Jaký je rozdíl mezi dýmkou a fajfkou?

Co je to fajfka

„Fajfka“ je hovorové synonymum slova „dýmka“. Slovo dýmka pochází z českého slova „dým“. Slovo „Fajfka“ pochází z německého slova „Pfeife“, proto někteří lidé pod slovem fajfka myslí „tyrolskou dýmku“. „Čibuk“ je totéž co „lulka“, tj.

Jak funguje dýmka

Není na tom nic složitého. Když taháte ze šlauchu, vháníte tak žhavý vzduch od uhlíku do korunky, kde je uložen tabák. Vzhledem k tomu, že tabák používaný do dýmek je mokrý, dochází tak horkým vzduchem k jeho vysušování a pálení, což samozřejmě vyvolává dým. Kouř pokračuje tělem dýmky až do skleněné vázy s vodou.

Jak správně napěchovat dýmku

Třetina tabáku se dává do hlavičky na lehko, kouřový kanálek totiž potřebuje mít dobrý přístup vzduchu. Druhá třetinu tabáku se mírně přitlačí a třetí špetka se upěchuje silněji. Říká se, že tah dýmky by měl být asi takový, jako když sajete vodu brčkem.

Jak vybrat tabák do dýmky

Pro výrobu tabáku do vodní dýmky se používají tabákové listy odrůdy Oriental, Burley, Virginie a občas můžete narazit také na doutníkové listy. Virginie je nejčastěji používaný tabák, který může mít různou sílu dle tajného postupu výroby každé značky.

Co to jsou Lulky

Mnohem vznešenější a také méně používané slovo pro toto "náčiní ke kouření", jak říká slovník, je čibuk. Přesně řečeno, čibuk je určitý druh dýmky. Je to fajfka s krátkým vodorovným troubelem, které se jiným slovem také říká lulka.

Jak vypadá lulka

Lulkou nebo čibukem se označují druhy dýmky s krátkým vodorovným troubelem. Občas se setkáte i s označením dlouhé dýmky. Není to chyba a nejedná se o fajfky, ale o čtenářské dýmky, jež mají dlouhý náustek.

Jak často čistit dýmku

Stejně jako u řady jiných věcí, i o dýmku je potřeba se starat, což především znamená ji po každém kouření vyčistit.

Jak dlouho vydrží dýmka

Výdrž kokosového uhlí je přibližně 90–120 minut a rychlozápalných uhlíků okolo 30–60 minut. Vodní dýmky mají několik modifikací.

Jak často měnit filtr v dýmce

Jak často měnit filtr Rozhodně se nedoporučuje měnit filtr po několika kouřeních jak doporučuje, zřejmě z ekonomického hlediska, výrobce. Chuť kvalitního tabáku je několikerým používáním filtru rozhodně ovlivněna. Proto je třeba filtr měnit po každém kouření.

Jak dlouho vydrží tabák do vodní dýmky

Ale ani při výborném skladování nevydrží tabák do vodní dýmky věčně. Pokud se vám zdá tabák do vodní dýmky vyschlý, použijte melasu, tabák se tím oživý a omladí. Výrobci všeobecně doporučují vykouřit tabák pro vodní dýmky do dvou let.

Z jakého dřeva se vyrábějí dýmky

Nejlepším materiálem pro výrobu dýmky je kořen vřesu bílého, bruyér. To se dozvíte jak od profesionálních dýmkařů, tak od těch amaterýských, kteří si radí na internetových diskuzích. Dýmkaři si toto dřevo oblíbili kvůli jeho tvrdosti a odolnosti vůči zkysnutí, kterému podléhají jiné dýmky.

Co je to čibuk

Lulku nebo také čibuk bychom mohli označit za druh dýmky. Liší se především ve vzhledu, kdy lulka či čibuk mají mnohem delší troubel, jejímž ústí pak vdechujete tabákový dým. Často se můžete setkat se zaměňováním dýmky a fajfky.

Jak dlouho hoří dýmka

Doba kouření je přímo úměrná výdrži uhlíků a hlavně intenzitě kouření. Výdrž kokosového uhlí je přibližně 90–120 minut a rychlozápalných uhlíků okolo 30–60 minut. Vodní dýmky mají několik modifikací. Mezi známé patří bong, který se využívá ke kouření marihuany.

Jak se čistí dýmka

Standardní čištění se provádí za pomoci štětky (:-O), horké vody a JARu. Dýmku rozmontujte na nejmenších částí, štětkou pořádně vydrhneme tělo zevnitř a necháme uschnout.

