Jaké je nejsladší víno?

Které víno je nejsladší

Synonyma sweet, suss, dulce, doux. Jedná se o nejsladší kategorii, obsah zbytkového cukru je u těchto vín vyšší než 50g na litr. Z přívlastkových vín sem spadají výběry z bobulí, výběry z cibéb, ledová, slámová a ostatní likérová vína.

Které víno je nejlepší

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma. Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás.

Jaké víno je suché

Nejjednodušším způsobem je řídit se podle odrůd. Většinu tradičních odrůd jako je Chardonnay, Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené, Pinot Noir, Frankovka, Cabernet Sauvignon nebo Merlot většinou najdete jako suchá vína.

Jaký je rozdíl mezi Polosuchým a Polosladkým vínem

Rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem je v obsahu zbytkového cukru. Rozdíl obsahu zbytkového cukru je přitom výrazný: 4-12 gramů/litr u polosuchého vína. 12-45 gramů/litr u polosladkého vína.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Jaké je víno Chardonnay

Chardonnay je vinnou odrůdou, na kterou můžete narazit po celém západní i východní Evropě. Její projev je však velmi různorodý a závislý na přírodních podmínkách jednotlivcýh oblastí původu. V mírnějších podmínkách bývají vína plná, velmi minerální, ale s výraznou kyselinou.

Co je to primitivo

Odrůdě se říká Primitivo, protože je ve všech ohledech napřed, kvete, zabarvuje hrozny i dozrává velmi brzo. Sklizeň Primitiva probíhá od půlky srpna nejpozději do poloviny září. Název odrůdy je odvozen od latinského „primativus“ nebo italského „primaticcio“, v obou případech znamenající „brzo dozrávající“.

Jak si vybrat víno

Při výběru vína vždy čtěte etiketu, která vám hodně napoví. Naleznete tam druh vína, odrůdu, většinou i ročník sklizně, původ vína, údaje o obsahu cukru a alkoholu. Na etiketě se často nachází i doporučení k jakému pokrmu je dané víno vhodné.

Jak poznat suché víno

Z hlediska zbytkového cukru dělíme víno do 4 skupin: Suché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr. Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr.

Jak se pozná kvalitní víno

Víno dobré kvality bude mít vždy intenzivní a zářivou barvu. Ta je také indikátorem jeho věku: v případě červeného vína platí, že čím je odstín bližší červené dooranžova tzv. „cihlové“, tím starší to bude ročník; je-li víno jasné a jeho barva se blíží spíše fialově nachové, je mladší.

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Co znamená Merlot

Odrůda Merlot je původem z Francie, geneticky blízká Cabernet Franc. Jméno je odvozeno od francouzkého slova “merle”, které česky znamená kos. Tento pták má totiž bobule hroznů Merlotu v oblibě. Merlot se používá do směsí s odrůdou Cabernet Sauvignon.

Co je to Cabernet

Cabernet Sauvignon je jednou z nejuznávanějších odrůd červeného vína na světě. Pěstuje se téměř ve všech hlavních zemích produkujících víno napříč různým podnebím – od kanadského údolí Okanagan až po libanonské údolí Beqaa.

Co je Zinfandel

Zinfandel je modrá odrůda evropského původu, velkého úspěchu dosáhla však v USA, převážně v Kalifornii. Najdeme ji na vinicích v USA a v Itálii. Je možné z ní vyrobit dobrá suchá i mírně sladká rosé stejně jako plná, kořenná červená vína.

Jak chutná Primitivo

Mezi nejčastější chutě, které můžete v odrůdě Primitivo najít jsou třešně, jahody, lesní bobulové ovoce se sladkým kořením jako je skořice a čokoláda. Díky vyzrálosti hroznů ovocné tóny mohou přecházet až do sladkých džemovitých a sušených tónů.

Jaké víno se doleva

Všechna vína – červená, bílá i šumivá – se smí dolévat, aniž by byla sklenička prázdná. Dolévání vína už povoluje i protokol anglické královny. Člověk by však neměl být nedočkavý a nalít si sám. V restauraci ostatně víno nenalévá ani ten, kdo ho vybíral.

Co to je tiché víno

Tiché víno je takové víno, které nešumí (nejde o šumivé či perlivé víno) a je klidné. Někdy se může jednat i o označení odrůdy a ročníku a někdy se takto označují vína s nulovou spotřební daní. Všechna označení se vztahují na jednu a tutéž věc – obyčejné víno.

Jak poznat bile suché víno

Bílé víno dle obsahu cukruSuché víno – obsah zbytkového cukru do 9 gramů/litr.Polosuché víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 4-12 gramů/litr.Polosladké víno – obsah zbytkového cukru v rozmezí 12-45 gramů/litr.Sladké víno – obsah zbytkového cukru nad 45 gramů/litr.

Jak poznat sladke cervene víno

Sladké víno je víno s maximálním zbytkovým cukrem od 45,1 gramů zbytkového cukru nahoru. Jedná se už o velmi sladká vína, která se dobře hodí k dezertům, nebo sami dezertem mohou být. Sladká vína jsou často vyráběna z velmi vyzrálých hroznů a především pak z hroznů, ze kterých byla nějakým způsobem odstraněna voda.

Jak se čte Sauvignon

Sauvignon neboli Sauvignon blanc (soviňon nebo soviňon blán) je světoznámá aromatická odrůda, která prospívá například ve francouzských oblastech Bordeaux (bordó) a blízko řeky Loire (loár, česky Loara, bez Loary…)

Jak se vyslovuje Halloumi

Halloumi. Halloumi (čte se chalumi) je výborný sýr, který se vyrábí z ovčího, kozího nebo směsi obou mlék. Je slanější a vrže mezi zuby.

Co je to Primitivo

Odrůdě se říká Primitivo, protože je ve všech ohledech napřed, kvete, zabarvuje hrozny i dozrává velmi brzo. Sklizeň Primitiva probíhá od půlky srpna nejpozději do poloviny září. Název odrůdy je odvozen od latinského „primativus“ nebo italského „primaticcio“, v obou případech znamenající „brzo dozrávající“.

Odkud je Primitivo

Původ červeného italského vína Primitivo

Odrůda Primitivo pochází z městečka Gioia Del Colle, která leží v italské Apulii.

Jak správně nalít víno

pokud víno nalévá přímo hostitel, nalije první trochu vína sobě a pak ostatním zleva a nakonec dolije do své sklenice. Láhev po nalití všem zúčastněným opětovně nezátkujeme. Pokud budete podávat nový druh vína, přineste i čisté sklenice, a to i případě že jsou vína stejné barvy.

Jak se spravne pije víno

Víno se nalévá do jedné až dvou třetin sklenice, aby se ním mohlo jemně zakroužit a tím se nám víno více “otevřelo”. Uvolní se tím z něj jeho aromatické látky a my si tak můžeme lépe vychutnat jeho vůni. Sklenici s vínem držíme za stopku (ne za tělo ani za patku), abychom víno neohřívali.