Jaký je rozdíl mezi anorexií a mentální anorexií?

Jak začíná mentální anorexie

Prvních příznaků mentální anorexie si zpočátku nevšimnou ani nejbližší příbuzní. Onemocnění může začít například dietami, které vypadají na první pohled zcela neškodně (např. vyřazení cukru či sladkostí ze stravy). Váhový úbytek může v některých případech postupovat velmi pomalu.
Archiv

Jak vypadá anorexie

U anorexie je to především úzkost, kognitivní rigidita, vyhýbavé chování, perfekcionismus a obsedantní (nutkavé, vtíravé) rysy. Bulimie je spojována s emoční labilitou, nezdrženlivostí, impulzivitou, hraniční osobností a depresivními stavy. U obou poruch lze sledovat problémy ve vnímání a hodnocení vlastního těla.
Archiv

Jak poznám že mám mentální anorexii

PříznakyZtráta vlasů či zhoršení jejich kvality.Bolesti hlavy.Bledá pleťPytle pod očima.Prudké změny nálad.Perfekcionismus, obsedantní rituály.Ztráta libida či naopak promiskuita.Nošení volného oblečení, které zakrývá postavu.
Archiv

Co to je mentální anorexie

Mentální anorexie (latinsky anorexia nervosa, z řečtiny an – zbavení, nedostatek; orexis – chuť) je duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a vybudováním si závislosti na pocitu hladu vycházející ze zkreslené představy o svém těle; spolu s bulimií se řadí mezi tzv. poruchy příjmu potravy.

Proč vzniká mentální anorexie

Příčiny mentální anorexie nejsou zcela jasné. Předpokládá se význam genetické predispozice. Zpravidla mladá dívka získá chorobný (a velmi často zcela nesprávný) pocit tloušťky, které se chce za každou cenu zbavit, a zkreslenou představu o vlastním těle; dále pak vtíravé, nutkavé myšlenky na udržení nízké hmotnosti.

Jak dlouho se léčí z anorexie

Pacienti mnohdy přicházejí k lékaři s jiným, přidruženým problémem, chtějí jej léčit, ale co je pro ně zásadní – nechtějí přibrat. „Bez toho však vyléčit nejde,“ říká prof. Papežová. „U poruch příjmu potravy se uvádí délka léčby až šest let.

Jak poznat že mám PPP

Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.

Jak se vyléčit z mentální anorexie

Léčba může probíhat ambulantně, formou denního stacionáře nebo i za hospitalizace. O nejvhodnější formě léčby rozhoduje lékař: bere přitom v úvahu nejen tělesný stav, ale i sociální a psychické faktory. Psychoterapeutická léčba může probíhat individuálně nebo ve skupinách.

Jak můžu mít anorexii

Prvním krokem léčby je zrušení důsledků hladovění zvýšením tělesné hmotnosti a normální skladba potravy. U lehčích případů toho lze dosáhnout ambulantně, u středně těžkých a těžkých případů je nezbytná hospitalizace. Farmakologická léčba může být často užitečná, zvláště užívání antidepresiv.

Co je to Orthorexie

Ortorexie (latinsky Orthorexia nervosa) je psychické onemocnění, které lze přeložit jako správná chuť (z řec. orthos = správné, orexis = chuť). Jedná se o patologickou posedlost zdravou výživou a biologicky čistými potravinami, proto ji také řadíme mezi poruchy příjmu potravy.

Jak zacina PPP

Na začátku lze vypozorovat určité rizikové chování – držení diet (rozvinuté zejména u žen), rostoucí nespokojenost s vlastním tělem, přání zhubnout, vynechávání hlavního jídla aj.

Jak dlouho může trvat anorexie

Průměrná doba ošetření nemocných s poruchou příjmu potravy byla v ČR v loňském roce šest týdnů. Může se to zdát hodně, ale podle odborníků to zejména u mentální anorexie není dlouhá doba, pro někoho je dokonce nedostatečná. „Dívky s velkou podvýživou potřebují delší hospitalizaci.

Co je to Drunkorexie

Drunkorexie a alkorexie jsou velmi nebezpečné formy závislosti na alkoholu, které jsou spojené s poruchou příjmu potravy. Toto onemocnění postihuje hlavně mladší konzumenty a převážně ženy. Ohroženi jsou však i ženy či muži středního nebo zralého věku.