Jak Nazhavit uhlíky do vodnice

Uhlík rozehřejte z obou stran, nejlépe na plynovém vařiči cca 5 min. Uhlík musí být nažhavený z obou stran kompletně jinak při položení na korunku pomalu dohasíná a dýmka rychle končí. Při použití rychlozápalných uhlíku, stačí jen rozpálit nad zapalovačem nebo sirkou.

Jak je škodlivá vodní dýmka

Při vykouření jedné dýmky (cca 15 g tabáku) vznikne 30–100x více dehtu a 17–50x více oxidu uhelnatého než v případě jedné cigarety. Velmi rizikové je v tomto případě zahřívání tabáku uhlíkem, jehož hořením vzniká právě velké množství oxidu uhelnatého a dalších toxických kovů jako rtuť nebo olovo (SZÚ, 2007).

Jaké filtry do dýmky

Jak již bylo řečeno výše, uhlíkové filtry jsou vpravdě nejoblíbenější. Uhlíkové filtry jsou určeny k zachycování dehtu a jiných škodlivin a karcinogenů obsažených v tabákovém kouři. Typickým představitelem uhlíkového filtru je Dr. Perl Junior od firmy Vauen.

Jak tahat vodní dýmku

2. Když máte ve skleněné váze správné množství vody, můžete dýmku sestavit. Nejprve spojte skleněnou vázu s kovovým tělem tak, že tělo (trubici a spodní část s těsněním) zasunete lehce do vázy. Kroucením potom zasunete tělo do vázy co nejníže, zároveň tím dýmku utěsníte.

Co se kouři ve vodní dýmce

Jako kuřivo se ve vodní dýmce používá tabák smíšený s melasou a glycerinem, který je vlhký a mazlavý a při hoření silně dýmá. Tabák se dodává v mnoha příchutích. K zahřívání tabáku se používá kokosové uhlí, případně dřevěné, v nejzazším možném případě rychlozápalné (tzv. RZU) dřevěné uhlí.

Jak se delaji Doutniky

Krycí list se ořízne oválným ocelovým nožem chaveta do správné podoby. Špička listu se umístí u paty doutníku a základna u jeho hlavy, což zajistí kuřákovi příjemnější chuť i vůni při prvních tazích. Stlačený svitek se pak položí napříč přes roh oříznutého krycího listu a od jednoho konce se začne balit.

Jak vybrat dýmku pro začátečníky

– První dýmku vybírejte z briárových dýmek. Pokud se máte naučit správně zacházet s dýmkou a vytvořit si základní návyky, pak s klasikou. – Volte dýmku standardní velikosti (délka cca 150 mm), lépe mírně zahnutou než rovnou a se standardní tloušťkou stěny hlavičky.

Jak moc škodlivá je vodní dýmka

Při vykouření jedné dýmky (cca 15 g tabáku) vznikne 30–100x více dehtu a 17–50x více oxidu uhelnatého než v případě jedné cigarety. Velmi rizikové je v tomto případě zahřívání tabáku uhlíkem, jehož hořením vzniká právě velké množství oxidu uhelnatého a dalších toxických kovů jako rtuť nebo olovo (SZÚ, 2007).

Jak připravit dýmku

Do skleněné vázy vodní dýmky nalijte takové množství vody, aby po sestavení dýmky (spojení vázy s kovovým tělem dýmky) dosahovala voda 3až 5 cm nad spodní okraj kovové trubice, která zakončuje tělo dýmky. Jako náplň vázy můžete pro zpestření místo vody použít i mléko nebo přidat do vody led pro větší ochlazení kouře.

Jak nahrat uhlíky doma

Jak uhlíky nažhavit

V domácím prostředí je volbou č. 1 elektrický žhavič. Vhodná je topná spirála v kombinaci s ochrannou mřížkou, narazit můžete také na komínové či podélné žhaviče. Využít lze i plynový sporák, tím myslím jeho desku – opět vám pomůže mřížka.

Jak Rozpalit uhlíky

Stačí je chvilku podržet nad zapalovačem nebo sirkou a samy se rozžhaví. Doba hoření je cca 40 minut. Pozor při samotném rozpalování uhlíků nepokládejte uhlík na korunku, poněvadž při spalování příměsí, které zajišťují samorozžhavení, vzniká nepříjemný kouř, který zkazí chuť i vůni tabáku!