Jak zvolit tloušťku izolace
Doporučuje se zateplit fasádu alespoň 20 cm a střechu 30 cm izolantu. Tyto tloušťky jsou i podmínkou pro proplacení státní dotace včetně Nové zelené úsporám Light. Vzhledem k rostoucím cenám energií se nicméně vyplatí na fasádu dát až 28 cm a do střechy 40 cm.
Jak izolovat stěny
Účinnější než základní sádrokarton jsou speciální sádrokartonové desky Knauf Diamant nebo Silentboard, Rigips modrá deska, Lafarge La-sound a další. Jedny z nejúčinnějších, Silentboard, mají speciálně modifikované sádrové jádro. Jsou měkčí a těžší než obyčejné desky, díky čemuž lépe pohlcují akustické vibrace.
Archiv
Jak izolovat vnitřní stěnu
U izolace vnitřní stěny se nalepí minerální izolační desky na zeď. Základ musí být rovný, čistý, suchý a nosný. Přiřežte desky pilou ocaskou. Rozdělte lepidlo pomocí zednického ozubeného hladítka (ozubení 10 mm) po celé ploše izolační desky a pročešte ho tímto zednickým ozubeným hladítkem.
ArchivPodobné
Jak izolovat
Systémy se lepí buď celou plochou, nebo na speciální talířové kotvy. Spáry v izolaci je rovněž nutné vyplnit. Měkčí izolační materiály, jako například minerální vlna, přírodní vláknité izolace nebo foukaná celulóza se umísťují do předsazeného roštu z dřevěných nosníků, nebo latí.
Jakou izolaci mezi krokve
Izolace mezi krokve a pod krokve se vkládá se mezi dřevěnou konstrukci krovu a následně i pod krokve v jedné nebo ve dvou vrstvách. Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů.
Kdy je vhodné dělat fasádu
Odborníci ze Sdružení EPS ČR potvrzují, že nejvhodnějším obdobím pro zateplování je jaro nebo léto. V suchém a teplém počasí izolační materiály snadno zasychají, což minimalizuje riziko nehod zateplovacího systému, jejichž následné odstranění výrazně zvyšuje rozpočet na zateplení.
Jak správně izolovat základy
Jako tepelná izolace se do základů používá kvalitní pevný izolační materiál s minimální nasákavostí, který neumožňuje vzlínání vlhkosti. Jako nejvhodnější se jeví extrudovaný polystyren (XPS) ve formě desek v tloušťkách od 8 do 20 cm, který je pevný a dostatečně odolný vůči předpokládané zátěži a mrazu.
Jak izolovat dům proti vlhkosti
V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.
Jak zateplit studený pokoj
Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.
Jak na zateplení starého domu
Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.
Čím nejlépe zateplit střechu
Materiály skelných izolací jsou oproti kamenným měkčí, díky tomu ideálně kopírují nerovnosti a minimalizují tak tepelné mosty vlivem netěsností mezi izolací a krokví. Jako další vrstvu izolace pod krokve můžeme použít opět materiály Isover (Orsik, Orset, Uni). Modul zde volíme dle rozměru materiálu, a to 600 či 625 mm.
Jak správně izolovat podlahu
Jako izolant slouží většinou hydroizolační zábrana, pásy z modifikovaného asfaltu. Předtím je potřeba podklad dobře připravit, nanést betonovou mazaninu, tu vyrovnat a před pokládáním izolace ještě penetrovat. Podlahová vodorovná izolace by pak měla navazovat na svislou izolaci. Asfaltové hydroizolační pásy.
Jak dlouho zraje fasada
Nedodržuje se pravidlo, že jeden milimetr omítky nebo lepidla by měl schnout 24 hodin. Kolikrát se stane, že firmy natáhnou lepidlo s perlinkou a druhý den nanáší finální omítku. Lepidlo je tlusté pět milimetrů, mělo by schnout za dobrého počasí pět dní,“ řekl Straka.
Jak dlouho trvá fasáda
Zateplení trvá podle složitosti zakázky cca 2-3 týdny, resp. 10 pracovních dní v závislosti na klimatických podmínkách.
Jak hluboko izolovat základy
Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.
Jak izolovat vlhkou zeď
Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.
Jak správně izolovat starý dům
V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.
Co dát na studenou zeď
Velkým pomocníkem v tomto případě může být takzvaný termoizolační nátěr. Tedy přípravek, který obsahuje skleněné duté mikrokuličky, jež zajišťují izolačně-reflexní funkci. Na zdi tedy vytvoří prodyšnou vrstvu, díky níž zůstává v místnosti teplo a i samotná zeď již není studená jako dřív.
Co dát na zeď vedle postele
Zkuste ponechat stěny v jemné jednobarevné barvě a na zeď za postelí vyberte moderní tapetu. Pamatujte ale na to, že ložnice má být zónou klidu a odpočinku, proto volte jemné, nevýrazné barvy a vyvarujte se křiklavým a sytým odstínům! Zvolte jednoduchou stěnu s květy, nebo s jemnými, zajímavými geometrickými vzory!
Proč Nezateplovat starý dům
Horší propustnost vodních par pro změnu způsobuje, že dům nedýchá a častěji se uvnitř tvoří plísně. Příčin přitom může být hned několik. Například zateplování na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého napršelo. Zdivo se zateplením uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti, kde se sráží na stěnách.
Jakou fasádu na starý dům
Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.
Proč zateplit střechu
Správné provedení zateplení střechy je jedním z důležitých faktorů pro zabezpečení objektu, a to nejen kvůli tepelným ztrátám, ale také kvůli zajištění ideální teploty v letním i zimním období. Tedy, aby v zimních měsících nedocházelo k únikům tepla a v letních měsících k přehřívání.
Jak zateplit starou střechu
Systémy pro zateplení
V tomto případě je třeba sundat starou krytinu a latě, položit záklop na krokve, spodní opěrnou desku, parozábranu a pak nosné trámky Isover a mezi ně standardní minerální izolaci. Následuje ochranná difuzní fólie, kontralatě a pak podstřešní latě, na které klademe střešní krytinu.
Jak silnou izolaci do podlahy
U novostaveb se pro izolaci podlahy nepodsklepeného domu standardně používají podlahové EPS desky. Pro splnění legislativních požadavků musí mít tloušťku minimálně 10 cm, dle doporučení pak 14 cm. Má-li budova odpovídat nízkoenergetickému standardu, bude se tloušťka izolačních desek pohybovat až kolem 20 cm.
Kdy penetrovat fasádu
Penetrace se provádí po vyzrání základní vrstvy minimálně však po 5 dnech. Podkladní nátěr se nanáší válečkem nebo štětcem.