Jak se projevuje Ortorexie

Zastánci ortorexie jsou radikálními odpůrci uměle hnojených, geneticky upravovaných potravin bez použití chemických konzervantů a barviv, zaměřují se zásadně a bez výjimky na bio potraviny ze specializovaných obchodů s tím, že odmítají jakékoliv jiné způsoby stravování.

Co je Orthorexia

Orthorexie (latinsky orthorexia nervosa) je psychická porucha, při které se člověk (ve větší míře, než která je považována za „normální“) upíná na zdravou stravu. Orthorektikem je tedy ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času a při porušení svých stravovacích zásad se cítí provinile.

Jak poznat že má nekdo PPP

Tomu, že někdo trpí poruchou příjmu potravy, mohou nasvědčovat různé projevy nápadného chování při jídle, jako je např. zvýšená konzumace dietních výrobků, velmi pomalé jedení, extrémně důkladné rozžvýkání každého sousta nebo krájení jídla na velmi malé kousky.

Jak zastavit anorexii

Léčba mentální anorexie je obtížná a její základ spočívá v psychologické práci s postiženým. Pokud ještě nemoc nedospěla příliš daleko, je možné pacientku léčit ambulantně, u těžších případů je však nutná hospitalizace. Tehdy probíhají laboratorní a další vyšetření přímo v nemocničním zařízení.

Co je to porucha příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou duševní poruchy spojené s neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství a úzce souvisejí s nevhodným vnímáním vlastního těla (poškozeným sebeobrazem). Nejčastěji se v tomto kontextu hovoří o mentální anorexii a bulimii.

Co je to Bigorexie

Muskulární dysmorfie (také svalová dysmorfie, bigarexie, bigorexie, vigorexie, svalová dysmorfická porucha, dysmorfofobie, Adonisův komplex, obrácená anorexie) je duševní nemoc vycházející ze syndromu malosti, jejím hlavním příznakem je chorobná závislost na cvičení a snaha o to, být stále mohutnější.

Jak se chovat k lidem s anorexii

je vhodné začínat od konkrétních, srozumitelných a aktuálních kroků a neřešit vzdálené problémy; anorexie přišla s některými postoji a názory, které nemocný a jeho okolí pokládali za správné, a se změnami jídelního chování, které mu v určitém směru musely vyhovovat.

Co to je Body Dysmorphia

Dysmorfofobická porucha je onemocnění charakterizované tím, že daný jedinec je přesvědčený o tom, že má jednu či více deformit na povrchu těla. V důsledku toho opakovaně vyhledává lékaře – zejména dermatology, plastické chirurgy a stomatology k odstranění různých nedostatků.

Co je to Dysmorfická porucha

Tělesná dysmorfická porucha se podle Mezinárodní klasifikace nemocí řadí mezi hypochondrické poruchy. Postižený člověk se prakticky neustále zabývá domnělou „vadou“ na svém těle, které přikládá neúměrně velký význam (natolik, že to významně ovlivňuje jeho každodenní život).

Jak bojovat s bludy

Jedním z terapeutických cílů je motivovat pacienta k užívání antipsychotik, která jsou léčbou volby. U bludů somatického podtypu může pomoci léčba antidepresivy. Kognitivně behaviorální terapie vyvinula strategie pro léčbu chronických bludů. Specifickou strategií pro změnu bludného přesvědčení je periferní dotazování.

Co je to Dysmorfie

Muskulární dysmorfie (také svalová dysmorfie, bigarexie, bigorexie, vigorexie, svalová dysmorfická porucha, dysmorfofobie, Adonisův komplex, obrácená anorexie) je duševní nemoc vycházející ze syndromu malosti, jejím hlavním příznakem je chorobná závislost na cvičení a snaha o to, být stále mohutnější.

Co to je stihomam

Termín stihomam se již příliš často nepoužívá a je nahrazen známějším slovem paranoia. Jde o nepříjemné subjektivní pocity, že je člověk sledován a pronásledován. Bývá přítomna například u paranoidní schizofrenie.