochranu budov (ČSN 73 0540-2). U budovy vyšší něž 12 metrů musí být požární pásy šířky minimálně 900 mm. Pokud je dům vyšší než 12 metrů, musí pamatovat na nástupní plochu pro protipožární zásah.

Jak zvolit Tloustku polystyrenu

Tloušťka polystyrenu na zateplení

Obecně se doporučuje volit polystyren o tloušťce 14 až 20 cm, podle konstrukce zdí u vašeho domu, ale také podle typu polystyrenu, který se rozhodnete použít. Klasický EPS polystyren je používán nejčastěji, ale má horší izolační vlastnosti než šedý polystyren s příměsí grafitu.