Co to je jez
Jez je vzdouvací zařízení v korytě toku , v němž trvale nebo dočasně vzdouvá vodu k různým VH účelů.
Proč se staví jezy
Slouží k tomu, aby se spád vody využil pro výrobu energie (vodní mlýn, vodní pila, vodní elektrárna aj.), případně se buduje kvůli regulaci vodního toku (ochrana proti povodním, zvýšení splavnosti). Obvyklá výška jezu se pohybuje od necelého jednoho metru až po přibližně 3 metry.
Jak poznat nebezpečný jez
Jak poznám nebezpečný jezbřeh lemují pomníčky utonulých nebo výstražné cedule.nebezpečný jez bývá vyznačen v kilometráži řeky.vytváří se válec – voda se vrací zpět pod jez a plynule neodtékávoda tiše přepadáváznačně zpěněná voda.netvoří se žádné vlny.
Co je koruna jezu
Koruna jezu
– nejvyšší místo přepadu vody na jezu.
Jak se chovat pod jezem
Obvykle je záchrana z válce vedena ze břehu pomocí házečky, přivázaného záchranného kruhu nebo lana. Před hozením je nezbytné navázat s tonoucím vizuální kontakt. Pomoc může být poskytnuta z jiné lodi z prostoru pod jezem. V obou případech hrozí pád nebo vtažení zachránce do válce a proto by měl být vždy jištěn.
Co je to Slajsna
Část jezu, která je určená ke sjíždění. Šlajsna má pravou a levou kozu, mezi nimiž je propust, kudy teče proud.
Jak bezpečně sjet jez na kanoi
Jak bezpečně sjíždět jezy
Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.
Jak se sjíždí jez
Jak bezpečně sjíždět jezy
Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.
Jak sjet jez na raftu
Jak bezpečně sjíždět jezy
Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.
Jak to vypadá pod jezem
Jez ve tvaru S, kde dole nedopadá voda na spodní hladinu shora, ale je směrována dopředu, je při odtékání spodní vody bezpečný. Pozor ale při zvýšení spodní hladiny – to se ocitne spodní ohyb pod vodou a vzniká plochý silný válec. Pokud dole válec není a voda odtéká, skáčeme tyto jezy úplně bokem.
Co je propust
Propust (propusť) je část jezu nebo hráze (žlab nebo koryto) umožňující volné protékání vody. Její přelivná hrana je umístěna níž než přelivná hrana zbylé části jezu a zpravidla má propust výrazně menší spád než samotný jez.
Jak se řídí kánoe
Zadák přidržuje loď za lub nebo límec blíže špičky lodi nebo za přední úchyt. Háček nastupuje do lodi první. Oba dva sedí v kánoi co nejblíže lubu (boku) kánoe na straně, na které pádlují. Sezení v lodi by mělo být pevné, ale nikoli ztrnulé, neboť pohybem celého těla přenášíme pohyb na loď.
Co to je parabolický jez
Parabolické jezy jsou standardně nejhorší zabíjáky. Jsou sjízdné jen při velmi velmi velmi nízkých stavech. Pak se jezdí raději předem, protože dole pod nimi bývá dostatečná hloubka. Je potřeba se velmi intenzivně rozjet, abychom nezůstali na hraně, mírně se zaklonit pro plošší dopad a dole se chytat pádlem o hladinu.
Jak sjíždět vodu
Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.
Co je to mezní frekvence
Mezní kmitočet – je to frekvence, při kterém dojde ke zmenšení zisku o -3 dB. Značí se většinou fM, jinak též fD, f0 fC . To znamená, že v tomto okamžiku na výstupu propusti je napětí (1/√2)x menší, než vstupní. Nebo jinak, klesne na 0,707 napětí vstupního ( UOUT = 0,707 .
Jak se sedí v kánoi
Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.
Co dělá zadák
Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.
Jaké boty si vzít na vodu
Obuv na vodu – ať už zvolíte neoprenové nebo staré tenisky, obuv by měla mít plnou špičku, musí na noze dobře držet a podrážka by neměla klouzat. Obuv vaše nohy chrání před ostrými předměty ve vodě. Boty by neměly příliš sát vodu. Naprosto nevhodné jsou sandály, crocsy nebo pantofle.
Co si vzít na vodu když prší
Nezapomeňte proto tričko (lepší syntetické než bavlněné), plavky a zvláštní boty (pokud nemáte neoprenové, postačí i staré tenisky. Naprosto nevhodné jsou však sandály a boty typu crocs!). V případě nepřízně počasí jistě oceníte pončo nebo pláštěnku proti dešti a neprofukavou i nepromokavou bundu s kapucí.
Co je to dolní propust
Dolní propust je frekvenční lineární filtr, který nepropouští signál o vyšších frekvencích.
Jaký je rozdíl mezi filtrem horní a dolní propust
Na rozdíl od horní a dolní propusti, které mají mezní frekvenci (tj. pokles přenosu o 3 dB), tzn. až po tuto frekvenci článek propouští všechny nižší (dolní propust) resp. vyšší (horní propust), pásmová propust propouští pouze pásmo určené dvěma mezními frekvencemi.
Jak se řídí kanoe
v levé ruce (pádluje na pravém boku lodi), musí zadák držet hlavičku pádla v ruce pravé (pádluje na levém boku lodi). Shodné držení pádla stejnou rukou za hlavičku (pádlování na shodné straně) výrazně zvyšuje riziko převrhnutí lodi. Takovéto držení je na školních vodáckých akcích nepřípustné.
Kdo je háček
Kdo je vpředu a vidí na cestu, ten je šéf. O tom si mohou háčkové nechat pouze zdát. Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.
Jak se jinak řekne kánoe
kanoe jinak
otázka z křížovky | odpověď | stav |
---|---|---|
lehký člun na 5 písmen | kanoe | zkontrolováno |
pohon kánoe na 5 písmen | pádlo | zkontrolováno |
závodní člun na 5 písmen | kanoe | zkontrolováno |
kánoe (slangově) na 4 písmena | keňa | zkontrolováno |
Jaké jídlo si vzít na vodu
Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.