Jaký je rozdíl mezi centralizovaným a decentralizovaným státem?

Co to je centralizovaný stát

V řízení státu je to princip, při němž se politická moc a zodpovědnost přenáší z různých místních, národních a regionálních institucí a orgánů obvykle na centrální orgány státu.

Co je to centralizace a decentralizace

Princip centralizace veřejné správy spočívá v soustředění jejího výkonu v rukou „centra státu“, tedy jeho ústředních orgánů, které mají rozhodující pravomoc ovlivňovat veškerou činnost správy. Decentralizace je procesem přesunu (delegace) části výkonu veřejné správy na jiné subjekty odlišné od státu, tzv.
Archiv

Co znamená decentralizovaný

Decentralizaci lze popsat jako delegování (přenesení) pravomocí a s tím souvisejících odpovědností z vyšších (nadřízených) složek systému (obvykle systému správního,administrativního apod.) na nižší (podřízené) složky téhož systému.

Co je to centralizace

Centralizace je metoda organizování a řízení, kdy jsou manažerské a rozhodovací pravomoci soustřeďovány do rukou vrcholového managementu organizace. Centralizace umožňuje na jedné straně jednotné rozhodování „z centra“, na druhé straně omezuje autonomii organizačních útvarů a může snižovat flexibilitu rozhodování.

Kdo zavedl centralizaci

Josef II. se snažil o centralizaci říše. Z toho důvodu chtěl jako jediný a jednotící jazyk prosadit němčinu oproti dosavadnímu respektu k zemským jazykům.

Co je to Dekoncentrace

Dekoncentrace je pak rozdělením výkonu veřejné správy na více organizačních jednotek v rámci organizační struktury jednoho veřejnomocenského subjektu. Rozlišuje se koncentrace a dekoncentrace vertikální a horizontální.

Kdy vládla Marie Terezie

Celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, se narodila ve Vídni jako nejstarší dcera Karla VI. a Alžběty Kristýny Brunšvické. Byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a manželkou císaře Svaté říše římské. Habsburské monarchii vládla v letech 1740–1780.

Jaké reformy zavedla Marie Terezie

Reformy, ze kterých čerpáme dodnes

Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.

Co to je samospráva

Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy(rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Kdo provádí kontrolu veřejné správy

Parlamentní kontrola veřejné správy

jedná se o kontrolu vykonávanou zákonodárným orgánem, resp. zastupitelskými orgány obcí a krajů. Obecně platí, že zákonodárná moc ovlivňuje moc výkonnou (veřejnou správu) především vydáváním zákonů.

Co vybudovala Marie Terezie

Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.

Jak se říkalo Marie Terezie

Od narození se však Marii Terezii říkalo Mädi. Mädi si často hrávala se svou stejně starou sestřenicí Marií Valerií, dcerou císařovny Alžběty a zůstaly přítelkyněmi.

Jak dlouho žila Marie Terezie

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (13. května 1717, Vídeň – 29. listopadu 1780, Vídeň), z rodu Habsburků byla arcivévodkyně rakouská, královna uherská (oficiálně uherský král, Rex Hungariae), královna česká a markraběnka moravská atd.

Kdo tvoří samosprávu

Za zájmovou samosprávou je považována školní samospráva, jejímž prostřednictvím se na řízení školy podílejí žáci a jejich rodiče. Na veřejných vysokých školách samosprávu vykonávají členové akademické obce prostřednictvím jimi voleného akademického senátu a prostřednictvím dalších akademických orgánů.

Jak se dělí samospráva

Samospráva se obvykle rozděluje na územní, zájmovou či profesní.

Co patří do veřejné správy

Typicky jde v českých podmínkách o nařízení vlády, obecně závazné právní předpisy ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy, obecně závazné vyhlášky krajů a obcí v samostatné působnosti, nařízení krajů a obcí ve věcech přenesené působnosti.

Co spadá do veřejné správy

Vymezení veřejné správyspráva území, státu, kraje, obce.správa věcí, ke kterým má veřejnost vlastnická práva.správa veřejných záležitostíspráva veřejných financíspráva užívání veřejných objektů a zařízení

Proč začala sedmiletá válka

Hlavním důvodem války bylo odmítání pragmatické sankce a Marie Terezie jako následovnice trůnu a také nárokování pruského krále Fridricha II. na slezská území. Proto jsou první dva konflikty také nazývány jako „slezské války“ a třetí konflikt jako „sedmiletá válka“. První slezská válka byla vedena v letech 1740 – 1742.

Kde žila Marie Terezie

Marie Terezie vládla z Hofburgu, hlavního a nejstaršího sídla Habsburské dynastie. Na prvním místě je ale potřeba říci, že zmíněný film Marie Terezie se zde nenatáčel. Interiéry i exteriéry Hofburgu suploval arcibiskupský zámek v Kroměříži, jeho reprezentační sály a sala terrena.

Koho si vzala Marie Terezie

František I. Štěpán LotrinskýMarie Terezie / Manžel (sňatek: 1736–1765)František I. Štěpán Lotrinský byl lotrinský vévoda, těšínský kníže, toskánský velkovévoda a císař Svaté říše římské. Se svou manželkou Marií Terezií byl zakladatelem habsbursko-lotrinské dynastie. Wikipedie

Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou účasti občanů na výkonu veřejné správy

Veřejnou správu lze podle subjektů veřejné správy rozlišovat také na přímou, prováděnou přímo orgány státu, a nepřímou, vykonávanou v přenesené působnosti na základě a v souladu se zákony jinými orgány (obcemi, kraji) nebo určitými fyzickými osobami (např. lesní stráž).

Jaký je rozdíl mezi samosprávou a státní správou

Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.

Co dělá samospráva

Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Jak se dělí státní správa

Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …

Kdo patří do státní správy

Státní správu členíme na ústřední, vykonávanou státními orgány s celostátní působností jakými jsou ministerstva a jiné ústřední orgány státní správy a územní vykonávanou státními orgány s omezenou místní působností, mezi které patří například úřady práce, finanční úřady, úřady obcí a krajů vykonávající státní správu v …