Jaké jídlo zavařit?

Jaké jídlo se dá zavařit

Obecné rady, jak na zavařování hotových jídel na dovolenou

Zavařovat můžeme maso hovězí, vepřové, drůbeží, jehněčí, zvěřinu i ryby. Před zavařováním maso upravíme buď vařením, pečením nebo dušením, do sklenic je dáváme ještě za tepla a zalíváme šťávou nebo vývarem. I sklenice by měly být teplé.
Archiv

Jak zavařit oběd

Jídlo na dovolenou uvařte obvyklým způsobem, dejte do zavařovacích sklenic a sterilujte 2 hodiny na 100 °C. I přes dvouhodinové vaření jídlo již dále neměkne (nerozvaří se) a zůstane stejné. Důležité upozornění: do jídla nesmíte dávat mouku, protože by jídlo zkvasilo.
Archiv

Co Zavarujete

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Jak dlouho vydrží zavařené jídlo

Zavařené jídlo vydrží vhodné ke konzumaci i několik let. Je však třeba, aby bylo zavařeno správně a víčka pevně těsnila. Zavařeniny však před použitím vždy zkontrolujeme, protože ani při správném zavření není jejich životnost neomezená. Pokud vám doma chybí, pořiďte si moderní zavařovací výbavu od TESCOMY.

Jak dlouho vydrží Zavařený guláš

Ihned zavíčkujte, otočte a nechte tak vychladnout. Takto připravený guláš vydrží v chladu minimálně týden, ale pro jistotu ho můžete i hodinu při 100 °C sterilovat, druhý den proces zopakovat, a pak už si další měsíc kdykoli pochutnat!

Jak dlouho zavařovat omáčku

Hotová uvařená jídla přendáme do zavařovacích sklenic ještě teplá. V žádném případě nezavařujeme zahuštěné omáčky, zahuštění se provádí až při jejich ohřívání před konzumací. Sklenice uzavřeme víčky a zavařujeme 45 minut až jednu hodinu ve vodě teplé 95°Celsia, pak sklenice necháme běžným způsobem pomalu vychladnout. .

Jak zavařit jablka

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.

Co zavařit na zimu

Zavařujeme hlavně ovoce zahradní – třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, švestky, blumy a špendlíky, ale i rybíz a angrešt. Také lesní plody – mailny, ostružiny, borůvky a brusinky. Zavařovat můžeme i ovoce, které u nás neroste, ale je možné ho koupit – ananas, mango, kiwi a další.

Jak se Zavařuje polévka

Nejideálnější k zavaření jsou čisté a silné vývary. Nezavařujte polévky se zavářkou, tu vkládejte až při samotném ohřevu zavařené polévky. Zavařování polévek má dvě fáze – první den vařte při 100 stupních 60 minut, druhý den vařte pouze 45 minut. Nezavařujte jídla, která obsahují mouku nebo smetanu.

Jak uchovat hotové jídlo

Pokud máme možnost, můžeme nechat pokrm vychladnout i na chladnějším místě, například v chladné spíži. Proces chladnutí urychlíte tím, že pokrm po chvílích promícháte lžící. Jakmile je pokrm studený, co nejrychleji ho uložte do chladničky. V chladničce by měl být uložený v uzavřené plastové nádobě.

Jak zavařit jablka na zimu

Postup přípravyJablka očistíme, zbavíme jádřinců, oloupeme a nastrouháme nahrubo.Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa.Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme.Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.Nesladíme, protože jablíčka ráda kvasí.

Proč kvasí zavařená jablka

Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.

Kdy se co Zavaruje

Zavařovat začínáme už během června, kdy dozrává první ovoce či zelenina, a skončit můžeme i pozdě na podzim, až zpracujeme poslední houby, dýně, švestky či jablka.

Jak na zavařování zeleniny

Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.

