Jaký je rozdíl mezi jednoletou dvouletou a vytrvalou rostlinou?

Co znamená dvouleta rostlina

Dvouleté rostliny, zkráceně též dvouletky (bieny), jsou rostliny, které žijí dva roky: první jaro vyklíčí a vytvoří vegetativní orgány. Na druhý rok (stimulace růstového vrcholu obvykle mrazem) pak vyprodukují semena a uhynou – patří tedy do tzv. monokarpických (jednou plodících) rostlin.

Co je to jednoletá rostlina

Jednoletá rostlina (jednoletka) je v botanice druh rostliny, která dospívá, kvete a umírá v jednom roce. Nepříznivé období v zimě přečkávají nejčastěji semena, někdy výtrusy.

Jaké jsou jednoleté rostliny

10 jednoletých a dvouletých rostlin pro zahradu nebo květináče…Chrpa (Centaurea cyanus)Mák (papaver rhoeas)Clarkie (Clarkia amoena)Larkspur (Konsolidujte ajacis)Wallflower (Fiala Šedivá)zvonek (Zvonek střední)

Jaké rostliny jsou dvouleté

Typickými zástupci dvouletých rostlin jsou ze zeleniny mrkev, petržel a locika salátová, dále cukrová řepa, fiala letní, divizna velkokvětá, pšenice setá, ozimý ječmen, hadinec, užanka, kejklířka a měsíčnice. A například takový hořeček nahořklý je vlastně jednou z mála „striktně dvouletých“ rostlin.
Archiv

Kdy sít dvouletky

Dvouletky vyséváme právě v tomto období, v červnu a v červenci, do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený výsevný záhonek. Výsevy trpí při klíčení vlivem vysokých teplot (především u macešek), kdy půda velmi rychle vysychá, semínka proto jen slabounce zasypeme a po zalití je zastíníme a pravidelně zaléváme.

Jak pěstovat dvouletky

Dvouletky se množí převážně semeny.

Vyséváme je od června do srpna do truhlíků, pařenišť, případně dobře připravených záhonů. Mají rády spíše humózní půdu na slunném místě. Snesou však i polostín. Nevhodné jsou půdy suché nebo čerstvě hnojené chlévským hnojem.

Co je to letniček

Letničky jsou jednoleté rostliny, tzn. že během jednoho roku vyklíčí, vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a s prvním mrazem zahynou. Na rozdíl od trvalek, které se k zimnímu klidu stáhnou pod zem a následujícího roku opět vyraší, letničky zimu nepřečkávají.

Jaké letničky na záhon

10 nejkrásnějších letničekKrásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus)Slunečnice roční (Helianthus annuus)Černucha damašská (Nigella damascena)Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)Ostálka sličná (Zinnia elegans)Ostrožka zahradní (Consolida ajacis)Len velkokvětý (Linum grandiflorum)Vlčí mák (Papaver rhoeas)

Co je to trvalka

Trvalky jsou víceleté, vytrvalé rostliny, které − na rozdíl od stromů a keřů − nevytváří žádné dřevnaté výhonky. Na jaře patří k prvním kvetoucím rostlinám v zahradě, již v únoru se objevují talovíny, sněženky a krokusy. V létě se k nim přidávají překrásné trvalky.

Kdy zasít semínka

Přímý výsev na záhon můžeme zkusit už ke konci února, pokud bydlíme v oblastech, kde je tepleji. Chladno nevadí semínkům kořenové a naťové petržele, stejně tak hrachu. V březnu pokračujeme v předpěstovávání lilků, paprik a rajčat, stejně tak brokolice, květáku, kedlubny, salátu, cibule či celeru.

Jak dlouho kvete Pomněnka

Pomněnka lesní kvete od května do září.

Co do truhlíků do stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Jak se starat o letničky

Péče o rostliny

Během roku rostliny pravidelně hnojte hnojivem pro letničky a zalévejte. Většina letniček vyžaduje poměrně pravidelnou zálivku, po delším přísušku totiž dochází k zastavení násady květů. Rostliny naopak začnou vytvářet semena, kterými ukončí svůj životní cyklus.

Kdy hnojit letničky

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Kdy hnojit trvalky

Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.

Jaké jsou vytrvalé rostliny

Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Kosatec sibiřský (Iris sibirica)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)

Jak hluboko zasadit semínka

Takže třeba hrách a fazole se dávají cca 4 cm pod zem (normálně je tam zapíchnu dvěma prsty), rajčata, papriky nebo okurky vysévám cca 0,5 cm pod zem a pidi semínka, jako třeba kedlubny, mrkev nebo zelí jen popráším zeminou, aby se semínka při zálivce nevyplavila.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Co symbolizuje Pomněnka

“ Nešťastná snoubenka pak nosila modré květinky, pojmenované pomněnky, až do své smrti na jeho hrob. – Pomněnka je symbolem věrné lásky, věrnosti a přátelství až za hrob. – Pomněnka je Venušinou rostlinou a vyjadřuje nejčistší sílu ženského principu.

Kdy zasít pomněnky

Výsev – semínka pomněnky vysévejte v červnu do teplého pařeniště. Můžete je také vysít do výsevných misek nebo květináčků umístěných na parapetu. Ten by měl být slunný, ale bez přímého slunce. Použijte substrát učený pro výsev.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co v červenci do truhlíku

Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.

Jak casto hnojit letničky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Jak casto hnojit Letnicky

Hnojení: Doporučuje se hnojit alespoň jednou až dvakrát v období květu. Pokud jste již zakoupili zeminu, která obsahuje patřičná hnojiva, můžete hnojení vynechat. Zalévání: Letničky potřebují dostatečně zalívat, podporuje to růst jejich kořenového systému.

Kdy začít hnojit

Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.