Jak funguje právo
Český právní řád, jenž je součástí kontinentálního typu právní kultury, je založen na psaném právu a patří do něj zákony a další právní předpisy, ratifikované a vyhlášené mezinárodní smlouvy, k nimž dal souhlas Parlament ČR a nálezy Ústavního soudu, kterými Ústavní soud zrušil právní předpis nebo jeho část.
Co tvoří systém práva
Systém práva je možné vyjádřit jako rozdělení práva do právních odvětví, tj. podle toho, čím se která právní odvětví zabývají. V rámci dobrého právního vědomí je potřeba, aby subjekt věděl, do kterého právního odvětví danou problematiku zařadit a který právní předpis použít pro řešení věci.
Jak se dělí právo
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Co je to právo
2.1. Pojem právo. Právo je charakterizované jako "soubor pravidel chování, která jsou určená státem, a jejich dodržování je zajištěno státním donucením". To, že stát má možnost donutit subjekty dodržovat tato pravidla chování, je znakem, který odlišuje právní normy od ostatních pravidel společenského chování.
Jak definovat právo
Podle soudobých českých učebnic je právo neboli právní řád „souhrn právních norem jako obecně závazných pravidel chování stanovených či uznaných státem (resp. meziná- rodním společenstvím států), jejichž porušení stát (resp. státy vytvořené mezinárodní in- stituce) sankcionují“.
Co je to věcné právo
Podle současného občanského zákoníku (OZ) jsou věcnými právy právo vlastnické, zástavní, zadržovací a práva odpovídající věcným břemenům. Jako věcné právo může být sjednáno rovněž právo předkupní, to ovšem jen k nemovitým věcem. Tento výčet věcných práv je uzavřený, nelze ho smluvně rozšiřovat.
Co to je právní norma
Právní normou rozumíme obecně závazné pravidlo chování, které má státem stanovenou nebo uznanou formu (pramen práva) a které je vynutitelné státním donucením. Norma stanoví příkaz, zákaz nebo oprávnění.
Co to je právní stát
Právní stát (anglicky rule of law, německy Rechtsstaat, francouzsky état de droit) je takový stát, kdy výkon státní moci je omezen a podřízen zákonu. Vztah mezi občanem a státem je vymezen pomocí práva. Podle ideje právního státu by stát měl sloužit občanovi, nikoli naopak.
Jaká máme práva
svoboda a rovnost všech lidí v jejich právech. právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení.
Proč máme právo
Práva vyjadřují věci, které člověk může dělat, a nebo věci které může mít. Vem si to tak, že nejen každý dospělý člověk má svá práva, ale i každé dítě má svá práva. Práva nám umožňují, abychom všichni spolu lépe vycházeli, ale zároveň práva jsou důležitá, aby nás ochránila.
Co patří mezi základní znaky práva
Znaky právní normy:Normativnost – příkazy, zákony, oprávněníZávaznost – subjekt právního vztahu si nemůže rozhodovat o tom, zda-li pravidlo chování dodrží, či nikoliv.Obecnost – znamená to, že se vztahuje na neurčitý počet případů k neurčitému počtu subjektů.
Co nepatří mezi věcná práva
Výjimkou je např. právo stavby, jež je bráno jako věc v právním smyslu, nebo zástavní právo, které lze zřídit např. k pohledávce.
Jak se dělí věcná práva
Podle současného občanského zákoníku (OZ) jsou věcnými právy právo vlastnické, zástavní, zadržovací a práva odpovídající věcným břemenům. Jako věcné právo může být sjednáno rovněž právo předkupní, to ovšem jen k nemovitým věcem. Tento výčet věcných práv je uzavřený, nelze ho smluvně rozšiřovat.
Jaké jsou druhy právních norem
S ohledem na jejich závaznost se právní normy rozdělují na kogentní a dispozitivní právní normu. Dalším dělícím prvkem je rozdělení podle použité legislativní techniky. Právní normy se tak rozdělují např. na taxativní a demonstrativní.
Kdo aplikuje právo
Výklad orgánu aplikujícího právo je nejčastější a podává ho orgán, který danou právní normu aplikuje. Jde tedy především o výklad soudní nebo o výklad správního orgánu v rámci určitého řízení a je proto také závazný, ačkoli jen pro účastníky tohoto řízení.
Jaké jsou funkce státu
právní – zajišťuje občanům práva, legislativa atd.. bezpečnostní – chrání občany uvnitř státu – majetek, finance, zdraví -> policie, armáda, tajné služby. ekonomická – ekonomicky zajišťuje chod státu, daně.
Co zakon nezakazuje
Orgány veřejné moci smějí v právním státě činit jen to, co jim zákon výslovně dovoluje, zatímco občan v právním státě smí činit vše, co zákon výslovně nezakazuje (Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit něco, co zákon neukládá).
Na co má člověk právo
(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno. (2) Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.
Co jsou základní lidská práva
Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.
Jaké existují právní vztahy
Podle určitosti těchto subjektů pak na právní vztahy: relativní – jde o vztah konkrétních subjektů. absolutní – jeden ze subjektů je určitý a ten má vůči neurčitému množství jiných subjektů určité absolutní právo či absolutní povinnost, které tedy působí tzv. erga omnes (vůči všem).
Jaký je rozdíl mezi právem a morálkou
Je-li etika uvědomělým hledáním dobra a morálka souhrnem představ o dobru již nalezeném (tedy poznaném), nadto souhrnem představ stvrzených nepsaným souhlasem dané společnosti, je právo systémem norem, upravujících jednání lidí (jejich skupin, organizací) v jejich vzájemných vztazích takovým způsobem, jaký určila vůle …
Jaké jsou základní práva
Všeobecná deklarace lidských práv obsahuje všechna tato práva: hospodářská, občanská, politická, sociální i kulturní.
Co je to absolutní právo
Absolutním (subjektivním) právem se rozumí právo, které oprávněnému nezakládá právní vztah k určité osobě, ale působí vůči všem (erga omnes): příkladem jsou věcná práva. Relativní subjektivní právo je takové, které vytváří právní vztah mezi oprávněným a jednou nebo několika dalšími osobami: např.
Jaká jsou omezení vlastnického práva
Omezení vlastnických práv má více podob. V článku se seznámíte se čtyřmi nejčastějšími typy – věcné břemeno, zástavní, nájemní či předkupní právo. Koupě nemovitosti totiž nemusí být kvůli těmto omezením nemožná, ale přináší s sebou určitá specifika z pohledu dalšího nakládání a využívání.
Co je obsahem vlastnického práva
Obsah vlastnického práva
Vlastnické právo je chápáno jako soubor následujících dílčích práv: právo věc držet (ius possidendi), právo věc užívat a požívat její plody a užitky (ius utendi et fruendi) a. právo s věcí nakládat (ius disponendi).