Jaké jídlo se dělá na Nový rok?

Jaké je tradiční jídlo na Nový rok

Oslavy příchodu nového roku jsou často spojeny s vepřovým masem. Pečené selátko symbolizuje šťastný konec podnikání. Vepřový rypáček pro štěstí anebo pro paní domu, aby byla i nadále svižná a pracovitá.
Archiv

Co se má vařit na Nový rok

Mezi ideální tipy se tak řadí vařená čočka, kroupy, rýže a tarhoňa. Čočka přitom nemusí být hned na kyselo, třeba takový čočkový salát s pošírovaným vejcem také funguje. Naopak se vyhněte přípravě pernaté drůbeže, jinak vám „penízky uletí“. Kuře a kachnu můžete jíst až další den.
Archiv

Co by se mělo jíst na Nový rok

Novoroční menu

Zato byste dnes neměli připravovat drůbež, zajíce ani rybu, aby vám štěstí neuletělo, neuteklo nebo neuplavalo. V některých krajích se na Nový rok pekly vánočky nebo koláče, do nichž hospodyňka zapekla minci. Kdo ji při skousnutí objevil, toho se peníze držely po celý rok.
Archiv

Co se smí a nesmí na Nový rok

Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu.
Archiv

Jaká polévka se vaří na Nový rok

Už staří Čechové nedali dopustit na pivní polévku, Slováci si pochutnávají na slepičí polévce (vývar pro ni si připraví předem a zmrazí jej), v Bavorsku vaří klobásovku, Francouzi mají svou cibulačku. Španělé si nedovedou představit Nový rok bez česnečky, Švýcaři vaří bernskou polévku z uzeného kolena.

Jak na Nový rok tak po celý rok

Jak na Nový rok, tak po celý rok – toto přísloví bylo dříve bráno velmi vážně. Do nového roku se doporučovalo vstupovat s „čistým štítem“, takže v poslední den roku předchozího se mělo důkladně vysmýčit, vyprat a vyžehlit všechno prádlo a zbavit dům všech odpadků.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Co se nesmí na Velký pátek

Předkové se proto obávali zlých duchů, čarodějnic a možného uhranutí. Takže se raději držte starého pořekadla: „Na Velký pátek nepohneš zemí, nezatopíš do východu slunce, neupečeš, nevypereš a nevybělíš, nezameteš, nevyneseš z domu, neprodáš, nepůjčíš, nedaruješ a nepřijmeš dar.

Jaké jsou pranostiky na Nový rok

Pranostiky na Nový rok

Připadne-li Nový rok na úterý, bude zima ještě krutější, ale zato úrodný rok. Svítí-li na Nový rok jasně slunce, bude hojná úroda. Na Nový rok déšť – o Velikonocích sníh. Jestli na Nový rok třeba jen tolik slunka zasvítí, co by vozka bičem mrsknul, bude srpen jasný.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Proč se jí čočka na Nový rok

Zatímco čočka symbolizuje hojnost v nadcházejícím roce, opeřenci se první den v roce jíst nemají, protože by vám s nimi mohlo uletět štěstí. Nový rok je dnem předsevzetí a očekávání, co nám těch následujících 12 měsíců přinese.

Kdy se dělá čočková polévka

Na Nový rok by se měla jíst čočka, aby se nás držely peníze. Připravit ji můžete klasicky s uzeným, nebo si z ní třeba uvařit polévku. Čočková polévka pro štěstí.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Kdy se nesmí přát

Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Jak se dělá česnečka

Připravte si také 7–8 stroužků česneku, nakrájené na tenké plátky. Brambory s česnekem vložte do hrnce a posypte lžičkou kmíhu. Zalijte 750 ml vody a vařte, dokud brambory téměř nezměknou. Pak do polévky přisypte 2 lžičky sušené majoránky a uvařené brambory z polévky vyjměte, aby se zcela nerozvařili.

Co kovy salat

Vařenou čočku, papriku, okurku a cibuli smícháme v jedné míse a ochutíme balsamicem, nasekanou mátou, solí, pepřem, šťávou z limetky a nakonec zakápneme olivovým olejem. Podáváme jako přílohu (například k rybě) nebo jako samostatné syté vegetariánské jídlo.

Co se stalo 25 prosince

Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Kdy se nesmí uklízet

Dáváte si záležet na slavnostním nedělním obědě nebo se soustředíte až na Velikonoční pondělí A věděli jste, že byste neměli na Boží hod uklízet Podobně jako všechny dny Svatého týdne je i Velikonoční neděle plná zvyků a pověr.

Jak se dělá bramboračka

Očištěné brambory a kořenovou zeleninu propláchneme studenou vodou, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do osolené horké vody s trochou kmínu. Po krátkém povaření zahustíme světlou jíškou připravenou z másla a mouky. Až zelenina změkne, polévku odstavíme z ohně, ochutíme majoránkou a utřeným česnekem.

Jak se dělá zeleninový vývar

POSTUP1Mrkev, celer a petržel nastrouháme nahrubo.2V hrnci na vyšším ohni rozpálíme olej a přidáme nastrouhanou mrkev, celer a petržel.3Přilijeme studenou vodu a přivedeme k varu.4Hotový vývar přecedíme přes jemné síto do čistého hrnce a co možná nejrychleji zchladíme ponořením do dřezu s ledovou vodou.

Jak se dělá červená čočka

Čočku nejdříve propláchněte v cedníku pod studenou vodou. Potom ji vložte do hrnce a zalejte studenou vodou. Nesolte. Vařte 5 minut bez zakrytí, až poté posolte a nechte dalších 10 minut vařit na mírném plameni.

Jak dlouho se dělá čočka

Jak dlouho se vaří čočkačervená a žlutá čočka loupaná nenamočená – 15 minut.zelená (běžná) čočka, čočka beluga – 20 minut, namočená na 2 hodiny – 15 minut.červená čočka neloupaná, tmavozelená čočka – 25 minut, namočená na 2 hodiny – 20 minut.