Jaký je rozdíl mezi humanismem a renesanci?

Jaký je rozdíl mezi humanismem a renesancí

Středověké vzdělání směřovalo k poznání boha, humanisté chtěli poznávat především člověka. V českých zemích mohly být díky dobovým podmínkám posilovány především myšlenky humanismu, který se u nás spojil s náboženskou reformací. Řeší se otázky svobody myšlení a spravedlnosti společenského řádu.
Archiv

Jak poznat renesancí

Typické rysy renesanceantropocentrismus. Klade se důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život.individualismus. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností.humanismus.vědecký základ uměnírealismus.zesvětštěnínacionalizace uměnísběratelství
Archiv

Jak spolu souvisí renesance a humanismus

Humanismus měl svoje stoupence i odpůrce, spory o právo na svobodu a nový pohled na svět vedly k mnoha konfliktům. Vyvrcholily pak v občanských a náboženských válkách, které znamenaly konec renesančního humanismu. Pro renesanční umění je typické použití nového prvku, a tím je perspektiva.
Archiv

Co to je humanismus

Humanismus (z latinského humanus, lidský) je pozdější označení pro filosofické, literární a kulturní hnutí, vzniklé v Itálii ve 14. století, charakteristické obnoveným zájmem o klasické jazyky, antickou kulturu a filosofii a vysokým hodnocením lidské osoby, včetně její zbožnosti a ctností.

Co je to renesance

Z francouzského renaissance, které doslova znamená „opětovné narození, znovuzrození, obrození“.

Co je to renesanční člověk

Od těch časů se stalo zvykem označovat jako polyhistora, resp. „renesančního člověka“ významného učence, který se stal uznávanou kapacitou v mnoha oborech vědy a lidské činnosti. Jedním z prvních takto označených lidí byl bezpochyby Leonardo da Vinci.

Co se stavělo v renesanci

Vizitkou renesančních měst se stávají novostavby renesančních radnic, škol, lázní, kašen, lékáren a špitálů. Renesanční šlechta si nechává stavět rozsáhlé zámky a paláce, u nich jsou zakládány zahrady s fontánami a kašnami, letohrádky, oranžérie, fíkovny, jízdárny nebo míčovny.

Kdo byli humanisté

Kdo byl (a je) humanista

Humanistou byl původně míněn učitel rétoriky, rovněž učenec, který se zabývá antickými básníky, řečníky, historiky a filozofy. Pojem humanista se objevil v pozdním 15. století a byl rozšířen ve stol.

Kdy a kde vznikla renesance

Nový umělecký směr – RENESANCE – vznikl již na konci 13. století v oblasti dnešní Itálie, zatímco v ostatních částech Evropy stále ještě vládl předchozí umělecký sloh – gotika. Itálie byla rozdělena na městské státy – v jednom z nich, ve Florencii, došlo ke zrodu renesance.

Kdo psal v renesanci

K nejvlivnějším spisovatelům řazeným k renesanci patřili na jejím počátku italští autoři Giovanni Boccaccio a Francesco Petrarca, později pak Niccolò Machiavelli nebo Ludovico Ariosto.

Co je typické pro renesancí

Charakteristika renesanceOdmítnutí gotiky a „návrat k pramenům“Nové umělecké techniky a žánry.Renesance v uměníSekularizace a role náboženstvíIndividualismus a antropocentrismus.Dualismus těla a duše.Vzestup národních jazykůSběratelství

Kdy je renesance

Renesance (též renezance) je umělecký sloh a historická epocha, která vznikla ve 14. a trvala až do 16. století, kdy plynule přešla přes manýrismus v baroko. Vznikla v severní Itálii, odkud se kupeckými a poutnickými cestami postupně šířila do celé Evropy.

Kdo vymyslel renesancí

Zatímco se dosud zobrazovaly středověké náboženské náměty, nyní se umělci zaměřovali na zobrazování skutečného života. Iniciátorem renesanční architektury byl Filippo Brunelleschi /1377 – 1446/ – vytvořil kopuli florentského dómu – symbol renesance.

Co přinesla světu renesance

Ekonomický rozvoj západní a jižní Evropy umožnil v tomto období rozkvět umění, především malířství, sochařství a architektury. Renesance a s ní související humanismus však ovlivnily také dobovou filosofii, hudbu, přírodní vědy a četné další oblasti.

Co předcházelo renesanci

století a již zavedeným a obecně přijímaným pojmem je karolinská renesance. Dále je výraz užíván ve spojení s národními procesy v tomto období, např. anglická renesance, italská renesance atd. Předchůdcem renesance je gotika, její nástupce manýrismus.

Na co klade důraz renesance

Renesance přináší nový pohled na svět, jiné pojetí člověka, klade velký důraz na vzdělání. Do popředí se dostává světská tématika. Nově vzniká literatura zábavná (typické domácí téma Palečka) a tvorba zaměřující se na vzdělávání (Jan Blahoslav).

Kdo vymyslel renesanci

Zatímco se dosud zobrazovaly středověké náboženské náměty, nyní se umělci zaměřovali na zobrazování skutečného života. Iniciátorem renesanční architektury byl Filippo Brunelleschi /1377 – 1446/ – vytvořil kopuli florentského dómu – symbol renesance.

Na co se zaměřuje renesance

Architektura, malířství, sochařství

Renesanční umění zpracovává kromě tradičních křesťanských námětů hlavně výjevy z antické mytologie a historie, vznikají portréty významných osobností a řada světských staveb.