Jaký je nejlepší substrát pro pokojové rostliny?

Jak namíchat substrát pro pokojové květiny

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jaký je nejlepší substrát

Existuje mnoho substrátů pro rostlinná akvaria, ale absolutní jedničkou jsou substráty z pálené hlíny, které poskytují vynikající podmínky a živiny pro rostliny. Nemají jenom za úkol výživu rostlin, ale dokáží ovlivnit i celkový stav Vašeho akvaria.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi substrátem a rašelinou

Rašelina zajišťuje nasákavost a snižuje pH. Univerzální substrát má všechny složky namíchané v takovém poměru, který vyhovuje většině pěstovaných rostlin. Hodí se pro: balkonovky s běžnými nároky, například pelargonie, fuchsie, bidends, petunie.

Jak si vyrobit vlastní substrát

Vlastní substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Co pridat do substratu

Substráty se nejčastěji míchají ze zeminy, humusu, rašeliny, písku a případně i perlitu. Tuto směs zároveň obohacujeme o živiny (kvalitní kompost, guano apod.). obohatit můžeme substrát i o mykorhizní houby, to je již ale vyšší level.

Jak casto Presazovat pokojové rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Jak namíchat substrát s perlitem

Pokud se chystáte vysévat, musí substrát obsahovat také hodně živin, aby mohla rostlina rychle růst. Vhodné je použití rašeliny s kompostem a pískem v poměru 2:1:2, nebo samotné rašeliny s pískem (či perlitem) v poměru 1:1, ale budete muset přidat umělá hnojiva.

Co je to Morovka

slatinka (morovka) – rašelinná zemina, obsahuje často uhličitan vápenatý, pH 4–7, nižší nakypřovací schopnost, vhodná pro kamelie a hortenzie. kořeny kapradin – především kořeny kapradiny druhu podezřeň (Osmunda regalis) a osladič (Polypodium vulgare).

Na co je dobrá rašelina

Do půdy přidává humus a zlepšuje její strukturu (provzdušňuje, dělá ji „lehčí“). Rašelina neobsahuje žádné živiny a je mírně kyselá. Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.).

Co zasadit do rašeliny

V substrátu s rašelinou, tedy v kyselém prostředí, pěstujeme například borůvky, brusinky, azalky nebo rododendrony. Ale i další vřesovištní rostliny, pro které je kyselá půda přirozenou.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Jakou zem na rajčata

Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Co s použitým substrátem

Použití starého substrátu na jaře

Pokud chcete použít čistě přírodní hnojivo, tak k 70% starého substrátu přidejte 30% kompostu s pár hrstmi organické přísady jako je například rybí moučka nebo vermikompost. Vše důkladně promíchejte a máte připravený kvalitní substrát, do kterého můžete vysadit nové rostliny!

Jak sázet pokojové rostliny

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Na co se používá perlit

Pro svou nízkou hustotu a díky své nízké ceně má perlit široké využití:ve stavebnictví se přidává do lehkých omítek, malt, izolací, stropních tvárnic a filtrů.v zahradnictví se perlit používá jako doplněk půdy nebo samostatně jako médium pro hydroponii nebo při množení rostlin řízky.

Jak poznat pokojovou hortenzií

Pokojová hortenzie (Hydrangea macrophylla) je rostlina, která okamžitě upoutá pozornost svými překrásnými kulovitými květy, okolíky. Nejlépe se jí daří na světlém stanovišti, které je chráněno před silným poledním sluncem. Ideální je stanoviště s teplotami okolo 16° C.

Na co se hodí rašelina

V substrátu s rašelinou, tedy v kyselém prostředí, pěstujeme například borůvky, brusinky, azalky nebo rododendrony. Ale i další vřesovištní rostliny, pro které je kyselá půda přirozenou.

Co použít místo rašeliny

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Které rostliny potřebuji rašelinu

Je využívána v zahradnictví, zejména k pěstování zvláštních druhů okrasných rostlin, které vyžadují kyselé, humózní půdy (například, vřes, vřesovec, rhododendron, azalky, apod.). Rašelina má dobrou nasákavost a květináče s rostlinami naplněné rašelinou snadno nasají vzlínáním roztok (voda a živiny).

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak dezinfikovat substrát

Substrát můžeme také dezinfikovat teplem, propařením, ohřátím v mikrovlnce nebo v troubě. Teplo zabije jak škůdce, tak choroby, které by v substrátu přežívaly. V čistě rašelinových substrátech se smutnice nevyskytují, nemají v nich co konzumovat.

Kam vyhodit substrát

Jasně, vyžilý substrát můžete vyhodit do popelnice, ale existují ekologičtější řešení, na kterých navíc ještě ušetříte, neboť nebudete muset neustále dokupovat zbrusu nové médium do pěstebních nádob. Naopak, kvalitní pěstební substráty, které vám doporučujeme o něco níže, pak můžete použít i opakovaně.

Kdy se Presazuji pokojové rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.