Jak zavařit kuřecí maso

Upečené maso i se šťávou ,dáme do sklenic,zavíčkujeme,víčka se šroubovacím uzávěrem,nebo víčka na zatlačení,měli by mít zespoda červenou gumu. Víčka před tím odmastit. Dáme do zavařovacího hrnce,voda by měla sahat asi do 3/4,uzavřeme,až teplota dosáhne 100st. vaříme 1 hod.,pak vyndáme a necháme schladnout.

Jak dlouho vydrží Zavařený vývar

Kokešová dává vývary na prodej do skleněných sklenic, které zavíčkuje a pak zavaří. Půllitrové sklenici stačí třeba jen dvacet minut v troubě při 120 stupních, 0,8litrové sklenice nechejte zhruba 50 minut. Pak vývar ani nemusíte mrazit, stačí ho uchovávat v lednici a vydrží klidně dva měsíce.

Jak se pozná zavařená sklenice

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu. Nebojte, nic jí není.

Jak jednoduše zavařit jablka

Nejjednodušší, ale vždy chutný. Předvařená a na čtvrtky nakrájená jablka naskládáte úhledně do sklenic, zalijete vlažným cukerným roztokem, přidáte hřebíček, skořici a případně kolečko důkladně umytého citronu. Sklenice důkladně uzavřete víčky a dáte klasicky zavařit na 15 až 20 minut do vody horké 85° Celsia.

Jak dlouho se Zavařují jablka

Postup přípravy

Nastrouhaná jablka namačkáme do čistých sklenic. Neplníme úplně po okraj, ale necháme kousek místa. Okraje očistíme, otřeme do čista a do sucha, zavíčkujeme. Sterilujeme asi 45 minut při 90 °C.

Jak poznam že mi chytlo vicko

První známky kvašení uslyšíte snadno – pod víčkem uniká vzduch, syčí, bublá, jemně lupe, později začne tekutina ze sklenice unikat a zapáchat. Kvasící zavařenina produkuje plyny, které nadzvedávají víčko. Pozor, tohle už nejezte! Při otevírání buďte opatrní, sklenice bude trochu natlakovaná.

Jak dlouho vydrží zavařená zelenina

Že by se zelenina zkazila po pár dnech, se bát nemusíte. Díky sladkokyselému nálevu vydrží načatá delší dobu. Výjimkou je zelenina ve slaném nálevu, kterou byste měli zkonzumovat do 48 hodin po otevření. Pokud však máte podezření, že zelenina už není v pořádku, rozhodně ji nekonzumujte a bez milosti vyhoďte.

Jak zavařit kukuřici

Postup přípravy

Ze soli, cukru, octa a vody si uvaříme nálev, který necháme zchladnout na 60°C a kukuřičky zalijeme, aby byly celé potopené v láku a tak 1 cm pod úrovní víčka. Sterilizujeme ve vodní lázni 85°C 20-25 minut – dám si do hrnce na dno utěrku, naskládám sklenice, přikryju a steriluji.

Jak nejlépe zavařit vepřové maso

V konzervárnách se používá sterilace při teplotě 120 °C, v domácích podmínkách je nutné potraviny sterilovat dvakrát s časovým odstupem. Maso, ale i zeleninu či houby ve slaném nálevu zavařujte první den 2 hodiny při 100 °C, nechte vychladnout a po 24 hodinách zavařujte opět při 100 °C alespoň hodinu.

Jak zavařit vepřové maso

Maso nakrájíme na větší kostky, narovnáme do umytých zavařovacích sklenic, přidáme sůl a vodu. Sklenice dobře očistíme a zavíčkujeme. Sterilujeme při 100 °C asi 2,5 hodiny. Maso je výborné jak za studena, tak i ohřáté, třeba s bramborem.

Jak dlouho vydrží kuřecí polévka v lednici

Vývar, pokud má na sobě přirozenou tukovou vrstvu, vydrží v lednici i několik týdnů. V úvodní dietě je však dobré konzumovat vývar co nejčerstvější, ideálně vařit nový každý den.